Wstrząsające kazanie. Czy kościół jest „owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach”

Ks. Prusak: Abp Sławoj Leszek Głódź powinien podać się do dymisji

„Tylko nie mów nikomu” to film braci Sekielskich, który do teraz, do godziny 07.12, obejrzało 6 860189 ludzi. Film, który wstrząsnął, wręcz zaszokował, nie mógł pozostawić nikogo obojętnym. Również i część duchownych tym razem nie schowało głowy w piasek. Poczuli, że to już czas, by wreszcie zająć stanowisko, odnieść się do tematu pedofilii w kościele w sposób uczciwy i rzetelny.

W Kościele św. Barbary w Krakowie, w niedzielę ksiądz Jacek Prusak wygłosił kazanie dotyczące właśnie zbrodni popełnionych przez jego braci w sutannach. Mówił bardzo otwarcie, nie próbował manipulować i bronić, był szczery aż do bólu. I pytał. Pytał bez końca…

Czy kościół jest „owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach, tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę i rozdzierać jej rany sukcesywnie i systematycznie, krok po kroku?”,  „jak Kościół w postawie tych, którzy twierdzą o sobie, że reprezentują dobrego pasterza, się tak zagubił?”,  Co się stało z tym, że my głosimy jedno, a robimy drugie?”.

Z troską pochylił się nad losem dzieci, które z racji wieku są najsłabsze, a w tak straszny sposób zostały skrzywdzone przez zepsutych do szpiku kości księży. Księży, którzy mówią, że „pod moim dachem mogę robić cokolwiek, na cokolwiek mam ochotę, nawet jeśli wiem, że daję schronienie księdzu przestępcy. I jest z tego dumny i mówi, że tu, u siebie, nic go innego nie obchodzi. On to mówi do kamery. On nie udaje. On naprawdę tak myśli i tak się zachowuje”. Biskupów, którzy „potrafią kłamać do samego końca? Którzy lekceważą głosy tych zranionych i tych, którzy się o nich troszczą i mówią jedno, choć wszyscy inni wiedzą swoje. I potrafią nas pouczać, potrafią wskazywać przeciwników i wrogów gdzieś indziej, tylko nie w swoich szeregach. I kolejny już raz ksiądz Prusak pyta, na mocy jakiego autorytetu my mamy słuchać biskupów?”.

Duchowny mówił o klerykalizmie w kościele, o tych księżach, którzy uznali się za drugiego Jezusa i dali tym sobie prawo do krzywdzenia dzieci, które nie są ich własnością. Którzy krzywdzili „wasze dzieci”. Mówił o biskupach, którzy zaprzeczają Ewangelii, nie mają moralnego prawa, by oczekiwać czegokolwiek od wiernych.

To, co go w filmie braci Sekielskich wręcz poraziło, to „ci sprawcy już praktycznie jedną nogą nad trumną, jeden zresztą z nich zmarł, jak są po prostu niedojrzali, jak mówią o krzywdzie tak, jakby to był jakiś eksperyment. Jakby się w coś chcieli zabawić, jakby komuś okazywali jakieś uczucia, jakby to była jakaś zabawa, a nie krzywda. Macie tych durnowatych księży, którzy ich chronią, którzy się sprzeniewierzyli własnemu powołaniu”.   

Dla księdza Prusaka jest już jasne, że nadchodzi czas sądu nad „tymi wilkami w koloratkach”. Czas powołania komisji świeckich i duchownych, która zadba o odpowiednie procedury tak, by „chronić ofiary i tym ofiarom pomagać, żeby nie pomagać przestępcom, co nie znaczy wysyłać ich do piekła, ale im nie pomagać, bo to przecież księża” i prosi, by pamiętać „o tym wszystkim, módlcie się razem i nie straćcie wiary. Kościół oparty jest na Jezusie, a nie na księżach”.

Kazanie księdza Prusaka wręcz poraziło. Pokazało drugie oblicze kościoła, tak inne od, chociażby, arcybiskupa Głodzia, który na pytanie, czy oglądał film braci Sekielskich odpowiedział krótko – „Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego”.

