Wystrychnięci przez Dudę

Wystrychnięci przez Dudę

Rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński chce nas zdziwić swymi wrażeniami. Przed poniedziałkowym przedstawieniem projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa mówi: – „Mam takie wrażenie, że w tych ustawach znajdą się niektóre postulaty, które zgłaszały kluby opozycyjne, więc to też będzie droga wyjścia do poważnej dyskusji nad poparciem tych ustaw„.

Ciekawe, który z postulatów zgłaszała opozycja? I jak rozumie opozycję Kancelaria Prezydenta? Czy opozycją jest Kukiz ’15? A może opozycją jest już PiS, bo prezes tej partii przyjeżdża do Belwederu na rozmowy o ustawach i przekonuje Dudę do swoich autokratycznych racji.

Łapiński zachwala ustawy, jak wcześniej PiS, które Duda zawetował: – „To będą dobre ustawy, bardzo dobrze przygotowane, bardzo dobrze przepracowane„. Przecieki, które przeniknęły do mediów, wskazują, że ustawy prezydenckie nie różnią się od zawetowanych. Partia rządząca będzie obsadzać swoimi nominatami zarówno Sąd Najwyższy, jak i KRS. PiS chciał dokonać wymiany na swoich natychmiast, Duda rozciąga to w czasie, ale niezbyt odległym, bo kilkumiesięcznym. Wiek emerytalny dotknie jednak I prezes SN Małgorzatę Gersdorf z chwilą publikacji ustaw.

A zatem żaden z postulatów opozycji nie został spełniony. Nie można spełnieniem nazywać przejęcie prerogatyw przez Dudę, który będzie miał większy wpływ na obsadę sędziów w SN i KRS, a nie będzie ich miał Zbigniew Ziobro.

Jarosław Kaczyński w tym kontekście zastanawia się, „czy prezydent jest z nami” w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, a zatem Łapiński może mieć dobre wrażenie, że „niektóre postulaty opozycji znajdą się w ustawach„, bo prezes PiS mianował siebie opozycją.

Czyżby PiS nie starczało być partią rządzącą, chce być także opozycją? Tak wynika z wrażeń Łapińskiego i Kaczyńskiego. Niedługo Kaczyński może powiedzieć, że „kanalie” i „mordy zdradzieckie” nie dotyczą opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, ale pisowców, do których musi przyjeżdżać i przekonywać do swoich racji.

Lipcowe protesty nie odniosły większych skutków, Duda tylko rozładował napięcie. Czy jeszcze raz społeczeństwu obywatelskiemu uda się zmobilizować, aby zaświecić rządzącym do rozumu? Chyba zanadto wierzyliśmy, iż w Dudzie drzemią jakoweś samodzielne odruchy. Niestety, on jest z tych pisowskich niewolników, którzy postępują tak, jak prezes nakazał. Mamy prawo czuć się (mieć wrażenie) wystrychniętymi na dudków, tj. wystrychniętymi przez Dudę.

Waldemar Mystkowski

* Fot. Jaiprakashsingh (CC BY-SA 3.0)

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Janinajurekjacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacek
jacek

(…) Chyba zanadto wierzyliśmy, iż w Dudzie drzemią jakoweś samodzielne odruchy.(…)
Kto uwierzył ten uwierzył…

jurek
jurek

Zastanawia atencja z jaką spotyka się w wolnych mediach pan Łapiński. Nie pamiętamy, gdy „własnom piersiom” bronił, choć wyglądało to na atak z jego strony, Szydłowej w czasie wyjścia z tvp w czasie kampanii, zachowywał się agresywnie (fizycznie) wobec dziennikarzy. Mały, a może – za zasługi awansował, teraz swoje talenty zaoferował osobie pełniącej obowiązki prezydenta. Buduje (?) jej wizerunek. Kręci, co widocznie sprawia mu przyjemność, gdy widzi jak kapituluje przed nim pytający dziennikarz. Ach, jaki ja jestem sprawny erystycznie! Furda prawda. Nie odpowiada na pytania, zagłusza innych dla wygłoszenia swych mętny opinii, jak prawdziwy szkolony pisowiec, ale kreowany jest nową niezależną… Czytaj więcej »

Janina
Janina

„A ja nie wierzę żadnemu z PiS. Nawet Prezydentowi. Bycie w PIS to nie tylko przynależność, To charakter. Te ruchy są pozorne. Weta to pomysł prezesa, aby wyjść z twarzą po silnych protestach Polaków. Rękami pana Dudy przypudruje się trochę te dwie ustawy. Drobne, nic nie znaczące zmiany propaganda wyolbrzymi. I ustawy przejdą. A rozleniwiona po wakacjach, opalona i szczęśliwa opozycja, nawet zbytnio nie będzie protestować.”- taki napisałam komentarz pod felietonem pana Mystkowskiego „Czy Duda przefasonuje twarz PiS?” z 8września. Tak myślę nadal. Ci naiwni, którzy wierzą że prezydent ośmieli się cokolwiek zrobić wbrew Kaczyńskiemu, bardzo się rozczarują. On tylko… Czytaj więcej »