Wszechświat i ludzka głupota

Wszechświat i ludzka głupota

W liście do „New York Timesa”, zamieszczonym na pierwszej stronie gazety, australijska autorka pisze między innymi: „Wybór Trumpa daje uczucie nagłego spadku w przepaść po powolnym obsuwaniu się w dół. Czuję się zażenowana i zasmucona, jestem w żałobie po idei nazywanej Ameryką”.

Sądząc z wielu opinii, powtarzanych w światowej prasie, Ameryka zawiodła miliony ludzi, dla których była symbolem działającej demokracji. Amerykanie, głosujący na Trumpa, nie mieli poczucia odpowiedzialności, wybierając go na przywódcę wolnego świata.

Mówi się, że słabi nie potrafią przebaczać. Co może z tego wyniknąć, gdy o losach milionów decydują ludzie zakompleksieni i mściwi, znamy z historii. Jest początek XXI wieku, a tragedie, jakie wydarzyły się do tej pory przypominają pomysł Hitchcocka na mega thriller: „Zaczyna się od wybuchu bomby atomowej i od tego momentu napięcie rośnie”. Świadomość, że Donald Trump ma dostęp do guzika jest dostatecznie przerażająca tak, że sam wybuch może nie być dla nas wielkim zaskoczeniem.

Wybór Georga W. Busha na prezydenta Stanów Zjednoczonych zapoczątkował złą passę na XXI wiek. Płakaliśmy razem z połową kraju, kiedy wygrał i wydawało nam się, że już nic Ameryki gorszego nie mogło spotkać. Kiedy w chwilę później, terroryści zaatakowali wieże World Trade Center, myśleliśmy, że teraz nic gorszego już nie może się stać. Potem przyszła fala tsunami 2004 roku, w której zginęło 250 tysięcy ludzi, trzęsienie ziemi w Japonii – to około 25 tysięcy ofiar. Z huraganu Katrina wielu dałoby się uratować, gdyby nie beznadziejnie powolna pomoc rządu i brak współczucia Busha dla Afro-Amerykanów.

W Polsce, po śmierci Jana Pawła II, do głosu doszli fałszywi prorocy. Katastrofa smoleńska podzieliła kraj. PiS wygrał wybory. Potem Brexit, wreszcie Trump. Jest zaledwie rok 2017. Początek wieku.

Co będzie dalej? Coraz częściej pojawia się słowo – wojna. Przegrywamy z głupotą i oportunizmem. Nie potrafimy odróżnić fałszu od prawdy. Ludzkość spektakularnie sunie na skraj przepaści za obłąkanymi pasterzami, ulegając ogłupiającej demagogii.

Przeczytałam w „New Yorkerze” tekst oparty na sondażu Instytutu Badania Opinii Uniwersytetu Minnesoty: „Wielu Amerykanów jest zmęczonych tłumaczeniem idiotom rzeczy, które są tak boleśnie oczywiste. Mają absolutnie dosyć uświadamiania debilom, że ograniczenie dostępu do broni palnej zdecydowanie zmniejsza liczbę ofiar. Wyczerpująca jest również niemożność przebicia się do mózgów kretynów, usiłując wyjaśnić im, że zmiana klimatu będzie mieć katastrofalne skutki”. Nie dotyczy to wyłącznie Amerykanów.

Głupi nie mają potrzeby naprawiania świata, nie zauważają cierpienia, nierówności, nie zależy im na wolności ani równości. Ogromna część wierzących, niekoniecznie głupich, ignoruje fakt, że chrześcijan obowiązuje szlachetne zachowanie. A co jeżeli Bóg rzeczywiście istnieje i to prawda, że kiedy w końcu przesadzimy, to się nas pozbędzie? Jeżeli jest, to na razie chyba jeszcze z nas nie rezygnuje. Po tym wszystkim, co nawyprawialiśmy przez tysiąclecia, ciągle drażnimy go głupotą, notorycznie prowadzącą do złych wyborów. Putin? Trump? Asad? Farage? Macierewicz i cała reszta? A jeżeli zdani jesteśmy tylko na siebie? O Boże!!!

„Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i głupota ludzka, chociaż nie mam pewności co do wszechświata”– powiedział Albert Einstein, a Le Corbusier: „Ludzie są tak głupi, że nie żal mi umierać”.

