„Wracamy do tego, czego byliście świadkami w zeszłej kadencji, czyli próby ograniczenia dostępu dziennikarzy do polityków”?

"Wracamy do tego, czego byliście świadkami w zeszłej kadencji, czyli próby ograniczenia dostępu dziennikarzy do polityków"?

12 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Na stronie Centrum Informacyjnego Sejmu pojawiły się informacje o ograniczeniach dla dziennikarzy pracujących przy wydarzeniu. Czy PiS powraca do autorytarnych praktyk?

 

Komunikat został opublikowany na stronie CIS w dniu 6 listopada. Poinformowano w nim, że dziennikarze będą mogli wejść do pomieszczenia mieszczącego się nieopodal Sali Posiedzeń. Redaktorzy będą tam mogli „śledzić transmisję” z pierwszych obrad Sejmu. Dostęp do pomieszczenia nie będzie jednak przeznaczony dla wszystkich przedstawicieli mediów. „Liczba miejsc dla przedstawicieli mediów na galerii nad salą obrad będzie ograniczona” – napisano. To nie wszystko. Z użytku zostaną wyłączone okolice tzw. stolika dziennikarskiego, co – jak przypuszczamy – znacznie utrudni pracę dziennikarzy.

Do tematu odniósł się Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu. „Widziałem jakiś wpis w sieci. Ktoś zeskanował nasz mail. Proszę nie siać paniki. Proszę nie mówić o zamkniętym Sejmie. Będzie wszystko tak, aby państwo mogli swobodnie pracować, żeby relacjonować szczegółowo pierwsze posiedzenie Sejmu dziewiątej kadencji” – poinformował na konferencji prasowej. Grzegrzółka odniósł się także do wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Urzędnik przyznał, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się już w nowym składzie Sejmu i po inauguracji nowej kadencji.

 

„Wyłączenie” stolika dziennikarskiego w Sejmie zostało skrytykowane przez przedstawicieli demokratycznej opozycji, w tym przez Grzegorza Schetynę. „Jeżeli tak się dzieje i to jest decyzja marszałka Sejmu (…) czy Kancelarii Sejmu, to znaczy, że wracamy do tego, czego byliście świadkami w zeszłej kadencji, czyli próby ograniczenia dostępu dziennikarzy do polityków, do posłów, do senatorów. Absolutnie będziemy z tym walczyć” – zadeklarował szef Platformy Obywatelskiej.

Przywódca Koalicji Obywatelskiej zapowiedział również, że jego ugrupowanie będzie „twardo walczyć” o to, żeby pracownicy mediów mogli „normalnie pracować” w parlamencie i „mieli pełny dostęp do polityków”. Schetyna podkreślił, że liberałowie już w poprzedniej kadencji walczyli o to, aby dziennikarze cieszyli się w Sejmie pełną swobodą.

/nt/

Źródła: dziennik.pl, wprost.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
princeofwalesJot Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jot
Jot

-… ja wiem, że pani ma duże potrzeby …
„Ten protekcjonalny ton jest nie do zniesienia.”
Protekcjonalny ton? Chamski ton

princeofwales
princeofwales

Za takie słowa powinna dać mu sierpowym w pysk. Ten prostak już się poczuł tak pewnie, że robi co chce….