Wpadki podczas przemówienia Andrzeja Dudy

Wpadki podczas przemówienia Andrzeja Dudy

Oficjele „dobrej zmiany” bardzo się starają zabłysnąć przed suwerenem, połechtać ego, zapewnić o sukcesach. Wychodzi różnie, a wpadka goni wpadkę.

Zacznijmy od prezydenckiego przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Dzień Niepodległości, które jest jednym z najważniejszych wystąpień „najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej”. Tymczasem Andrzejowi Dudzie pracownicy – oględnie mówiąc – nie ułatwili tego zadania. Podczas swojej przemowy prezydent mylnie zacytował wystąpienie drugiego premiera II Rzeczypospolitej, Jędrzeja Moraczewskiego. Miało być o entuzjazmie z okazji odzyskania niepodległości, ale w eter poleciały słowa podszyte goryczą. Dokładniej zaś „fragment z politycznej broszury Moraczewskiego z późnej wiosny roku 1919 wpisanej w ówczesny konflikt, bo Moraczewski był już w opozycji” – wyjaśniał prof. Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego.

Prezydent „włożył w usta Moraczewskiemu, że to był ten entuzjazm z listopada roku 1918. Nie. Moraczewski pisał o entuzjazmie z 1918 roku, ale wypowiedział te słowa, kiedy ten spór już był bardzo gorący”. Prof. Nałęcz ocenił, że to „niedopuszczalne, żeby w takim przemówieniu nie posprawdzać wszystkich cytatów i wszystkiego, co pada merytorycznie”. Podkreślił jednak, że nie ma w tym żadnego niedopatrzenia prezydenta. Jego zdaniem „ktoś tam w kancelarii powinien nie dostać premii”. – „Prezydent urzęduje, zajmuje się sprawami państwa, nie może iść przecież do biblioteki i sprawdzać cytatów. Od tego są dobrze uposażeni pracownicy prezydenta, żeby tego rodzaju potknięć w przemówieniu prezydenta nie było” – mówił Nałęcz.

To nie koniec. Jak napisał jeden z internautów na Twitterze: Czym byłby ten dzień bez faux pas TVP Info. I rzeczywiście telewizja publiczna „nie zawiodła”. Ktoś odpowiedzialny za obsługę Twittera TVP Info niemal na żywo relacjonował przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Piłsudskiego. W jeden z tweetów wkradł się błąd, gdyż komuś zabrakło dwóch liter. A tak wyszło, że – choć prezydent niczego takiego nie stwierdził – suwerenna Polska „nie żyje”.
(Źródło: wp.pl, natemat.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
KKE Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KKE
KKE

…i prezydent pytał, „czy oni się lubiEli” – w jakiej gwarze?