Wyborcy na sprzedaż

Doszło do pierwszych incydentów wyborczych, w tym prób przekupstwa!

Po raz kolejny PiS stawia nas przed wyborem, czy być patriotą, czy przyzwoitym obywatelem

W miarę jak słabną zarzuty stawiane Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, a sąd traci przekonanie o wiarygodności dowodów przedstawianych przez CBA, powraca temat zamiany prezesa Najwyższej Izby Kontroli – przedostatniego niezdobytego jeszcze bastionu w strukturze państwa – na funkcjonariusza PiS.  Równocześnie prokuratura i pozostałe służby partii rządzącej rozpoczęły wielką kwerendę umorzonych spraw z udziałem przeciwników politycznych, szukając takich, które dałoby się jeszcze reanimować.  W stan pogotowia postawiono policyjnych szpicli, prowokatorów i kapusiów, którzy inwigilują ludzi z opozycji w poszukiwaniu haków i haczyków, niezbędnych do wmontowania ich w jakieś wiarygodne przekręty. Równocześnie szeregowym prokuratorom nakazano sporządzić listę tych sędziów, których najłatwiej będzie skłonić do decyzji o aresztowaniu wytypowanych przeciwników politycznych na podstawie naprędce skleconych zarzutów. Czyli kampania wyborcza wyraźnie się rozkręca.

To dopiero samorządowe preludium prawdziwych wyborów, ale politycy już wróżą z sondaży skład nowego parlamentu. Media wałkują personalia kandydatów i grymaszą nad produktami ich komitetów. Kandydaci licytują się, ile czego dadzą wyborcom w razie, gdyby zostali wybrani. Dożywotni zwolennicy swoich ugrupowań do końca kampanii biorą sobie wolne od myślenia, myślący Polacy domagają się szczegółowych programów, a pozostali interesują się wyborami o tyle, o ile i czego obiecano im w zamian za głos. Tak więc kampania przebiega normalnie. Jedyna różnica jest taka, że ci, którzy kiedyś krzyczeli o fałszowaniu wyborów, sami stworzyli prawo ułatwiające wyborcze przekręty.

Nie spodziewam się, że wzorem PRL w zamkniętych pomieszczeniach obok lokali wyborczych oczekiwać będą gotowe urny pełne głosów na wytypowanych kandydatów. Bez trudu jednak wyobrazić sobie mogę np. żonglerkę kartami zasmarowanymi dowolnymi bazgrołami, których ważność i wskazania na konkretnych kandydatów interpretować będą nowi komisarze i dodatkowe komisje. A jeśli minister Ziobro zdąży obsadzić swoimi ludźmi izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, to można się domyślić, jak to gremium zareaguje, kiedy kandydat PiS pożali się, że przegrał w nieuczciwej konkurencji.

Funkcjonariusze państwowi demonstracyjnie wspierają kandydatów PiS, ostentacyjnie lekceważąc przestrogi szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego i kpiąc z groźby odebrania dotacji partiom zastępującym komitet wyborczy.  Ludzie władzy są pewni swego, bo nie takie prawa zmieniali z poniedziałku na wtorek i nie takich ważniaków już usuwali z urzędów, nie bacząc na ich konstytucyjną kadencję. Dlatego bez żenady angażują się w kampanie swoich kandydatów, towarzyszą im w spotkaniach wyborczych i głośno obiecują lokalnym społecznościom wsparcie rządowe pod warunkiem, że wybrany zostanie ich protegowany.  Nie ma znaczenia, że prawie zawsze jest to obiecywanie gruszek na wierzbie. Nieważne, że rządowy wpływ na unijne dotacje dla samorządów jest głównie taki, że jeśli PiS nie zatrzyma procederu demolowania państwa prawa, to fundusze z UE mogą być zawieszone, ograniczone, a może i cofnięte. Nieistotne, że gdyby nawet władza się uparła, to niewiele może zabrać lub dodać konkretnym gminom czy powiatom, bo łatwiej jej wspomóc lub skrzywdzić wszystkie samorządy naraz.

Od niepamiętnych czasów wybory wygrywa się obiecankami. Od bardzo dawna rządzący szukają poparcia, oferując lokalnym społecznościom profity, o jakich „warczący na władzę” mogą tylko pomarzyć. Tak umacniała się pozycja Edwarda Gierka, który rządząc na Śląsku potrafił zdobyć dla swojego księstwa atrakcyjne dobra, kosztem regionów, których władcy mieli mniejszą siłę przebicia w KC PZPR i w rządzie. I wtedy i dzisiaj zdumiewająco niewielu ludzi zwracało i zwraca uwagę, że polityczna korupcja jest moralnie obrzydliwa. Jeszcze mniej rodaków zauważa, że rządzący nie rozdają bynajmniej swoich pieniędzy, tylko wspólne, także z podatków tych, którzy nie dali się namówić na wyborczą łapówkę. I nikt nie pyta, komu rząd zabierze te pieniądze, które obiecał klaszczącym wójtom. Bo przecież komuś zabrać musi.

