Wszystko już wiemy, teraz trzeba zagłosować

Wszystko już wiemy, teraz trzeba zagłosować

W przedwyborczą środę mogę tylko powiedzieć, że wszystko już wiemy o wszystkich partiach i jakikolwiek będzie wynik wyborów, nie będziemy mogli narzekać, że coś przed nami ukryły.

Zróbmy szybki przegląd. Plan PiS jest jasny, ogłoszony niemal wprost: zrujnować do końca niezależne sądownictwo i całkowicie zlikwidować trójpodział władzy w Polsce, nie zważając na protesty Unii Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości. Podporządkować wymiar sprawiedliwości władzy. W tym celu wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające zaaresztowanie posła i można się spodziewać, patrząc na to, jak PiS wygaszał prace Sejmu w tej kadencji i jak brutalnie traktował opozycję, że nie będzie to przepis martwy, a przeciwnie – intensywnie politycznie wykorzystywany.

 

Wiemy też, że powstanie, a raczej umocni się super resort spraw wewnętrznych, dający niewyobrażalną władzę jednemu człowiekowi – Mariuszowi Kamińskiemu, oskarżonemu już raz o nadużywanie uprawnień. Wszechwładzę ministra Ziobry już mamy, więc to akurat nie będzie żadnym newsem.

PiS „weźmie się” także za wolne media. Z pierwszych zapowiedzi wiemy, że może chodzić o reglamentowanie dostępu do zawodu dziennikarza, o którym decydowaliby medialni reprezentanci PiS w rodzaju braci Karnowskich.

Kobiety – do domu, do garnków i dzieci. Tę wizję przedstawił jasno zmarły nagle Jan Szyszko: chodzi o forsowanie jedynego według PiS normalnego modelu rodziny, czyli „siedzącej” w domu matki, wychowującej kilkoro dzieci, z mężczyzną w roli dostarczyciela pieniędzy. To plus całkowity zakaz aborcji i katolicko-narodowa dyktatura prawna i instytucjonalna równa się w praktyce ubezwłasnowolnieniu kobiet i pozbawieniu ich wpływu na życie publiczne.

Zacieśnienie więzów z Rosją – mentalnych i gospodarczych – bo wiele wskazuje na to, że PiS będzie kontynuował marsz na wschód.

Po stronie KO mamy umiarkowany konserwatyzm. Utrzymanie status quo w sprawach obyczajowych, np. aborcji, akt naprawczy RP, przywracający praworządność i porozumienie dla naprawy służby zdrowia, powściągliwość w sprawach LGBT i obecności Kościoła katolickiego w życiu publicznym, liberalizm gospodarczy i umiarkowany ton w większości spraw poruszających opinię publiczną. Ekologia i walka ze smogiem tak, ale nie na pierwszym planie. Umacnianie niezależności samorządów. Silny przekaz proeuropejski. Unia jako wartość, Polska jako mocna i wartościowa jej część. Plany naprawy zrujnowanej – zdaniem KO – dyplomacji.

No i wreszcie lewica. Wyrazistość. Opowiedzenie się po stronie zdecydowanego rozdziału Kościoła od państwa, przeciw zupełnie wolnej, liberalnej gospodarce. Prawa kobiet, liberalizacja aborcji, związki partnerskie. Idee dialogu społecznego.

PSL jak zawsze, pełni rolę języczka u wagi. Jaką odegra rolę, nie wiadomo. Bo poglądy miewa różne, w zależności od sytuacji.

Wszystkie ugrupowania opozycyjne łączy rzecz jasna mocna retoryka antypisowska, choć w praktyce partia Jarosława Kaczyńskiego flirtuje czasem delikatnie z PSL.

 

Ciekawe jest to, że pierwszy chyba raz do wyborów nie idą właściwie partie, ale koalicje: Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Lewica i Ludowcy z Kukiz 15.

Co z tego będzie, nie wiemy, ale wszystkim koalicjom oddaję sprawiedliwość: jak na standardy polityczne zachowują się bardzo przyzwoicie, w zasadzie mówiąc wyborcom prawdę, jeśli nie wprost, to swoimi czynami. Kto jest przytomny i uważny, nie będzie mógł powiedzieć, że nie wiedział, co wybiera.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
darooJantarMaciek123454321jurekJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Po wyborach niektórzy wybrani będą dokonywać wewnętrznych wyborów. Gdy już okaże się kto ile znaczy i na kogo można liczyć pojawią się dylematy: pozostać w swoim miejscu czy ulec pokusie skoku w bok? Jak PiSowi zabraknie kilkanaście posłów to honor zwycięży, a jak braknie niewiele szabel to kilka kałuż się zeszmaci. Kwestia jak liczne okaże się w niedzielę stado baranów biegnące bezmyślnie za swym przewodnikiem. Też baranem choć na kaczych nogach.

jurek
jurek

Oni idą za wodzem do przepaści? A komu „partia” przypięto łatkę „lemingów”, którą strona liberalna łykńęła i zaczęła się sama (!) tak przezywać.
Stopniowo oddawaliśmy bezmyślnie język polski w pacht narodowo-katolickiej narracji („dziecko poczęte”, „cywilizacja śmierci”, „miesięcznice”, „ubogacenie” – trzeba poprosić prof. Michała Głowińskiego o następną antologię nowomowy), a skutków doświadczymy 13 października.
Ogromną rolę miały w tym przekaziory, że tak obraźliwie je nazwę, ale zasłużyły.

daroo
daroo

Z tym dzieckiem poczętym to też niezły przekręt psychologiczny . znajomy chciał pochować (dziecko?) poronione przed 12 tyg. ciąży to mu ksiądz odpowiedział że poniżej 12 tyg to nie jest jeszcze człowiek tylko rodzaj odpadu medycznego i mu odmówił 🙁

Jacek Doliński
Jacek Doliński

No i jeszcze z ostatniej chwili – zapowiedź Kaczyńskiego, że ci należący do elit (rozumiem, że do tych dawnych elit, które PiS będzie wymieniać), którzy pracują dla wrogów PiS-u, są napiętnowani i będą piętnowani dalej. Elita jest, jak sama jej nazwa mówi, elitarna, czyli stanowi niewielką garstkę – obawiam się więc, że w nadchodzących wyborach zwycięży „pińćset”. I poczucie, że zamiast pracować aby dołączyć do elity, dzięki Kaczyńskiemu można być dumnym ze swego chamstwa, nieuctwa, krętactwa, a za własne nieudacznictwo obwiniać tych, którzy pracują i osiągają sukcesy. Cóż, gospodarka światowa wyraźnie wyhamowuje. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że do momentu załamania… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Proponuję zawody w dwóch dyscyplinach – gdzie będzie większa frekwencja – w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu? i druga dyscyplina – w którym z tych miast PiS będzie miał NAJNIŻSZE notowania. Niech to będzie jakąś formą pocieszenia w przypadku przegranych wyborów…… a może powód do dodatkowej radości w przypadku wygranej?

Jantar
Jantar

A gdzie Łódź w tych dyscyplinach???

Maciek123454321
Maciek123454321

🙁 no tak, dostałem po łbie. Należało mi się. Proszę serdecznie o wybaczenie. Zasłużyłem zdecydowanie na minus.

daroo
daroo

….Obywatele staliśmy nad przepaścią ,ale uczyniliśmy wielki krok naprzód…..