Z Kościołem katolickim, tak jak z PiS, nie da się załatwiać spraw po dobroci

Z Kościołem katolickim, tak jak z PiS, nie da się załatwiać spraw po dobroci

Konieczne będzie twarde i konsekwentne, ale zgodne z prawem rozliczenie winnych złamania przepisów i nadużyć władzy.

A że nie da się po dobroci, dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia. Mam wrażenie, że przez co najmniej połowę obecnej kadencji Sejmu i rządu wielu Polaków żyło w pewnym rodzaju zbiorowej ułudy, że to się zmieni. Nasz sposób myślenia przypominał myślenie dręczonych dzieci z patologicznej rodziny: może to przynajmniej w części nasza wina, myśleliśmy, może niewystarczająco się staramy, niewystarczająco wchodzimy w dialog z tą drugą stroną, może nie zrobiliśmy tyle, ile było trzeba, żeby ich zrozumieć, wyjść im naprzeciw. To nieprawda.

Ludzie, którzy żyją normalnie, żyją przyzwoicie, lubią innych ludzi, wychowują dzieci, pracują i płacą podatki, kochają swój kraj, mają dystans i poczucie humoru, są nieźle wychowani i zachowują się racjonalnie, być może nie są doskonali. Może popełniają gafy, powiedzą w nerwach jedno słowo za dużo, zdarzają się im się wpadki i niedociągnięcia. Ale jednak mieszczą się w jasno określonych normach cywilizacyjnych, prawnych i normach współżycia społecznego, a za swoje błędy płacą, bo tak trzeba.

Jednak w tych normach ani PiS, ani Kościół katolicki od jakiegoś czasu się już nie mieszczą. Tych dwóch organizacji te zasady nie dotyczą. I nie dotyczą ich nie dlatego, że to jacyś wysublimowani geniusze, mający problemy z dostosowaniem się do społeczeństwa lub istoty o innej wrażliwości. Nie dotyczą ich, bo oni tego nie chcą. Uważają, że prawo, przyzwoitość i zasady współżycia społecznego są dla maluczkich, dla „zwykłych” ludzi. Oni zaś – w swoim mniemaniu – są niezwykli i stoją ponad prawem.

Buta, pycha, chamstwo, kłamstwo, arogancja, przemoc werbalna, polityczna i instytucjonalna i niebywała brutalność to cechy ludzi i grup, które spokojnie można nazwać bandyckimi. Czy PiS stosuje metody bandyckie? Tak. Czy Kościół stosuje metody bandyckie? Owszem. Kiedy wrzucą Państwo do wyszukiwarki internetowej frazę „metody postępowania zorganizowanych grup przestępczych”, znajdą tam łamanie i obchodzenie prawa, zacieranie śladów, kłamstwo, wprowadzanie w błąd instytucji kontrolnych (w demokracji jedną z takich instytucji jest opinia publiczna), fałszowanie danych, raportów i sprawozdań, uciszanie lub próby uciszania niewygodnych świadków, przekupstwo, szantaż, zastraszanie, niszczenie ludzi, oszczerstwo, posługiwanie się mediami i policją w celu wybielenia własnego wizerunku i zatarcia śladów. Z takimi ludźmi nie wygra się po dobroci. To nie są ludzie do debaty, dyskusji, ustalania stanowisk, negocjacji uwzględniających interesy wszystkich stron.
To nie są ludzie, którym na sercu leżą wartości czy kraj, na którym pasożytują.

Chcę to jasno powiedzieć: w mojej opinii zarówno PiS, jak i związany z nim Kościół katolicki (wzajemne wspieranie się obu tych instytucji jest także bardzo charakterystyczne) to obecnie potężne instytucje władzy, działające wyłącznie w celu zwiększenia swoich wpływów, powiększenia majątku i które, żeby to zrobić nie cofną się absolutnie przed niczym.

Po zapoznaniu się z pomysłem ministra Ziobry, żeby sędziami pokoju zostawali nie sędziowie, nawet nie prawnicy, a po prostu ludzie, którzy ukończyli 35 lat i mają „doświadczenie życiowe” (czy istnieje bardziej uznaniowe kryterium?) i po wysłuchaniu konferencji biskupów na temat pedofilii w Kościele, której przesłanie było aż nadto jasne: będziemy bronić pedofilów i mydlić wam oczy, dopóki tylko zdołamy i ujdzie to nam na sucho – przestałam mieć najmniejsze wątpliwości. Po dobroci z nimi się nie da.

