Z jaką partią do wyborów samorządowych za rok?

PKW przedstawiła dane z 99.49 proc. komisji obwodowych. PiS ciągle „w dół”

Wprawdzie najbliższe wybory samorządowe dopiero za rok, ale już trwają gorączkowe przygotowania. PiS marzy o wprowadzeniu zupełnie nowych zasad, opozycja wydaje się lekko uśpiona, a społeczeństwo myśli, co z tym fantem zrobić. Na kogo zagłosować? Może objawi się jakaś nowa, sensowna partia? Może Nowoczesna i PO utworzą koalicję… może… Jedno jest pewne – Polacy mają mnóstwo wątpliwości i nie do końca ufają istniejącym formacjom politycznym. Coraz częściej słychać głosy, że dobrze byłoby, aby młodzi politycy, wywodzący się z PO i Nowoczesnej stworzyli własne ugrupowanie, a wtedy pójdziemy za nimi jak w dym.

Czy rzeczywiście to byłoby dobre rozwiązanie? Czy rzeczywiście rozłam w dwóch partiach opozycyjnych wyszedłby nam, Polakom, na dobre? Musimy pamiętać o jednym. Pojawienie się nowej partii, która powstałaby kosztem Nowoczesnej i PO, byłoby na rękę przede wszystkim PiS-owi. Osłabiona, rozbita opozycja to żadna konkurencja w wyborach samorządowych. PiS wygrałby je bez większego wysiłku i zapewnił sobie władzę na lata. A przecież nie o to nam chodzi, prawda?

Można by jednak było dokonać pewnej roszady w szeregach tych partii. Oczywiście, Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru mają swoje zalety, jednak powinni zwrócić uwagę na „głos ludu”. Na pewno nie naraziliby na szwank swojego prestiżu i autorytetu, gdyby ogłosili wewnątrzpartyjne wybory. Byłoby to bez ujmy dla nich i jednocześnie pokazałoby, że są otwarci na zmiany. Zmiany, która mogłyby być dla ich partii bardzo korzystne. „Perełki” opozycji – Borys Budka, Rafał Trzaskowski, Kamila Gasiuk – Pihowicz czy Jerzy Meysztowicz – potrafiłyby pociągnąć za sobą tłumy. Naród potrzebuje nowych twarzy, liderów; ludzi, którym ufa, na których bez oporu zagłosuje. Pytanie tylko, czy obecni liderzy byliby zdolni do takiego kroku?

Musimy pamiętać też o jednym. PiS dąży do państwa monopartyjnego. Państwa, w którym partie opozycyjne byłyby tylko elementem zachowania pozoru demokracji i niczym więcej. W tej sytuacji Nowoczesna i PO nie mogą sobie pozwolić na osłabienie, jakieś rozłamy, na odejście najbardziej charyzmatycznych polityków. Ich zadanie jest jasne. Muszą przede wszystkim blokować pisowskie próby legislacyjne, zachować stanowczość i być konsekwentnym w tych działaniach. Tylko w ten sposób mogą stworzyć sensowną alternatywę dla PiS-u. Może więc nie dywagujmy, wstrzymajmy się od naciskania na zmiany i skupmy się na tym, co najważniejsze. A to są wybory samorządowe za rok i ich wynik, który poprowadzi nas albo do przodu albo zakopie na lata.
(Źródło: szostkiewicz.blog.polityka.pl)

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZgredzinkaRozbawionyPawełAlicja777 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alicja777
Alicja777

No cóż – wybory samorządowe – jak pokazuje praktyka – to nieco inna bajka. I podziały partyjne niekoniecznie muszą się sprawdzić. Zresztą – dla mnie osobiście dość wymuszone. Bo, o ile dobrze oceniałam i oceniam wymienione przez Panią osoby, to moim osobistym zdaniem już zrobiliście im krzywdę. Tak bardzo żądacie „polskiego Macrona” (brrr…), że przy okazji wylewacie „dziecko z kąpielą” – wszyscy mają dość tych przepychanek, a obecni przywódcy partyjni wręcz brani są w obronę (na zasadzie, że na pochyłe drzewo każda koza skacze – zatem szkoda ich). Odnoszę wrażenie, że obecna opozycja czeka, która opcja zwycięży – oczywiście poza… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł

Tylko z Platformą. Nowoczesna nie ma pojęcia o pracy samorządów.

Rozbawiony
Rozbawiony

„Perełki” opozycji – Borys Budka, Rafał Trzaskowski, Kamila Gasiuk – Pihowicz czy Jerzy Meysztowicz – potrafiłyby pociągnąć za sobą tłumy.

Dzięki działaniom tych „perełek”, Pisiaki zgarną samorządy, zobaczycie.
A dzięki wytężonej „pracy” dla dobra miasta prezydenta Jaśkowiaka, pierwszy raz od 30 lat prezydentem Poznania zostanie kandydat prawicy. Zobaczycie!

Zgredzinka
Zgredzinka

Co tak kraczesz człowieku?
Skąd ten pesymizm?
Masz jakieś świetlane idee, ozdrowieńcze przemyślenia?
Jeżeli wymyśliłeś jakąś receptę na sukces, to podziel się nią z nami !!!