„Wracamy do tego, czego byliście świadkami w zeszłej kadencji, czyli próby ograniczenia dostępu dziennikarzy do polityków”?

Kancelaria Sejmu zastosuje wybieg, żeby nie pokazać sędziemu Juszczyszynowi list poparcia kandydatów do neoKRS?

12 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Na stronie Centrum Informacyjnego Sejmu pojawiły się informacje o ograniczeniach dla dziennikarzy pracujących przy wydarzeniu. Czy PiS powraca do autorytarnych praktyk?

 

Komunikat został opublikowany na stronie CIS w dniu 6 listopada. Poinformowano w nim, że dziennikarze będą mogli wejść do pomieszczenia mieszczącego się nieopodal Sali Posiedzeń. Redaktorzy będą tam mogli „śledzić transmisję” z pierwszych obrad Sejmu. Dostęp do pomieszczenia nie będzie jednak przeznaczony dla wszystkich przedstawicieli mediów. „Liczba miejsc dla przedstawicieli mediów na galerii nad salą obrad będzie ograniczona” – napisano. To nie wszystko. Z użytku zostaną wyłączone okolice tzw. stolika dziennikarskiego, co – jak przypuszczamy – znacznie utrudni pracę dziennikarzy.

Do tematu odniósł się Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu. „Widziałem jakiś wpis w sieci. Ktoś zeskanował nasz mail. Proszę nie siać paniki. Proszę nie mówić o zamkniętym Sejmie. Będzie wszystko tak, aby państwo mogli swobodnie pracować, żeby relacjonować szczegółowo pierwsze posiedzenie Sejmu dziewiątej kadencji” – poinformował na konferencji prasowej. Grzegrzółka odniósł się także do wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Urzędnik przyznał, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się już w nowym składzie Sejmu i po inauguracji nowej kadencji.

 

„Wyłączenie” stolika dziennikarskiego w Sejmie zostało skrytykowane przez przedstawicieli demokratycznej opozycji, w tym przez Grzegorza Schetynę. „Jeżeli tak się dzieje i to jest decyzja marszałka Sejmu (…) czy Kancelarii Sejmu, to znaczy, że wracamy do tego, czego byliście świadkami w zeszłej kadencji, czyli próby ograniczenia dostępu dziennikarzy do polityków, do posłów, do senatorów. Absolutnie będziemy z tym walczyć” – zadeklarował szef Platformy Obywatelskiej.

Przywódca Koalicji Obywatelskiej zapowiedział również, że jego ugrupowanie będzie „twardo walczyć” o to, żeby pracownicy mediów mogli „normalnie pracować” w parlamencie i „mieli pełny dostęp do polityków”. Schetyna podkreślił, że liberałowie już w poprzedniej kadencji walczyli o to, aby dziennikarze cieszyli się w Sejmie pełną swobodą.

/nt/

Źródła: dziennik.pl, wprost.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
princeofwalesJot Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jot
Jot

-… ja wiem, że pani ma duże potrzeby …
„Ten protekcjonalny ton jest nie do zniesienia.”
Protekcjonalny ton? Chamski ton

princeofwales
princeofwales

Za takie słowa powinna dać mu sierpowym w pysk. Ten prostak już się poczuł tak pewnie, że robi co chce….