Tak na PiS, jak i na Kościół katolicki jest tylko jedna metoda: twarde i konsekwentne, choć zgodne z prawem rozliczenie winnych złamania przepisów i nadużyć władzy, przykładne, choć sprawiedliwe ukaranie winnych, nie zważając na krzyki i płacze kolegów partyjnych, którzy oczywiście będą wydzierać się wniebogłosy, że dzieje im się straszna krzywda i zmiana przepisów w taki sposób, żeby można było z urzędu niejako, po przeprowadzeniu odpowiednich procedur, zdelegalizować każdą partię polityczną, łamiącą uporczywie, konsekwentnie, świadomie i celowo prawo i postawić przed sądem każdą instytucję, której udowodni się, tak jak Kościołowi katolickiemu, celowe i systemowe, wieloletnie krycie przestępców, w tym wypadku seksualnych (choć i inne ma Kościół na koncie). I wprowadzenie do Konstytucji i innych ważnych aktów prawnych odpowiednich zabezpieczeń przewidujących taki rozwój wypadków w przyszłości.

Na początku byliśmy otumanieni i bezradni i nie bardzo rozumieliśmy, co się właściwie dzieje i to była najzupełniej normalna reakcja. Tak reagują normalni, spokojnie ludzi w zetknięciu z bandyckimi metodami. Ale czas na zmianę podejścia. Bycie miłym w żadnym wypadku nie wystarczy. A naiwność będzie kosztować nas Polskę.

 

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

20
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
8 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
BoloSaint GeorgeJabisantyuzurpatorJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Witold
Witold

Brawo, Eliza!

Jabis
Jabis

Banda … granda to: – buta, pycha, chamstwo, kłamstwo, arogancja, przemoc werbalna, polityczna i instytucjonalna i niebywała brutalność … A suweren? Daje 40%?!
Przypominam wyniki ostatnich wyborów: PIS-37,58; PO-24,08; K-8,01; .N-7,00; PSL-5,13; MN-0,18
I … co?

andrzej
andrzej

To reakcja ciemnego ludu.

Jantar
Jantar

A w TVP sondaż przeprowadzony przez CBOS, a w nim PiS ma 42%, KE – 25%, Kukiz – 15%, a reszta poniżej progu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Kto uderza w KK, uderza w PiS, kto uderza w PiS, uderza w KK. Bijmy w jedno i drugie. To są naczynia połączone. Ostatnio, być może w jakichś masochistycznych celach, włączam Radio z Ryjem. Dojeżdżam daleko do pracy, więc niejako dla zabicia czasu. Mój ulubiony TOK FM nie ma zbyt dalekiego zasięgu, więc katuję się katolickim głosem w moim samochodzie. Dwa razy kopnął mnie zaszczyt słuchania Przewielebnego. Raz zachwalał jakąś bogobojną książkę, za drugim razem biadolił strasznie, jak to kościół jest atakowany i zwalczany przez lewactwo, LGBT i masonów. Wzywał do wysiłków celem odparcia tego zmasowanego ataku na kościół, rodzinę… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Ktoś mnie tu bardzo nie lubi …..

Jantar
Jantar

Ode mnie masz „+”. Zgadzam się w 100% z twoim wpisem. Mam uczulenie na Radio z Ryjem! A mój znajomy, PiS-owiec i radykalny katolik (jako nieletni ministrant w kościele, chodzi od księdza do księdza na kolacyjki z dyskusjami o religii, z wielkim na pół ściany portretem JPII nad łóżkiem) uważa, że „Radio Maryja i Telewizja Trwam to media bardzo potrzebne w Polsce, budujące katolicyzm, świadomość narodową i potępiające wszelkie lewactwo i dlatego politycy różnej maści tak bardzo nie chcieli dopuścić do ich powstania i powszechnego do niech dostępu, bo po prostu wszystkim przeszkadzają, bo przekazują tylko i wyłącznie prawdę”. I… Czytaj więcej »

antyuzurpator
antyuzurpator

Wczoraj Ci „zaplusowałem”, a mimo to dzisiaj mogłem ponownie dodać plusa. A klikanie przy sąsiednich komentarzach dawało prawidłowy efekt: „Już zagłosowałeś na ten komentarz”. Nie wiem, czy plusy i minusy zliczane są osobno – wygląda to tak, jakby rejestr plusów przy Twoim komentarzu (i tylko plusów) się wyzerował. Admin coś o tym wie?
Możliwe, że coś jednak jest na rzeczy, bo takie anomalie chyba wcześniej już widywałem właśnie przy komentarzach krytykujących geotryska. Jakiś moher ma „metodę”?

