„Wyborcza”: AstraZeneca już tylko jako druga dawka?

"Wyborcza": AstraZeneca już tylko jako druga dawka?

Polski rząd  rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca podawanej dotąd osobom młodszym (starsze były szczepione Pfizerem). AstraZeneca będzie podawana już tylko jako druga dawka osobom, które ją przyjęły w formie pierwszej dawki.

 

Jak czytamy :  „Z powodu nieprzewidywalności i nieregularności dostaw do Polski preparatu firmy AstraZeneca szczepienia pierwszą dawką wyżej wymienionym preparatem zostały wstrzymane”.

Już jakiś czas temu niektóre kraje wstrzymały się z podawaniem szczepionki AstraZeneka ze względu na poszczepienne powikłania, jak podejrzewano wywołane przez preparat. Polska też w pewnym sensie czekała na wypowiedź Międzynarodowej Komisji Leków na ten temat.

 Po zdementowaniu opinii o powikłaniach po szczepionce, Polska zakontraktowała jeszcze w zeszłym roku 16 mln jej dawek. Jak wiemy, od  początku procesu szczepień są jednak problemy z dostawami specyfiku.

Być może  rozpowszechniane w mediach społecznościowych informacje, że szczepionka wywołuje gorsze skutki uboczne niż szczepionki mRNA przyczyniły się do ograniczania dostaw przez producenta.

 

Szczęśliwie od pewnego czasu zainteresowani mogą sobie wybierać szczepionkę. Najchętniej wybierają Pfizera, dlatego od kilku tygodni wiele punktów szczepień nie zamawia już AZ.

Według danych Centrum e-Zdrowie w tej chwili na szczepionkę AstraZeneki w całej Polsce zapisało się  18 tys. osób, w tym 13 tys. na czerwiec. Na pierwszą dawkę AstraZeneki w sierpniu oczekuje tylko 47 osób.

Jak dalej czytamy w „ wielu punktach, które jeszcze miały w ofercie szczepionkę AZ, zapisuje się najwyżej kilka osób dziennie”. Ministerstwo Zdrowia uważa, że nie powinno być więc problemu z zapewnieniem chętnym szczepionek innych producentów.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Na drugą dawkę AZ czeka prawie 1,7 mln osób (po dwóch dawkach AstraZeneki są na razie 974 tys. osób).

Obecnie Agencja w związku z nieregularnymi i mniejszymi dostawami AZ ściąga niewykorzystane dawki i przekazuje punktom, w których może zabraknąć szczepionki na drugą dawkę.

Poprzednio  wydłużony odstęp między pierwszą a drugą dawką szczepionek mRNA. (Pfizer) teraz skrócono i znów to będą 3 tygodnie. Jeżeli chodzi o Modernę to czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki wynosi 4 tygodnie.

/OE/

Źródło:wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
11 czerwca 2021 17:14

Moja znajoma, ok. 50 lat, dostała AZ jako pedagog. Bardzo ciężko przechorowała to szczepienie. Kategorycznie stwierdziła, że drugiej dawki nie weźmie.