W Dobrzeniu Wielkim nadal głodują

Paweł Kukiz ma dla protestujących kuriozalną radę - pogodzenie się z sytuacją!

Paweł Kukiz ma dla protestujących kuriozalną radę – pogodzenie się z sytuacją!

Upływa już dziesiąta doba protestu głodowego w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie, który dziś zaostrzono. Protestujący ograniczają się do picia samej wody – bez soków. W pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim strajkuje 13 osób. Wcześniej dwie osoby z powodu złego stanu zdrowia zmuszone były zakończyć głodówkę.

Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki domagają się przyjazdu na miejsce premier Beaty Szydło i cofnięcia decyzji o wcieleniu finansowo najatrakcyjniejszej części gminy do miasta Opola. Przybyły do protestujących wojewoda opolski Adrian Czubak zobowiązał się, że zaprosi w imieniu głodujących szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, co dotąd niestety nie nastąpiło. W środę nad ranem dwie osoby zasłabły i karetkami przewiezione zostały do szpitala. Po udzieleniu pierwszej pomocy, powróciły do strajkujących. Dziś protestujących odwiedził marszałek województwa Andrzej Buła, by dodać im otuchy.

W późnych godzinach popołudniowych do głodujących przyjechał lider Kukiz15 Paweł Kukiz. Stwierdził zaraz na przywitanie, że nie ma woli politycznej w rządzie, by sprawę załatwić po myśli dobrzeniaków. Zapewnił ich, że Błaszczak i Szydło o wszystkim dokładnie wiedzą i nie ma co liczyć na to, że do Dobrzenia przyjadą. Jednocześnie Kukiz wyraźnie przyjął retorykę stosowaną przez wiceministra Jakiego i prezydenta Opola Wiśniewskiego: – „Klamka zapadła. Rozporządzenie weszło w życie i nie da się nic zmienić. Waszym partnerem w rozmowach może być w tej chwili jedynie miasto” – stwierdził Kukiz.

„W ustach człowieka, który chce zmienić ordynację wyborczą i Konstytucję stwierdzenie, że niewiele znaczące rozporządzenie rządu jest nie do cofnięcia brzmi co najmniej groteskowo” – powiedział nam red. Leszek Myczka szef miejscowego portalu Grupa Lokalna Balaton.


Przypomnijmy: 19 lipca 2016 roku premier Szydło podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym z dniem 1 stycznia 2017 miasto Opole powiększyło się o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin, twierdząc, że pozwoli to na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury i potencjału dla całego regionu. Zdaniem władz samorządowych i protestujących, decyzję podjęto wbrew woli mieszkańców i z naruszeniem zasad samorządności. Największe emocje decyzja rządu wywołała w gminie Dobrzeń Wielki, która traci tereny przemysłowe wokół elektrowni, a co się z tym wiąże – ok. 40 mln złotych z podatków. Władze gminy już rozpoczęły zwalnianie ludzi z pracy.

p

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

17 komentarzy do "W Dobrzeniu Wielkim nadal głodują"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321

Pawełku Kukizie, długie lata nadużywania wódy niestety bardzo rozmiękczyło ci mózg. Twojego bełkotu naprawdę nie da się już słuchać, Logiki to już nie ma u ciebie żadnej.

krakus

Dobrze że Niemcy na Opolszczyźnie są oddzieleni jeszcze przez dolnośląskie od heimatu. Bo mogłaby być sytuacja jak na Ukrainie i kto wie może Niemcy by przyszli na czołgach z bratnią pomocą i dołączyli przygraniczne tereny do rzeszy. Trzeba zniszczyć ten niemiecki nacjonalizm na Opolszczyźnie.

zbigniew

Ten brunatny-narodowiec – Pawełek Niemiec to naczelny troll pis-komuny od „watrobianki”

Jacek

No to przestań gadać do roboty!!!

tuciu

Krakus uwaza, ze nalezy zniszczyc Opolszczyzne aby ja ocalic, a rzad ochoczo realizuje ten program.

Kizia2

Co Pan bredzi. Niemcy nie maja takich zamiarow. Po co rozsiewa Pan takie falszywe spekulacje

Jacek

Skąd wiesz? przed tym nie było nawet ukrytej opcji niemieckiej, ale po takiej akcji nie wykluczyłbym powstanie jak najbardziej jawnej.

Zgredzinka

Bo to eratowy troll na tym portalu.
Chyba jesteś tu nowa, że tego nie wiesz.
Witaj w klubie !!!

Zgredzinka

Co się to ludziom porobiło z tymi głowami ? !!!

Wiesław

„dobra zmiana ” nie oznacza- na lepsze

Zgredzinka

Bo to jest „podła zmiana”, a z tą dobrocią to … tak dla zmyłki.

Słwomir

Czy ascetycznie upasiony ciekec z Torunia i jego medialne imperium nienawiści nadaje od przyjaciół reżimu z Rosji?

Sławomir

KuPiS nadaje dokładnie jak koalicjanci reżimu z kościoła katolickiego.

Tomi

Prosimy o wsparcie ! Ludzie są już u kresu sił, a nikt się nimi nie przejmuje. Zapraszamy do akcji #PopieramGlodujacych

Zgredzinka
Jakiego wsparcia oczekujesz? Mamy głodować? Każdy indywidualnie? Przecież w tej sprawie może pomóc tylko pospolite ruszenie. Macie pretensje do miejscowych władz, to zmuście ją do ustępstwa. Głodówka? … a co brzuchy i zdrowie „dobrej zmiany” z tego poczuje. To nie ich usuną, a was …. najdalej jak popadacie z osłabienia i powywożą was do szpitala. I tyle będzie waszego protestowania. Z tą władzą nie można demokratycznie, bo ona nie zna tego pojęcia. Jako pierwsze zrozumiały to „parasolki” w „czarnym marszu”. Nieposłuszeństwo obywatelskie, to jedyna płaszczyzna porozumienia. Im prędzej to wszyscy zrozumiemy, tym lepiej dla nas. Zresztą za chwilę najprawdopodobniej zostanie… Czytaj więcej »
mędrkowski

Kukiz jawi się jako drobny wódz, któremu duży wódz obiecał więcej, ale dał mniej. Jako osoba o dużym ego ciągle ma nadzieję, że jednak dostanie to co miał dostać. A koryto ma skończone wymiary.

Jacek

(…)potencjału dla całego regionu(…)
Co????Oni go właśnie zamordowali!!!