Wybory prezydenckie z perspektywy MZ: dużo rękawiczek i masek, dezynfekcja długopisów i regularne wietrzenie

Kto kogo na końcowej prostej? Ostatnie sondaże prezydenckie. Decydujmy

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do kolejnego projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zasad zabezpieczenia przed koronawirusem w trakcie wyborów prezydenckich. Ze wspomnianego dokumentu wynika, że najbardziej chronieni mają być członkowie komisji wyborczych, środki ochrony sfinansuje państwo a dostarczą je samorządy.

 

Teraz konkrety: każdy pracownik komisji będzie zmieniał rękawice ochronne co godzinę. Podobnie rzecz się ma z maseczkami. Członkowie komisji zostaną wyposażeni w maseczki podstawowej klasy bezpieczeństwa. „Oprócz tego wszyscy muszą mieć do dyspozycji przyłbice oraz płyn do dezynfekcji” – donosi rynekzdrowia.pl. Dalej omawiany projekt przewiduje, że: ”odstęp między stanowiskami pracy członków komisji ma wynosić co najmniej 1,5 m, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania”

„DGP przywołuje następny fragment omawianego dokumentu. Wynika z niego, że nawet w największych powierzchniowo komisjach w jednym czasie będą mogły przebywać w nich cztery osoby, „tymczasem skład komisji wyborczych to minimum trzy” czytamy w dzienniku Gazeta Prawna. Ministerstwo przewidziało także w projekcie rozporządzenia konieczność odświeżania powietrza w lokalach wyborczych: „Lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej niż co godzinę”.

 

O czym jeszcze pomyśleli ministerialni urzędnicy w związku z bezpieczeństwem zdrowotnym w czasie wyborów? Ano o tym aby w komisjach wyborczych znajdowało się oddzielne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego. Te pakiety i tak będą musiały odczekać dobę zanim zaczną być liczone.

Na koniec: „wszystkie powierzchnie i przedmioty, z którymi mogą mieć kontakt (wyborcy), takie jak: klamki, włączniki światła czy długopisy, mają być dezynfekowane co godzinę.

Wydaje się, że tegoroczne wybory będą od głosujących wymagały większej dyscypliny, kolejki najprawdopodobniej będą dłuższe niż te do których się przyzwyczailiśmy a na wszelki wypadek osobiście zabiorę swój długopis.

/as/

Źródła: DGP, interia.pl, rynekzdrowia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Ogólnopolskie wietrzenie pomieszczeń rozpocznie się zaraz po wyborach…