Wybory za wszelką cenę – łamiąc Konstytucję, PiS w nocy zmienił kodeks wyborczy

Wybory za wszelką cenę - łamiąc Konstytucję, PiS w nocy zmienił kodeks wyborczy

O godz. 4.20 PiS przeforsował zmianę Kodeksu wyborczego. Wprowadzono głosowanie korespondencyjne dla osób przebywających w dniu głosowania w obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. W ten sposób głosować będą mogli też ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat.

 

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie – do 5 dnia przed dniem wyborów.

PiS, łamiąc Konstytucję, do zmiany Kodeksu wyborczego wykorzystał tzw. tarczę antykryzysową. Poprawki tego dotyczące, posłowie opozycji dostali w środku nocy.

 

Podkreślmy, że w 2011 r. Trybunał Konstytucyjny, którego przewodniczącym był wtedy prof. Andrzej Rzepliński, orzekł, że nie można wprowadzać zmian w Kodeksie wyborczym na 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszych procedur wyborczych. Tymczasem do 10 maja mamy 42 dni.

Nocne zmiany w Kodeksie wyborczym są niezgodne z prawem. Doszło do sytuacji, w której wybory będą się odbywać w sytuacji anormalnej, zagrażającej zdrowiu, a być może życiu wyborców, lecz korzystnej dla jednego kandydata. Jest oczywiste, że w tej sytuacji należy wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej albo nawet stan wyjątkowy. Wszelkie warunki są ku temu spełnione. Niestety, moim zdaniem jest to dalsza cegiełka do budowy w Polsce dyktatury, a ten proces zaczął się w Polsce w 2015 r.” – podsumował w „GW” Jerzy Stępień, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

21
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
skotiJoannaMariuszAdamKaśka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marian
Marian

W tej poprawce nie napisano co będzie jak prezio i p.o. prezydenta łapnie koronawirusa !!!

Rafał P
Rafał P

Będą rządzić z izolatki, chyba że sami trafią do urny.

Jantar
Jantar

Jeszcze niedawno ktoś pisał w komentarzach, że nie mogą nic zmienić, bo to złamanie konstytucji. Pisałam, że w dupie mają konstytucję. I proszę, zmienili sobie prawo wyborcze w środku nocy, byle tylko przeprowadzić wybory. Zarejestrowanym kandydatem nadal jest tylko Kosiniak. Teraz tylko czekać na ogłoszenie rejestracji Dudy i Jakubiaka wraz z odrzuceniem pozostałych kandydatów. Nie można? Oczywiście, że można! Co do głosowania korespondencyjnego… Zapomnieli podać, że to zgłoszenie do PKW musi być osobiście, a nie telefonicznie. Przy ostatnich wyborach zgłaszałam moją babcię 102 lata, żeby mogła zagłosować korespondencyjnie, przez internet. Dzwoniłam do PKW i pani mi powiedziała, że osoba musi… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr

Można by pomyśleć, że ten tekst jest o przejmowaniu władzy przez jakiegoś kacyka w afrykańskim kraiku którego nazwy nawet nie ma na mapach.
A to nie Afryka tylko kraj w Unii europejskiej, Polska 2020!!!
Jak to możliwe, że rządzący jawnie łamią prawo bez konsekwencji, bez wogóle jakiegoś ostrego sprzeciwu społeczeństwa??? 500+???
Za kilka miesięcy 500+ będzie warte 50+ i wtedy oczy się otworzą ale to już będzie za późno. Ziobro i Brudziński z WOTem do pomocy zadbają by już nikt nie protestował i każdy kochał prezesa i PiS całym sercem.

Marek
Marek

Za późno nigdy nie będzie. Tylko koszt z każdym dniem będzie wzrastał.

Kaśka
Kaśka

Głosowanie korespondencyjne zgłasza się komisarzowi wyborczemu i to może nastąpić w formie telefonicznej, a nawet mailowej. Widać Pani przyjmująca zgłoszenie nie była douczona. Cóż, jakich mamy rządzących takich niektórych urzędników niestety. Podkreślam „niektórych”, bo są jeszcze ludzie którzy myślą. Zmiana dokonana przez PIS to po prostu najnormalniejszy w świecie skandal, a Pan Kaczyński w swojej chytrości i przebiegłości i chęci zdobycia władzy nawet kosztem trupów jest po prostu nie do pobicia. Przecież ktoś te pakiety korespondencyjne musi przygotować, ktoś je musi roznieść i dostarczyć potem do komisji wyborczej. Listonosze też są tylko ludzmi, których nie wolno narażać. A co z… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Douczona, czy niedouczona urzędniczka powołała się na konkretne przepisy. Żeby załatwić głosowanie korespondencyjne, najpierw trzeba się pofatygować do PKW, bo trzeba osobiście podpisać dokumenty. Nie można wysłać mailowo scanu dokumentu z podpisem, bo nie mają wzoru podpisu. I taki dokument jest nieważny, bo mógł go podpisać każdy imieniem i nazwiskiem osoby uprawnionej. Tak powiedziała mi urzędniczka.

