Wyjazd do Kambodży – jak się przygotować?

Wyjazd do Kambodży – jak się przygotować?

Kambodża jest dosyć specyficznym krajem i urlop w tym pięknym zakątku świata wymaga przygotowań. Zanim więc spakujesz walizki, przeczytaj ten artykuł i miej pewność, że jesteś gotowy, by wyruszyć w daleką podróż w nieznane.

A może myślisz o innym kierunku?

Zagraniczne urlopy ze względu na panującą epidemię koronawirusa są obarczone nieco większym ryzykiem niż zazwyczaj. Jeśli więc nie jesteś pewny, czy Kambodża to dobrym pomysł sprawdź również inne kierunki. Dowiedz się gdzie na wakacje 2021 (poradnik na https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/gdzie-jechac-na-wakacje). W przypadku, gdy jednak jesteś przekonany do Kambodży, czytaj dalej.

Jak przygotować się do wyjazdu do Kambodży?

Zacznij od szczepień
Kambodża to egzotyczny kraj, w którym panują warunki odmienne do tego, co znasz z Polski. Występują tam też choroby, na które w naszej strefie klimatycznej nikt nie choruje. Właśnie dlatego przed wyjazdem zadbaj o przyjęcie niezbędnych szczepień. Powinieneś zabezpieczyć się przede wszystkim przed zakażeniem:
• tężcem,
• wirusowym zapaleniem wątroby typu A,
• wirusowym zapaleniem wątroby typu B,
• durem brzusznym,
• wścieklizną,
• japońskim zapaleniem mózgu
• meningokokami.
Jeśli byłeś już kiedyś chory na wyżej wymienione schorzenia, może być konieczne szczepienie przypominające. Kambodża to również kraj, w którym występuje malaria oraz inne egzotyczne choroby, dlatego przed wyruszeniem w podróż zaleca się skonsultowanie z lekarzem, który opowie Ci o tym, jak zabezpieczać się przed zakażeniami i omówi ogólne zasady bezpieczeństwa, których powinieneś przestrzegać.

Wiza
Wizę na krótkie wyjazdy do 30 dni możesz uzyskać bezpośrednio na lotniskach Phnom Penh oraz Siem Reap. Wizy są też wydawane na przejściach granicznych, a ich koszt to 20 USD. Jeśli nie chcesz zostawiać wyrobienia wizy na ostatnią chwilę, wyrób ją, będąc jeszcze w Polsce.

Ceny w Kambodży?
Zasadniczo w Kambodży obowiązują dwie waluty – kambodżańskie riele oraz amerykańskie dolary. Warto w trakcie urlopu w tym przepięknym kraju mieć przy sobie zapas gotówki na wypadek, gdybyś zjawił się w mniejszych miastach, w których płatności bezgotówkowe są raczej rzadko spotykane, a i kantor należy do rzadkości. Ceny w Kambodży są bardzo przystępne i większość turystów postrzega ten kraj jako tani. Dla przykładu średnia cena zakwaterowania w Kambodży to 7 USD za hostel i 31 USD za 3-gwiazdkowy hotel. Pamiętaj też, że wejścia do wszystkich świątyń należących do Angkor kosztują:
• 20 USD – jeden dzień,
• 40 USD – trzy dni,
• 60 USD – siedem dni.

Kiedy jechać do Kambodży?
Kambodża leży w strefie zwrotnikowo-monsunowej, co oznacza, że w ciągu roku występują tam pora sucha i deszczowa. Od listopada do połowy marca powietrze jest suche, a zachmurzenie zmienne. Deszcze wtedy są sporadyczne i zazwyczaj krótkotrwałe. Jeśli więc planujesz wyjazd do Kambodży, okres od października do marca będzie idealny. Unikniesz pory deszczowej i dni wypełnionych obfitymi opadami deszczu.

Podsumowanie

Jak widzisz, Kambodża nie jest krajem, do którego można udać się z dnia na dzień. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o kilka aspektów związanych z bezpieczeństwem zarówno fizycznym, jak i finansowym. Uwierz, że warto, bo to, co czeka na Ciebie w Kambodży na pewno na długo zapadnie Ci w pamięć. Piękne widoki oraz zabytki całkowicie inne od tego, co znasz z Europy, są czymś niesamowitym. Nie czekaj więc i zacznij już dzisiaj załatwiać wszelkie formalności, które są niezbędne do bezpiecznego urlopu w Kambodży.

Wesprzyj wolne media