Jak napisał jeden z internautów, „Chapeau bas! Chylę czoła i podziwiam odwagę. Być może oddolny nacisk na dostojników kościelnych spowoduje, że dojdzie do zasadniczych zmian w instytucji Kościoła w Polsce. A przede wszystkim ukarania winnych. Może …”. Może rzeczywiście „Tylko nie mów nikomu” da odwagę duchownym, by wzięli zbrodnię pedofilii na klatę, postawili się tym hierarchom, którzy wciąż marzą, by zamieść sprawę pod dywan i wreszcie stanęli w obronie prawdy. Oby za księdzem Prusakiem poszli i inni…

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
JantarPolka gorszego sortuMarekJanina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Brawa dla księdza Jacka Prusaka! Z wykształcenia psycholog, również psychoterapeuta, światły człowiek, który doskonale wie co mówi. Film braci Sekielskich uderzył precyzyjnie w najczulszy, i zarazem najbardziej skrywany, punkt Kościoła w Polsce. Powinna nastąpić rewolucja, która zmiecie starych, zakłamanych i zdemoralizowanych pryków w rodzaju Głódzia, Jędraszewskiego, Gądeckiego, Dydycza, ale przede wszystkim – w dłuższej perspektywie – zmieni myślenie wiernych i wyzwoli ich z wiernopoddańczej postawy wobec kleru. Jeżeli w społeczeństwie określającym się jako katolickie regularnie do kościoła chodzi jedna trzecia z nich, a jedna szósta przystępuje do komunii, to znaczy, że reszta deklaruje swoją wiarę pod presją społecznego konwenansu i… Czytaj więcej »

RYSZARD
RYSZARD

Wielki szacunek dla PRAWDZIWEGO I Z POWOŁANIA KSIĘDZA , niestety obawiam się że już niedługo będzie w Krakowie. Będę wspierał Pana w każdych okolicznościach

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Mam poważne obawy, że ksiądz Prusak niedługo otrzyma zakaz głoszenia kazań i wszelkich publicznych wypowiedzi. Nie on pierwszy. Kościelny beton trzyma się mocno, jest jak bunkier przeciwatomowy. Nic go nie ruszy. Jedyne wyjście to zasypać i zapomnieć.

Janina
Janina

Jak słyszę „owczarnia” i „dobry pasterz”, to od razu kojarzę wypowiedź Kaczyńskiego o „elemencie animalnym”. Tak właśnie ci pasterze traktują wiernych : stado bezmózgich, ciemnych baranów i owiec do zaganiania i strzyżenia. A politycy im w tym z ochotą od lat sekundują, z wyrachowania, bo to najwierniejszy elektorat. Coś za coś. Taki handel wymienny. Wy nam do urn głosy, a my wam pełne trzosy. Sprzedajni faryzeusze i z jednej i z drugiej strony. Wszyscy jesteśmy winni temu traktowaniu, bo się bezrozumnie poddajemy i dobrze nam tak ! Trzeba patrzeć dookoła i używać mózgu. Coś się stało ? Otóż, tak jak… Czytaj więcej »

Marek
Marek

Niestety głos ks. Prusaka to kolejny głos ……mniejszości. Te głosy kilku księży i biskupów niewiele znaczą.Większość księży niestety nic nie rozumie. Bez radykalnych działań Watykanu zmian nie będzie żadnych. Słyszymy stare śpiewki o „marginesie marginesu” (politycy PiS) i że najwięcej pedofilów jest wśród …..murarzy (przekaz TVP). Czyli szykuje się wielkie zamiatanie „pod dywan”.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jeżeli nawet Watykan podejmie radykalne działania, co przy niesłychanej inercji tej instytucji jest mało prawdopodobne, to polski KK ogłosi schizmę, bo hierarchowie znad Wisły uznają, że Watykan się sprzeniewierzył i tylko oni są prawdziwą opoką.

Jantar
Jantar

Przykro mi to stwierdzić, ale nie wierzę w słowa księdza Prusaka. Brzmią jakoś mało wiarygodnie przy tych wszystkich wypowiedziach hierarchów i polityków PiS-u. Odbieram je jako próbę ratowania resztek szacunku społeczeństwa do księży – przynajmniej do niektórych. Zwykle każdy ksiądz, który śmie wypowiedzieć się wbrew linii narzuconej przez biskupów i Episkopat, natychmiast dostaje nakaz milczenia, jest odsuwany od wiernych i wysyłany na kilkumiesięczne albo kilkuletnie „przemyślenia” do klasztorów (księża Boniecki, Lemański, Wiśniewski). Reakcja Episkopatu jest wręcz natychmiastowa. A tu co mamy? Episkopat próbuje bagatelizować film Sekielskiego, Ziobro powołuje niby niezależny zespół prokuratorów, a w sprawie tak dobitnej krytyki biskupów przez… Czytaj więcej »

"bolko"

Mój Chrystus jest ciągle wymieniany za :barabasza” mamonę i dobrobyt. Ale mój Chrystus, Chrystus mojego serca idzie obok mnie droga do Emaus