PiS krzywdzi Polaków nie tylko odbierając im demokratyczne prawa i zawłaszczając ich ojczyznę. Jarosław Kaczyński i jego lokaje demoralizują społeczeństwo. Świadomie utożsamiają patriotyzm z nacjonalizmem. Skutecznie wskazują wrogów w myślących samodzielnie. Systematycznie legitymizują bezprawie. Nagminnie zachwaszczają język nienawistnymi słowami i fałszują słownik, podmieniając znaczenie słów takich jak konstytucja, praworządność czy trójpodział władzy.  Wygrali wybory obiecując wszystkim wszystko i kupując poparcie wyborców za pieniądze wyborców, a teraz bezczelną korupcję polityczną nobilitują do miana „zgodnej współpracy władzy państwowej z samorządową, z korzyścią dla lokalnej społeczności i wszystkich Polaków”.

Po raz kolejny PiS stawia nas przed wyborem, czy być patriotą, czy przyzwoitym obywatelem.  A przecież w pierwszej kolejności jest się człowiekiem, a Polakiem dopiero potem.

Andrzej Karmiński
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarekWaldemarAdamRozbawionyjurek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

PiS stawia nas przed wyborem, czy być patriotą, czy przyzwoitym obywatelem.

Potomkowie fornali licznie w Polsce reprezentowani nie maja takich dylematow.

jurek
jurek

„czy być patriotą, czy przyzwoitym obywatelem”.
Dylemat byłby czytelny gdyby postawić cudzysłów przy słowie patriota. Bez niego dylematu nie widzę. Języka „partii” nie przyswoję, niech sobie żyje w świecie równoległym.

Rozbawiony
Rozbawiony

Biorąc pod uwagę to, kiedy założono podsłuch Buremu i Kwiatkowskiemu, kiedy wszczęto postępowanie, oraz kiedy wystąpiono o uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu ( sierpień 2015 ), wygląda na to, że CBA pod kierownictwem człowieka z nominacji PO, uwzięło się na pana Krzysztofa : )

Adam
Adam

Na jednym z portali społecznościowych znalazłem wpis obrazujący ludzi, którzy głosują na PiS. Charakterystyka ludzi głosujących na PiS: 1. „Osoba stara, schorowana, niedołężna” – człowiek bez wiedzy, bez obycia, bez wykształcenia – za to z doświadczeniem życia w dawnym ustroju. Zazwyczaj nie potrafi pogodzić się z faktem, iż Polska od ponad dwudziestu lat jest państwem wolnym i demokratycznym. Taki człowiek musi ciągle szukać wrogów, jednoczyć się w obronie określonych „wartości” i jest gotowy oddać życie swoje i innych za jedynego, nieomylnego wodza, który stoi na czele antysystemowego ruchu. Zwykle są to osoby starsze i schorowane, które już dawno straciły umiejętność… Czytaj więcej »

Waldemar
Waldemar

Jeśli idzie o samorząd, Kaczyński i jego ludzie stanowią wyłącznie grupę rekonstrukcyjną, przywracająca stosunki znane z PRL. Czym był wtedy samorząd? tzw. administracją terenową, zarządzaną z Warszawy, z trochę oddalonych od Nowogrodzkiej alei Jerozolimskich – czyli siedziby KC. Wybory do Rad Narodowych, w których nie uczestniczyłem tak jak w wyborach do Sejmu, nie miały najmniejszego znaczenia dla mojego miasta czy dzielnicy, bo wszystko rozgrywało się na szczeblu centralnym. Pytanie, czy powrót do tego stanu rzeczy, czyli liczenie na „zgodną współpracę z władza państwową” odpowiada większości wyborców – odpowiedź dopiero w październiku.

Marek
Marek

„Trzeba by właściwie zadać inne pytanie kto to jest wg PiS patriota? Prawie każdy odpowie jak to napisano w encyklopediach że to ktoś kto jest gotowy do poświęceń dla własnej ojczyzny. Niestety nie jest to według PiS właściwa definicja. Patriotami są kibole tylko dlatego ze noszą biało-czerwone flagi, są wszelkiej maści narodowcy też z powodu flag i haseł o miłości do ojczyzny i nienawiści do wszelkiej inności, patriotą może być ktoś kto popiera PiS. Ci którzy PiS nie popierają są z patriotyzmu obdarci. Nie można być patriotą i popierać UE, Niepatriotyczne jest też nazwanie się europejczykiem, bycie lewakiem i liberałem… Czytaj więcej »