Wystawa pod patronatem premiera budzi wątpliwości. Prowokacyjne plakaty

Wystawa pod patronatem premiera budzi wątpliwości. Prowokacyjne plakaty

Na terenie uzdrowiska państwowej spółki w Polanicy Zdrój Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Stowarzyszenie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zorganizowały wystawę „Przystanek Niepodległość”. Patronat nad nią objął premier Mateusz Morawiecki. Prace wykonał Wojciech Korkuć. Autor sięgnął po szereg kontrowersyjnych rozwiązań artystycznych.

 

Na jednej z nich widnieje brama obozu zagłady oraz napis „Reparation machen Frei” i swastyki. Swastyką, zestawioną z logiem innych niemieckich firm „ozdobiono” także inny plakat. Kolejny – przedstawia dzielony na pół wizerunek Wojciecha Jaruzelskiego, z wąsami, które kojarzą się z Lechem Wałęsą. Na górze widać nie pozostawiający wątpliwości podpis „Bolek Wolski”, a niżej „Cała prawda całą dobę”. To hasło, którym promuje się telewizja TVN24. Samo słowo „prawda” zostało zapisane w języku rosyjskim.

Na innym plakacie widać głowę ryby w stroju sędziego. Towarzyszy jej dosadny napis „III RP śmierdzi od łba”. Niżej umieszczono cytat „Dzieckiem w kolebce kto łeb urwie Hydrze. Ten młody zdusi Centaury. Piekłu ofiarę wydrze. Do nieba pójdzie po laury”.

 

„Ksenofobiczne i zionące nienawiścią propagandowe treści” – komentuje plakaty Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W jednym z komentarzy na jego fejsbukowej stronie czytamy: „…aż przykre to, jak wyłazi co chwilę z ciemnego kąta polaczkowy kompleks Niemiec, kompleks niższości, istnienia zawsze w cieniu tego lepszego, niedoścignionego. Wystawa polskich kompleksów poniekąd. I nieuleczonej nienawiści”.

Jak zauważył na portalu WP jeden z internautów: „Pan artysta dostał od władz z pewnością bardzo dobrze płatne zamówienie i wywiązał się w terminie, przed wyborami, oraz doskonale odmalował to co władzunia codziennie nam sączy do ucha”. Część komentatorów przypomina jednak, że wolność słowa zobowiązuje, nawet jeśli wystawa ma propagandowy i prowokacyjny charakter.

mpm

Źródło: wp.pl, facebook.com

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
darooGrzegorzAntymos Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Antymos
Antymos

Jaka władza, tacy „artyści” i takie „dzieła”, niestety za pieniądze podatników, ale nurtuje mnie niezmiennie i wciąż, dlaczego społeczeństwo wierzy w te brednie, i zadaję sobie pytanie, gdzie i kiedy wspólnie polegliśmy w edukacji…

Grzegorz
Grzegorz

Taki z niego artysta jak z mysiej pis-dy worek na mąkę.

daroo
daroo

„Bolek Wolski” hmmm zdawało mi się że to Kaczyński wracał z ziemi włoskiej do Wolski. To jednak mistrzowie przekręcania faktów są 😐