Woodstock – Światowe Dni Młodzieży. Licytacja na śmieci.

Woodstock – Światowe Dni Młodzieży. Licytacja na śmieci.

Przystanek Woodstock mamy już za sobą. Zdaniem organizatorów i uczestników było wspaniale. Pozostały wspomnienia i plany na rok następny … Nie milkną też echa komentarzy, do jakich posunęła się polska telewizja publiczna, oceniając imprezę. Jak już pisaliśmy, skupiając się głównie na temacie śmieci wyprodukowała swój główny materiał pod hasłem „najbardziej obskurny festiwal świata”. Pokazała, jak dwa dni po imprezie wygląda to miejsce.

Portal naTemat zastanawia się co by było, gdyby te same „Wiadomości” miały zrobić podobny „reportaż” o ubiegłorocznych ŚDM? Widzom pokazałby się dokładnie taki sam obraz. Bo dokładnie tak wyglądały podkrakowskie Brzegi po ubiegłorocznej wizycie pielgrzymów z całego świata. „Campus Misericordiae wygląda jak pobojowisko albo teren po wielkim festiwalu muzycznym” – pisała „Gazeta Krakowska”. To było „śmietnisko całego świata” – tak nazwał to jeden z urzędników z Wieliczki, która razem z Krakowem musiała po ŚDM ten śmietnik usunąć.

Pielgrzymi zostawili tony jedzenia. RMF FM informował wtedy o walającym się w błocie suchym prowiancie. A Radio Kraków jeszcze w marcu tego roku informowało, że po zimie – 7 miesięcy po ŚDM – na Polach Miłosierdzia w Brzegach, można „natknąć się na worki z pustymi butelkami, które rozdawano pielgrzymom”.  Mało tego, na lokalnych forach dyskusyjnych do dziś można znaleźć opinie mieszkańców Wieliczki:

„Po przejściu pielgrzymów przez Wieliczkę miasto wygląda jak jedno wielkie wysypisko. Przez cały weekend nie wychodziłem z domu. W poniedziałek się ruszyłem i przeżyłem szok. Tysiące, dosłownie tysiące walających się butelek, konserw, papierków, nawet porzuconą karimatę widziałem” – czytamy m.in. w mediach społecznościowych.

Do sprzątania zaangażowano wówczas, 2 tysiące pracowników, którym przyszło usunąć 5 tys. ton śmieci

Za wielkie sprzątanie po ŚDM odpowiadał Karków i Wieliczka.  W Krakowie i w tzw. krakowskich sektorach w Brzegach – zaangażowano ponad 480 samochodów, przy czym zakupiono również nowe. W Krakowie ustawiono ponad 1200 dodatkowych koszy na śmieci.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przygotowywało się do operacji przez dwa lata. Część pieniędzy, podobno przekazał rząd, część miasto Kraków. Pielgrzymi dostali worki na śmieci. Końcowa operacja przebiegła sprawnie, podobno na drugi dzień rano, w krakowskich sektorach – śmieci już nie było.

Internauci komentują: „Czym tu się fascynować. Takie same zdjęcia pokazywano po Światowych Dniach Młodzieży. Te zdjęcia z Woodstocku, to ich kopia. Tak wygląda każdy teren po masowej imprezie.”

Ci sami internauci podkreślają jednak drobną różnicę między imprezami. Na Przystanku Woodstock państwowych funduszy na sprzątanie przecież nie było.

„Płaci za to fundacja Jurka Owsiaka” – potwierdza w rozmowie z naTemat Arkadiusz Szewczyk z firmy Armex, która już od kilku lat sprząta po Woodstocku. Na sprzątnięcie terenu ma trzy tygodnie. Każdego dnia zaangażowanych jest w to od 80 do 100 osób. Dodaje, że „To wielki teren, około 50 ha, w tym lasy, których w przekazach medialnych nie widać”

„Czy to Woodstock, czy Światowe Dni Młodzieży, podejrzewam, że przy takiej liczbie osób wszędzie jest taki sam śmietnik. Nie sprząta się w trakcie imprezy, wchodzenie między ludzi nie ma najmniejszego sensu. Trzeba czekać, aż się skończy festiwal, stąd hałda śmieci” – mówi Szewczyk. Dodaje, że ma około 80-100 kontenerów po 36 metrów sześciennych. „To około 350 ton” – podsumowuje.

Suma summarum niektórzy internauci sami zauważają, że w tym roku było wyjątkowo czysto.
(Źródło: naTemat)

/jp/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
adamPolka gorszego sortuPedziwiatrshaqMiranda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miranda
Miranda

no ale po ŚDM to były „święte” śmieci a po Woodstock „szatańskie” dla TVpis to duża różnica

shaq
shaq

Tak, ja również uważam porównanie tych śmieci za haniebne. Goście ŚDM przecież celowo pozostawili na ziemi żarcie, żeby podzielić się nim z biednymi ;-_

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Tak.
Tamte diabeł z Torunia może sprzedawać w swoim sklepiku z dewocjonaliami .

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No i właśnie w tym rzecz.

adam
adam

Oto obnażone narzędzie walki TVPiS z Opozycją! To co was dotyczy jest podlejsze niż to co nas dotyczy, bo my Lepszy Sort…Mam nadzieję, że coraz mniej Polaków na to się łapie….