Wracamy do PRL-u?

„Musimy dokończyć proces pluralizacji mediów” – zapowiedział Kaczyński

Andrzej Friszke. Polski historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, członek Rady IPN, profesor nauk humanistycznych, członek korespondent PAN. Człowiek, którego warto posłuchać…

W wywiadzie dla portalu wiadomo.co profesor w bardzo ostrych słowach mówi „Sposób funkcjonowania Jarosława Kaczyńskiego i PiS przypomina sposób, w jaki w stosunku do państwa zachowywała się PPR, także wobec opozycji w parlamencie i potencjalnych sojuszników, których próbuje się łamać i podporządkować”. Rzeczywiście, od dawna profesor dostrzega, jak bardzo dzisiejsza Polska podobna jest do tej, z lat 40 – tych, gdy ówczesna partia przewodnia (Polska Partia Robotnicza) wprowadzała nasz kraj w system komunistyczny.

Teraz profesor Friszke idzie jeszcze dalej. „Naród PiS to zbiorowa wola etniczna, spleciona z kościołem, uosabiana przez elitę tak widzianego narodu, czyli partię i jej wodza. Przecież w gruncie rzeczy w PiS jedyną osobą, która decyduje, jaka jest linia partii, jest wódz (…) To konstrukcja przeciwstawna współczesnemu porządkowi demokratycznemu. PZPR była dużo bardziej pluralistyczna od PiS”.

Przerażające słowa, przerażające odniesienie, jednak tak bardzo prawdziwe. Szczególnie dla tych, którzy nie gloryfikują tamtych czasów i dobrze pamiętają, czym one były dla narodu. Obawiam się, że słowa pana profesora i tak nie trafią do wyborców PiS. Niestety, logiczne argumenty w tym przypadku przegrywają z „czuciem i wiarą”.
(Źródło” natemat.pl)

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
EDismętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Kurdupel napisał doktorat u prof. Ehrlicha, który był na Wydziale Prawa najwybitniejszym znawcą ustroju państwa wg Stalina. Organizacja struktur państwa i władzy w Polsce była niemal dokładną kopią tych zbrodniczych działań w CCCP. Kurdupel nie musi wysilać swojego starczego umysłu nadmiernie. Przypomni sobie z notatek szczegóły i wie co z nami robić. O rany, dożyliśmy czasów! Na lepsze chyba nie ma co liczyć. Znaczący procent beneficjentów „pincet plus” jest przekonana, że to rząd daje im swoje pieniądze. Oni nie mają pojęcia co to podatki, budżet. Jak funkcjonuje państwo.

EDi
EDi

Pan profesor Ameryki nie odkrył koło historii zatoczylo krąg i od 2 lat jesteśmy w PRL ale tym Stalinowsko-Bierutowskim nie mylić z Gierkowskim