Wszyscy przed Sejm

Wszyscy przed Sejm

Komitet Obrony Demokracji prosi wszystkich obywateli o przyjście przed Sejm o 17.00. Przedstawiciele KOD-u ostrzegają ze sceny, by nie dać się sprowokować przez dziennikarzy TVP. – Chodzą z kamerą i prowokują. Apelujemy, by nie dawać im powodów do manipulacji i pozdrawiamy ich serdecznie”. Jednym z prowokowanych był Krzysztof Łoziński, przewodniczący KOD: – „Nie chcę z nimi rozmawiać, bo nie mam im nic do powiedzenia”. Protesty planowane są także w innych miastach Polski.

„Szef straży marszałkowskiej został w nocy dymisjonowany i zastąpiony funkcjonariuszem BOR. Po terenie sejmu swobodnie przechadza się policja, wywierając presję na posłów opozycji. W każdym rogu sali stoją kobiety ze straży marszałkowskiej. W każdym rogu sali stoją kobiety ze straży marszałkowskiej. Rano BOR spisywał protestujących” – napisały na Facebooku przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, nowy szef Straży Marszałkowskiej pułkownik Piotr Rękosiewicz jest specjalistą od likwidowania zagrożeń takich jak próba wdarcia się do budynku rządowego czy okupacja urzędu. Nieoficjalnie mówi się, że jego poprzednik miał zostać usunięty, bo nie zgadzał się na interwencję, która mogłaby polegać na wynoszeniu posłów z sali sejmowej.

„Po raz pierwszy miałam problem z wjechaniem na teren Sejmu. Rano zostałam zatrzymana przez policję. Ale BOR mnie przepuścił”  – opowiadała „Wyborczej” Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. – „Na sali czekała na nas Straż Marszałkowska, co się nigdy wcześniej nie zdarzyło. A w sekretariacie marszałka Kuchcińskiego i przed jego drzwiami był BOR”.

Agencja Reutersa nadała depeszę opisującą atmosferę sali sejmowej podczas debaty w sprawie ustawy o sądownictwie. „Otoczeni przez straż marszałkowską posłowie krzyczeli „hańba”, wstyd”. Z kolei ‚Financial Times” pisze: „Walka o polskie sądownictwo wkracza w krytyczną fazę”.

W Sejmie głos zabrał przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski. – „Projekt ustawy o SN w sposób ewidentny godzi w polską tradycję konstytucyjną, tradycję demokratycznego państwa prawnego”. – Jak zaznaczył, projekt w „sposób oczywisty” jest niezgodny z Konstytucją. Wskazał m.in. na możliwość skrócenia kadencji prezesa SN. „Nie można ustawą usunąć sędziego z urzędu. Kolejna kwestia wiąże się z przyznaniem ministrowi sprawiedliwości jakichś superkompetencji nadzorczych nad SN” – mówił Zawistowski.

Według niego, projekt ogranicza uprawnienia prezydenta. – „Konstytucja nie powierza ministrowi sprawiedliwości jakichkolwiek kompetencji w powoływaniu sędziów do sprawowania urzędu. One są zastrzeżone wyłącznie dla prezydenta i prezydent może to zrobić na wniosek KRS” – podkreślił. Zdaniem Zawistowskiego, nie przedstawiono rzeczowych argumentów przemawiających za zmianami w działaniu sądownictwa. „Dokonywanie zmian ustrojowych, tak fundamentalnych, musiałoby się opierać o jakieś rzeczowe uzasadnienie, którego nie ma” – powiedział.

Zawistowski stwierdził, że KRS o projekcie dowiedziała się w ubiegły piątek. – „Na dzisiaj, ze względu na informacje, że projekt będzie procedowany w środę, zwołałem nadzwyczajne posiedzenie KRS. To przesunięcie terminu rozpoznawania projektu oznacza, że KRS nie będzie miała możliwości przedstawić swojej opinii zgodnie z przepisami prawa” – powiedział Zawistowski.

A wieczorem prezydent ma się spotkać z marszałkami Sejmu i Senatu Kuchcińskim i Karczewskim w sprawie ustawy o SN. Kolejny pozorowany ruch Dudy…

Butu
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Plus ujemnyZgredzinkaPawełTedadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Jeszcze jakieś wątpliwości, z czym mamy do czynienia ? P.S. A Jego Wysokość z damami dworu dzisiaj nie w Krakowie ?

Zgredzinka
Zgredzinka

A widziałaś go gdzieś dzisiaj ?

Zgredzinka
Zgredzinka

A faktycznie widzę go, chyba brat nie jest jednak tak ważny.

Plus ujemny
Plus ujemny

A i owszem czekaliśmy pod Wawelem z wyrazami uszanowania ale się nie zniżył. Przybyło za to ośmiu patriotycznych górali żywieckich w towarzystwie dwojga świeckich egzorcystów i non stop jakieś gusła odprawiali. Ciekawe – bo na obrzędy świętojańskie to już trochę za późno.

kuba
kuba

Ludzie obudźcie się wszyscy pod sejm pogonimy to całe dziadostwo..
Zróbmy to ich metodą faktów dokonanych wywalmy ich na zbity pysk!!!!!!!!!!!!!

adama
adama

Ciekawe czy ludzie uwierzą propagandzie, że np. taka Pawłowicz to chce aby sądy działały lepiej i nie było korupcji.

Zgredzinka
Zgredzinka

Uwierzą, uwierzą !!! ….. ta ciemna masa ma zupełnie zindoktrynowane mózgi !!!
Chyba nie muszę powtarzać banału, że głupota jest bezdenna.

Ted
Ted

A pod sejmem już czekają ja suwerena armatki (na razie) wodne.

adama
adama

Nie dajmy sie wciągnąc w dyskusje o poszczególnych przypadkach – chodzi o zasady, o kwestie ogólne – o wolność i demokracje, a nie taki czy inny przypadek działania sądu. Nikt dziś nie rozmawia o tym co zrobić aby sądy działały lepiej, tylko o tym aby były posłuszne woli politycznej PiS i Kaczyńskiego.

Paweł
Paweł

DLACZEGO JEST TAK NIEWIELE OSÓB OD STRONY POMNIKA?!