Z 385 mln zł, które wpłynęły do Funduszu w 2016 r., na pomoc ofiarom przestępstw wydano jedynie 16 mln zł

Z 385 mln zł, które wpłynęły do Funduszu w 2016 r., na pomoc ofiarom przestępstw wydano jedynie 16 mln zł

Rodzina ułaskawionego przez Dudę pedofila chciała jego uniewinnienia ze względów ekonomicznych, bo był głównym żywicielem rodziny. Resort sprawiedliwości dysponuje funduszem dla ofiar przestępstw, który jest wykorzystywany przez PiS do wspierania TVP i katolickiej fundacji założonej przez księdza egzorcystę.

 

Kampanią prezydencką wstrząsnęło uniewinnienie przez prezydenta Dudę pedofila. Zwyrodnialec gwałcił własną córkę, lecz pomimo tego, jego rodzina poprosiła o jego ułaskawienie. Zrobiła to tylko, bo utrzymywał gospodarstwo domowe.

Nie musiałoby tak być, gdyby państwo udzieliło wsparcia poszkodowanej rodzinie. Przecież, w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości, działa Fundusz Sprawiedliwości. Jego celem jest udzielanie wsparcia rodzinom poszkodowanym przez sprawców przemocy. Organ ten dysponuje rocznie środkami wynoszącymi ok. 400 mln zł.

 

Do sprawców agresji idzie jednak bardzo niewielka część z tej wielomilionowej sumy. W 2016 r. ze 385 mln zł na pomoc ofiarom przestępstw przeznaczono tylko 16 mln. Rok później Ministerstwo Sprawiedliwości postąpiło niemal analogicznie.

Reszta pieniędzy, jak podają media, jest przeznaczana na zachcianki PiS-owców. Tylko w ubiegłym roku z Funduszu Sprawiedliwości rozdysponowano dużą sumę na zakup systemu Pegasus, który służy reżimom państw totalitarnych do podsłuchów. Także straż pożarna otrzymuje pieniądze – na OSP rozdysponowano 100 mln zł.

Niezawodne ministerstwo wydało też 42 mln zł z Funduszu na wsparcie TVP i wp.pl. Oficjalnie pieniądze te miały opłacić informowanie o działalności organizacji i resortu. Dziennikarze oko.press udowodnili, że część z nich trafiła do autorów hagiograficznych artykułów opisujących „skuteczność” Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na początku 2020 r., w ramach Funduszu Sprawiedliwości, zdecydowano zaś o przeznaczeniu 50 mln zł dotacji na fundację Profeto.pl ks. Michała Olszewskiego. Były egzorcysta ma za te pieniądze zorganizować sieć centrów wsparcia dla ofiar.

Co najważniejsze, organizacja nigdy wcześniej nie zajmowała się w kraju pomocą dla ofiar przestępstw – ograniczała się niemalże do propagowania katolicyzmu…

Sam szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, aktywnie działa w obronie Dudy. Twierdzi m.in., że media nagłośniające sprawę po raz kolejny „gwałcą” ofiarę.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
6 lipca 2020 08:34

Nie zdziwiłabym się, gdyby część tej kwoty pisowskie ważniaki zdefraudowały,
Przy okazji – na zdjęciu powyżej wszyscy panowie oprócz pierwszego z prawej wyglądają, jakby od tygodni nie trzeźwieli. Opuchnięte twarze, cierpienie w bezmyślnym spojrzeniu…

OldFart
OldFart
6 lipca 2020 09:02

Podłość zdeprawowanej prawicy przekracza ludzkie pojęcie i idzie dalej. Tylko 4,15 procenta funduszu pomocy ofiarom powstałego z kar i nawiązek zapłaconych przez skazanych idzie na pomoc tym ofiarom – więcej na reklamy w TVP a 50 baniek na kościółkową fundację księdza egzorcysty. Taki to wygoni diabła, który powoduje grzesznymi kobietami że włóczą małżonków po sądach zamiast z pokorą nieść swój krzyż. Apage Satanas!!! A na organizacje pozarządowe które dobrze i transparentnie niosą pomoc sponiewieranym kobietom i dzieciom – musimy składać się sami. Reszta na kiełbasę wyborczą i PiS – fanaberie. Wykorzystanie tych pieniędzy na zakup super systemu totalnej inwigilacji – to sprawa, za która zero i spółka powinni odpowiadać przed (o zgrozo!) niezawisłym sądem i przez wile lat oglądać świat spoza krat, w towarzystwie drobniejszych złodziejaszków.

CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek
7 lipca 2020 22:51
Reply to  OldFart

W badaniach statystycznych, jeśli nie ma precyzyjnej metody do określenia jaką granicę błędu najlepiej zastosować, typowo stosuje się 5% jako granicę błędu statystycznego. Można więc zaryzykować stwierdzenie że udział środków faktycznie przeznaczonych na pomoc ofiarom w wydatkach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod rządami PiS jest poniżej błędu statystycznego, tym samym nie jest kłamstwem (tylko interpretacją) twierdzenie iż Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym nic nie wydał na pomoc ofiarom, a Minister Ziobro kłamie twierdząc że nadzorowany przez niego Fundusz pomaga ofiarom przestępstw – te 4,15% mogły wziąć się z błędu statystycznego na którymś etapie zbierania danych na temat wydatków Funduszu…

Inaczej rzecz ujmując, pomoc ofiarom przestępstw jest nieistotną statystycznie pozycją w budżecie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Waldemar
Waldemar
6 lipca 2020 11:30

Wyobrażam sobie, ilu już się pożywiło z tego państwowego kociołka! Poczynając od fantastycznego wyrzucania pieniędzy w błoto, o którym wzmiankuje raport NIK o ministerstwie Ziobry, poprzez PFN ze swoim ilovePoland jachtem, MZ ze swoimi oscypkowymi maseczkami i przepłaconymi respiratorami, a kończąc na wyborczej makulaturze Sasina za jedne 70 bodaj milionów. Co na to wyborca PiS? Kradną, albo marnotrawią pieniądze, ale i rozdają! Niestety, spora część społeczeństwa, choć deklaruje wartości chrześcijańskie, przystaje na najzwyczajniejszą korupcję.

Wojciech
Wojciech
7 lipca 2020 08:14

Poprawcie błąd – „organizacja nigdy wcześniej nie zajmowała się w kraju pomocom dla ofiar” -> pomocą

Przemek Sikorski
Editor
Przemek Sikorski
7 lipca 2020 10:54
Reply to  Wojciech

Dzięki