Mój sąsiad uważa, że żeby się z ludźmi dogadać, trzeba coś o nich wiedzieć. – „Pani Magdo, Włoch będzie śpiewał, Szkot będzie skąpy, Niemiec pracowity, Szwajcar czysty, Holender oszczędny, Rusek pijany, Amerykanin chciwy na pieniądze”. Śpiewający, pijani czy skąpi, musimy być solidarnymi braćmi w potrzebie – brotherhood of men – żeby przetrwać. Tymczasem politycy PiS-u chyba zapominają, że nie odziedziczyli naszego kraju po dziadkach, tylko pożyczyli go od wnuków i za wszystko, co teraz popsują będą przed nimi odpowiedzialni.

Życzę głupim mądrości, a mądrym odporności na dalszy rozwój wydarzeń w 17 roku XXI wieku.

Magda Dygat
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Zulkaged12HelenaBognawiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Hitchcock co prawda powiedział, że dobry thriller zaczyna się od trzęsienia ziemi …ale to tylko detal i dalej wszystko się zgadza. Znajduję tylko, muszę to z nieco małpią złośliwością przyznać, małe pocieszenie na myśl, że tacy, zdawałoby się, pragmatyczni Amerykanie ( specjaliści od American Dream) wybrali niewyobrażalnego kabotyna na prezydenta…czyli nie tylko nam, jako całości, rozum odjęło. No bo pomyśleć tylko: rozpuszczony, niemoralny i, wydaje się, inteligentny inaczej, miliarder stał się dla wielu Amerykanów symbolem walki z …establishmentem. No nie wiadomo, śmiać się, czy płakać. Pytanie tylko, co z tego wyniknie, skoro narzędziem władzy staje się nie rozum i dyplomacja,… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

(….)Wielu Amerykanów jest zmęczonych tłumaczeniem idiotom rzeczy, które są tak boleśnie oczywiste. Mają absolutnie dosyć uświadamiania debilom, że ograniczenie dostępu do broni palnej zdecydowanie zmniejsza liczbę ofiar.(…)
Ciekawe co powiedzą na ten temat Szwajcarzy…

ged12
ged12

No to ja chce nie tylko palną, ale bardzo palna, albo jeszcze bardziej palną broń dla siebie skoro to zmniejsza liczbę ofiar. Najlepiej jakąś bombę atomową, która zwiększy moje subiektywne poczucie bezpieczeństwa. Bo sąsiad jest w pisie i mi grozi, że ze mną zrobi porządek, wyzywa mnie od sortów, komunistów i złodziei i chce mnie zdekomunizować, zdeunekizować i coś tam jeszcze zde…….,. tyle, że nie zrozumiałem bo czkawki pijackiej dostał. Daj mu też kałacha i 500+ na amunicję.

szulki
szulki

Gdy Trump wygrał wybory, w pierwszej chwili pomyślałem: czyli nie tylko u nas są idioci (zwani ze staropolska patridiotami). Po sekundzie jednak stwierdziłem: żadna pociecha, wręcz przeciwnie.
No, w każdym razie tam rządzi ruski agent i u nas rządzi ruski agent.

krakus
krakus

Wybór Trumpa to odwrót z przerażającej drogi lewackich fundamentalistów którzy chcą z białych ludzi zrobić niewolników kolorowych. W USA w MTV jest nawet program pokazujący wstydzących się młodych białych ludzi swojego koloru skóry bo ich prapraprapra dziadek coś niby zrobił murzynowi. To chore.
A co do Einstaina racja, nieskończona jest głupota ale właśnie ją ludzie zaczęli pokonywać. Budzić się.

Helena
Helena

Pradziadek zrobił dużo złego. Czyżby Pan nie słyszał o niewolnictwie?

Janka
Janka

Krzysztof Cugowski śpiewał kiedyś „głupota jest jak trąd, nie pomoże żaden lek”, niestety to prawda!!! I tak to jest., a prezes na dzisiejszej miesiącznicy grzmiał :”sprawiedliwości stanie się zadość, Polska będzie ostatecznie uwolniona”. przydałoby się żeby od głupców!!!

wiesław
wiesław

Polacy to naród łebski
gdy może wybrać
wybiera
Kiepskich

Bogna
Bogna

By ten tekst wielu przeczytało i zrozumiało

Zulka
Zulka

Jakież to wszystko prawdziwe i zarazem smutne.