greg
greg

Z autorką praktycznie zawsze się zgadzam, ale pisząc: „Tak na PiS, jak i na Kościół katolicki jest tylko jedna metoda: twarde i konsekwentne, choć zgodne z prawem rozliczenie winnych złamania przepisów i nadużyć władzy, przykładne, choć sprawiedliwe ukaranie winnych, …” zdaje się zapominać, że niestety póki co jedyną metodą jest odsunięcie ich od władzy. I raczej implementacja w praktyce tej metody powinno być naszym aktualnym bólem głowy.

smętek
smętek

Toż to oczywista oczywistość. Mamy im dać odpór licznie biorąc udział w jednych i drugich wyborach.

Damian.PZ
Damian.PZ

Pani Elizo szacun za artykuł!

smętek
smętek

Pani Redaktor ja zawsze trafnie i mądrze analizuje stan faktyczny. Pani teksty wymagają głębokiej analizy i wpisania sobie do serca i umysłu. Dziękuję Pani.

Darek
Darek

Brawo , ale dlaczego normalni , porządni ludzie nic nie robią . Przecież tu powinien być ogólnopolski Wielki Bunt !!! Dlaczego we Francji ludzie tłumnie wychodzą na ulicę ,nawet przy blachych sprawach ? Bo walczą o swoje dobre życie , mają odwagę i jaja !

Rafal P
Rafal P

Tylko pytanie: kto da im w mordę, albo takiego kopa w doopę, że wylądują z płaczem w Watykanie?

Darek
Darek

Tak jak ten tytuł artykułu, że sprawy po dobroci się nie da załatwić.

Marianek
Marianek

Pani Elizo! Mocne i bolesne jak cios w żołądek. Albo ruszymy wściekli do walki i walniemy mocną kontrę, zbierając wszystkie siły albo lecimy na dechy i słyszymy końcówkę odliczania …8, 9, 10. Knock – out!

Adam
Adam

W pełni zgadzam się z Panią Elizą. Co do KK, to Prof. Tadeusz Bartoś, filozof, były duchowny i wyjątkowo bezwzględny krytyk kościoła, powiedział w programie telewizyjnym Kuby Wątłego: „duchowni kościoła katolickiego to wyjątkowo i najbardziej zdemoralizowana grupa społeczna. Należy wprowadzić do codziennej agendy stałe informowanie ludzi o tym, ile kościół kosztuje budżet państwa. Jednym, precyzyjnym cięciem, należy odciąć go od tych pieniędzy. Jakiekolwiek negocjacje z kościołem są bezsensowne, bo wtedy kościół będzie załatwiać jedynie swoje interesy”. Był pomiędzy nimi, więc wie co mówi. Trzeba zabrać im te ponad 19 miliardów, które otrzymują od NAS co roku, bo KK potrzebuje kasy… Czytaj więcej »

Jabis
Jabis

Pani Elizo. Prawo należy stosować do wszystkich tak samo konsekwentnie. Robienie tu jakichkolwiek różnic na przykład ze względu na to że jedni wydają się nam mniej a inni bardziej otwarci na prawo to stalinowskie przekonanie że prawo jest narzędziem walki z wrogimi grupami społecznymi. A w lżejszym wydaniu instrumentslizacja prawa. Coś o co oskarża Pani PiS i w wielu przypadkach się z Panią zgodzę.

Saint George
Saint George

Z jakiego arykułu Kodeksu Karnego ma być karany Kościół- czyli osoba prawna- za ukrywanie przestępstw pedofilii? Jest określony katalog przestępstw dla których jest obowiązek prawny poinformowania organów ścigania o ich popełnieniu jeśli osoba ma taką wiedzę. Pedofilii czy nawet gwałtu tam nie ma. Można prawo zmienić ale i tak nie powinno działać wstecz („Lex retro non agit”).

Bolo
Bolo

Bardzo dużo emocji a trochę mało konkretnych propozycji.