vint
vint

No to koniec. Trudno jest w tej chwili w kulturalny sposób coś powiedzić, więc powstrzymam się od komentarza. Ale dodam tylko jedno zdanie: wyborcom pisu i wszystkim „biernym, niezainteresowanym polityką” życzę, aby pisowskie „reformy” doświadczyły ich pod każdym względem i w każdym aspekcie życia.

smętek
smętek

Duma i zadowolenie z postawy armii, malujące się na obliczu dyktatora, wyjaśniają wszystko. Czytajcie Państwo, co to jest ustrój autokratyczny to zrozumiecie jego zadowolenie ale Was ogarnie smutek. Niestety!

Jantar
Jantar

Przecież Kaczyński jeszcze w okresie rządów PO mówił, że w poprzednich rządach miał ograniczenia i nazwał ten stan „imposybilizmem”. Zapowiedział, że „za wszelką cenę wyeliminuje ten imposybilizm, kiedy tylko uzyska władzę”. No i od 5-u lat wszystko robi w tym kierunku. To jego „wyeliminowanie imposybilizmu” to nic innego, jak przywrócenie władzy jednej partii nad całym narodem i centralne decydowanie o każdym aspekcie życia obywateli.

Marek
Marek

I co z tego? Złamali konstytucję znowu a my i tak nic nie zrobimy znowu tylko popiszemy pełne oburzenia komentarze. Ja nawet na to dzisiaj nie mam ochoty, napiszę tylko to pełne rezygnacji smutku i żalu. Żalu nie do pisu tylko do nas mieniących się patriotami i demokratami, którzy wciąż nie mają pomysłu, chęci, odwagi możliwości nic zrobić.
Z naszym biernym pozwoleniem pis wprowadza sobie dyktaturę.

januszka
januszka

Czy chodzi o głosowanie nr 80 z 28 marca 2020?
Pytam, bo PO zagłosowała tak jak PiS. 🙁

dariusz
dariusz

jesli nic mi nie ograniczyli to czemu kurw ……… nie moge jechac na ryby bo grozi mandat

Mirka
Mirka

kartofel zrobi wszystko żeby adrian wygrał wybory bo tylko on odda „wywalczoną” prezydenturę odda w „jedynie godne ręce” a kartofel się poświęci i przyjmie ten trud dla dobra jego i jego przydupasów

Rafał P
Rafał P

No i mamy klasyczny przykład, jak należy gotować żabę. Naród, jak naród; w połowie tępy, ale i p-osły opozycyjne też dały się ugotować. A to podgrzewanie trwa już od pięciu lat, pomijając znacznie wcześniejsze deklaracje Kaina Kaczafiego.
A co do kandydatów na stanowisko p.o. prezydenta, to nie ma poważnego kandydata. Jedynie pan Jaśkowiak byłby takim, ale pewnie dlatego że jest poważny, to nie kandyduje. Po tym ostatnim hokus-pokus pewnie pacynka Kaczafiego wygra w pierwszym podejściu. Można mieć tylko nadzieję, że pisowcy udławią się tą żabą.

Magda
Magda

Niech zrobia przez internet 🙂

Basia
Basia

Dla mnie to palant oby ci ziemia lekką była…..

Adam
Adam

PIS od dawna dąży do zrobienia dyktatury i państwa policyjnego.Niedługo nie będzie można Ziobry czy JK skrytykować,bo przyjdą o 6 rano kominiarze z długą bronią i uznają nas za „wroga ludu”.Smutne, a zarazem śmieszne jest to,że ludzie im na to pozwolą , bo przecież „bombelkom dali”.

Mariusz
Mariusz

PiS i Duda zrobią wszystko żeby zostać przy władzy.

Joanna
Joanna

Mają w d.. ie zdrowie i życie innych Polaków. Narażają ludzi na najgorsze, lecz karma wraca. Brak słów na tych ludzi. Życie jest ważniejsze niż głupia kartka papieru i zaznaczenie kogo się wybiera. Brak słów.

skoti
skoti

powiem jedno dranstwo i kaczkomania