Z domów wychodzić będzie można tylko pojedynczo – rząd wprowadza nowe ograniczenia w walce z koronawirusem.

Emeryt i rencista okradany w majestacie prawa. Chyba, że jest Kaczyńskim

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zwołanej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ogłosił wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem.

Jakie obostrzenia wprowadza rząd?

 • nakaz zachowania dystansu dwóch metrów od drugiej osoby z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami;
 • osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać na zewnątrz tylko pod opieką osoby dorosłej;
 • zamknięte zostają parki, deptaki i plaże;
 • wprowadzony zostaje zakaz wypożyczania rowerów miejskich;
 • zamknięte zostają punkty usługowe: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu i tatuażu;
 • wprowadzony zostaje limit osób przebywających w sklepie – maksymalnie trzy osoby na jedną kasę;
 • na pocztach limit ten jest ograniczony do dwóch osób na jedno okienko;
 • na bazarach i targowiskach zakupy może robić do trzech osób przy jednym stoisku;
 • obowiązuje nakaz zakładania rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów;
 • w weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki czy drogerie;
 • obowiązek dezynfekowania urządzeń dotykanych przez klientów w sklepach np. terminali płatniczych;
 • apteki i sklepy w godzinach od 10 do 12 otwarte są tylko dla osób powyżej 65. roku życia – tak jak ma to miejsce m.in. w Czechach;
 • zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe – oprócz miejsc wykorzystywanych do izolacji lub kwarantanny. Wyjątkiem są hotele, w których przebywają pracownicy budowlani;
 • w miejscach pracy musi być zagwarantowane 1,5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony osobistej
 • odwołane zostają zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są konieczne ze względu na epidemię koronawirusa.

 

W sklepie przebywać będzie mogło tylko trzy razy więcej ludzi, niż jest obsługujących ich kas. Jeśli więc w niewielkim sklepiku będzie zaledwie jedna kasa, to będzie mogło przebywać w nim zaledwie trzech klientów.

W obiektach handlowych mają ponadto zostać wprowadzone specjalne godziny, kiedy zakupy będą mogli robić tylko seniorzy (60+). Rząd planuje zagospodarować na ten cel maksymalnie dwie godziny w czasie ok. południa.

 

Nowe przepisy mają uniemożliwić gromadzenie się ludzi, dlatego też na ulice będzie można wychodzić wyłącznie pojedynczo. Obostrzenie nie dotyczyć będzie członków rodzin – one jednak i tak będą musiały zachować między sobą dwumetrowy odstęp. Z obowiązku zachowania dystansu zwolnione będą wyłącznie rodziny z małymi dziećmi oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Chęć wprowadzenia nowych obostrzeń została potwierdzona przez rzecznika rządu Piotra Mullera. „Potrzeba jeszcze większej dyscypliny. Egzekwowanie obecnych przepisów będzie wzmocnione” – powiedział przedstawiciel PiS.

/nt/

Źródło: RMF FM

 •  
 •  
 •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
LechIzaAngelikaEwaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fritz
Fritz

Żałosne to. Większość z tych postulatów placówki handlowe wdrożyły tydzień wcześniej w trosce o swoich pracowników i to działa bo nie słyszałem o chorym sprzedawcy. Oczywiście będę wychodził na spacer z żoną kiedy tylko będę miał na to ochotę. To nikomu nie szkodzi…zabawne jest jak ci co mały wpływ mają na rzeczy puszą się wydając stale zimnowojenne zarządzenia.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ale wybory mogą się odbyć? Przepraszam za głupie pytanie. Trumniarze zacierają ręce, szykuje się biznes stulecia.
A na wsi?????
„Niech na całym świecie wojna,
byle polska wieś zaciszna,
byle polska wieś spokojna.”

‚A cóz tam panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno?’

Wybaczcie mi Państwo dwa cytaty z „Wesela” Wyspiańskiego, ale jakoś tak wydały mi się mocno aktualne. Dopóki wieś nie zacznie chorować na masową skalę, to tak długo będziemy musieli cierpieć pod pisowskim butem. Na wsi ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje i odnoszę wrażenie, że mają to w dupie. Do czasu……………… A póki co, patrz wyżej.

Angelika
Angelika

wierz mi zdają – tu tęz mamy koronawirusa i pół wsi na kwarantannie

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja znam akurat relację z miejsca, gdzie wirus jeszcze nie dotarł, a ludzie nie doinformowani, bo przecież KURwizja prawdy nie powie.

Iza
Iza

Gdyby nie było zagrożenia to zaprosiłabym na wieś i pokazała jak to ten „ciemnogród” nie zdaje sobie sprawy. Nie byłeś, nie widziałeś to się nie wypowiadaj, bo obrażasz ludzi.

Maciek123454321
Maciek123454321

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie należy generalizować, przepraszam, jeśli uraziłem. Ale widziałem na własne oczy, jak starsze panie całowały JarKacza po rękach i jak pewien starszy pan spod Pułtuska recytował wiersz pochwalny na cześć konusa. Być może ulegam stereotypom, ale ktoś – do cholery – głosuje na tych bandytów!!!!!!!!!!!!!!!

Lech
Lech

Na wieś przeprowadziłem się kilka lat temu. Mieszkam w zachodniej części kraju. Przypominam autorowi, że 21 wiek zawitał nie tylko miasta. I nie ma się co cieszyć bo cytowanie Wesela świadczy o skąpej wiedzy autora powyższego tekstu. Wyjaśniam: Wyborcami PIS są podobnie jak w mieście osoby starsze i praktykujące przekupione np 13 emeryturą, a młode nieroby 500+ Ale tacy mieszkają na wsi i w mieście. Nie znam w moim sąsiedztwie młodych sympatyków jk. Tereny podmiejskie (wsie) zasiedlają coraz gęściej zamożni mieszkańcy miast. Pozdrowienia dziewiętnastowieczny mieszczuchu.

Jantar
Jantar

Ale pisowców zakazy nie obowiązują. Duda ze świtą jeździ po Polsce i spotyka się z całymi grupami. Na Jasną Górę też sobie pojechał pomodlić się w większej grupie. Kaczyński kazał zorganizować wycieczkę do Smoleńska na 50 osób. I nadal wmawiają ludziom, że stanu wyjątkowego nie ma, wszystko jest normalnie i nie ma potrzeby przekładania wyborów. Poza tym skoro dzieci i młodzież mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych to jakim cudem mają iść do szkół i zdawać egzaminy 8-o klasisty i maturalne? A już zachowywanie odległości co najmniej 2 metrów między osobami, które spędzają 24/h obok… Czytaj więcej »

daroo
daroo

Czyli w domu możemy być blisko a na ulicy już nie? Czy oni mają równo pod deklami ?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Mają równiutko. Kora mózgowa wyprasowana na płask.

Ewa
Ewa

Czy ktoś mnie uświadomi,jak czegoś nie dopelnie,np pójdę do sklepu ,a nie mam rękawiczek jednorazowych,ani maseczek,to jaki paragraf złamię?

Maciek123454321
Maciek123454321

Paragraf????? Oni najchętniej postawiliby pod ścianą i rozstrzelali. Tylko, że raz: nie mogą, dwa: boją się coraz bardziej gniewu polskiego społaczeństwa.