Wylicytuj olejno-akrylowy portret Donalda Tuska pędzla Rafała Olbińskiego

Wylicytuj olejno akrylowy portret Donalda Tuska pędzla Rafała Olbińskiego

Historia portretu byłego premiera namalowanego przez znanego w świecie polskiego artystę.

Rafał Olbiński to malarz, ilustrator, plakacista, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w świecie polskich artystów. Laureat tytułu „Wybitny Polak 2013”, przyznanego przez Kapitułę konkursu „Teraz Polska”.

Jak sam opowiada, w 1981 roku wyjrzał przez okno swojego ursynowskiego mieszkania i zobaczył przytłaczający, smutny, przygnębiający widok szarego blokowiska. To był impuls, na skutek którego podjął bodaj najważniejszą życiową decyzję. Opuścił Polskę. Najpierw pojechał do Paryża, a następnie do Nowego Jorku. Tam zastał go stan wojenny.

 

W USA spędził kawał życia, bo 33 lata. Początki jak zwykle nie były łatwe, ale dość szybko zdobył Nowy Jork, a potem cały świat. Był przyjmowany na amerykańskich salonach, ale nie zapomniał o Polsce. Czuł się w obowiązku walczyć z koszmarnymi stereotypami, jakie  Amerykanie mają o Polakach i Polsce.

Przez te wszystkie lata miał dziesiątki wystaw, dostał ponad 150 różnych międzynarodowych nagród, w tym Prix Savigniac (odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu). Jego obrazy cieszyły się i cieszą nadal wielkim powodzeniem. Niektóre osiągają zawrotne ceny – jeden z nich został sprzedany w galerii w San Francisco za sto tysięcy dolarów kolekcjonerowi z Singapuru.

Obserwował Polskę z daleka, aż w końcu podjął decyzję, że wraca. Jak sam mówił, przeżył stan euforii, kiedy przyjechał do kraju: „Jadąc samochodem do Niemiec, do Austrii, nie widziałem żadnego ogrodzenia, drutu kolczastego, żadnej straży, doznałem naprawdę autentycznych wzruszeń. Człowiek, który pamięta czasy komunistyczne ma skalę porównawczą. To był niesamowicie fantastyczny okres, kiedy nagle Polska, o czym marzyliśmy, stała się częścią Europy”.

Nie mógł uwierzyć, że to ten sam kraj, który opuścił w 1981 roku: „Polska się zmieniła, stała się ekscytującym krajem. Cudownie być świadkiem tych zmian, widzieć wspaniałą młodzież pozbawioną kompleksów poprzednich pokoleń. Myślę, że nasz kraj przeżywa teraz najlepszy okres w swej historii. Jeśli jest się patriotą, głupio nie uczestniczyć w tym wszystkim”.

Zamieszkał na warszawskiej Starówce. W 2017 roku na pytanie, czy Polska nadal go fascynuje, odpowiedział: „Patrzę na Polskę trochę z zewnątrz, ciągle jestem takim obserwatorem, jak przez trzydzieści trzy lata w Nowym Jorku. Wszystko, co wtedy pisano i mówiono o Polsce obchodziło mnie i byłem bardzo dumny, kiedy były to dobre opinie i przygnębiony, kiedy były złe. No i teraz zła opinia o Polsce w świecie dołuje mnie. Jestem patriotą, bo wpadam w depresję, kiedy widzę ministra spraw zagranicznych, który przypomina mi portiera w hotelu prowincjonalnym trzeciej klasy. Polska nie dąży, jak każdy normalny kraj, do kontynuacji, ewolucji postępu. Ekipa, która w tej chwili zdobyła władzę niszczy wszystko, co było dobre dotychczas. Przede wszystkim niszczy elity, które są niezwykle ważne w życiu każdego narodu, ponieważ to elity tworzą kulturę, powodują postęp, są przykładem dla innych”.

 

Rafał Olbiński mógłby mieszkać w dowolnym miejscu na świecie, ale wciąż żyje w Polsce, bo cały czas wierzy, że nie wszystko stracone, że coś się jeszcze zmieni. Otwarcie krytykuje wprowadzane przez obecnie rządzących zmiany, wspiera wszelkie inicjatywy prodemokratyczne, wspiera też wolne media.

Co Olbiński ma wspólnego z Tuskiem?

W 2008 roku, kiedy tygodnik „Wprost” przyznał Donaldowi Tuskowi tytuł Człowieka Roku, zamówił u Rafała Olbińskiego portret ówczesnego premiera.

Reprodukcja pojawiła się na okładce tygodnika. Oryginał portretu został w rękach mistrza. I właśnie ten portret Rafał Olbiński, wspierając wolne media, przekazał na naszą aukcję.

Można go kupić, mając świadomość, że obrazy znanych i dobrych artystów nigdy nie tracą wartości. Ten jest szczególny, bo nie tylko jest portretem wielkiego polskiego polityka  światowego formatu, ale namalowany został przez wielkiego, znanego w świecie polskiego artystę.

Magda Jethon

 

Ten obraz znajdziesz na naszej aukcji, tutaj: https://www.facebook.com/groups/koduj24/

Wystarczy być członkiem tej grupy!!! Żeby to zrobić trzeba wejść na https://www.facebook.com/groups/koduj24/, pod zdjęciem głównym kliknąć „+dołącz do grupy”, poczekać kilka minut, aż zostanie się zaakceptowanym. Następnie, jeśli chce się coś licytować, a potem kupić, to pod wybranym przedmiotem trzeba wejść w komentarz i podać swoją cenę.

Każda transakcja pomoże naszemu portalowi. Dziękujemy tym wszystkim, którzy już nam pomagają. Zaproście do nas swoich znajomych. Do naszej grupy na Facebooku zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którym zależy na wolnych mediach. Przed nami znów najważniejsze wybory!

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Kicz i tandeta, a cała „otoczka” zbyt śmieszna, by komentować.