„Za życiem”… przeciw życiu

Kobieto nie myśl - władza zrobi to za Ciebie

Kobieto nie myśl – władza zrobi to za Ciebie.

Twardy orzech do zgryzienia dla rządzącej partii. Z jednej strony – organizacje pro life i Kościół, z drugiej zaś wielki czarny protest kobiet, które żądają prawa do samodecydowania w sprawie aborcji. Pierwszy raz prezes i spółka przestraszyli się własnych obywateli i na hurra szukają wyjścia z sytuacji. Co tu zrobić, by wilk był syty i owca cała? Premier Szydło już wie. Praktycznie, w ciągu kilkunastu dni, na kolanie, powstał pomysł, który ma przekonać kobiety, że warto rodzić zdeformowane, ciężko upośledzone dzieci. Czytam właśnie projekt ustawy „Za życiem”. Analizuję punkt po punkcie i własnym oczom nie wierzę. Popatrzmy…

Kobieta, która zdecyduje się na noszenie pod sercem dziecka, o którym wie, że jest ciężko chore, zdeformowane, że albo umrze krótko po porodzie albo będzie wegetowało całe lata, dostanie w prezencie od państwa aż 4 tys. zł. Na tyle rząd wycenił Jej cierpienie, traumę, ból i „godne” życie Maleństwa. Co można zrobić z tak oszałamiającą kwotą? Jak ją rozdzielić, by wystarczyła na całe morze potrzeb, związanych z pielęgnacją dziecka? Czy taka kwota, czy w ogóle jakakolwiek kwota jest w stanie złagodzić tragedię matki, która będzie obserwować gasnące życie, która podejmie walkę o życie, która będzie musiała zrezygnować ze wszystkiego?

Pięknie brzmi obietnica zagwarantowania opieki paliatywnej i hospicyjnej poza kolejnością. Ktoś, kto nigdy nie musiał korzystać z tego typu wsparcia, powie, ależ ta władza ma wielkie serce, ależ życzliwa, ludzka, dobra. Tralalala… Opieka nad ciężko chorymi rządzi się swoimi prawami. To ten obszar służby zdrowia, który od lat wspomaga, jest pełen empatii, współczucia, pomaga chorym i ich bliskim przejść przez najtrudniejszy dla nich okres. Tutaj nikt nie czeka w kolejce o pomoc, wszyscy traktowani są równo. Nie ma czegoś takiego, że ktoś poza kolejnością, bo wszyscy tak samo wymagają wsparcia i opieki. Czyżby Szydło sugerowała, że w myśl tej ustawy będzie się dzielić umierających na tych, co już natychmiast będą przyjęci i tych, co to niech sobie czekają, aż przyjdzie na nich czas? Większego idiotyzmu nie słyszałam.

Ustawa gwarantuje opiekunowi dziecka zaopatrzenie w potrzebne wyroby medyczne. Świetnie, ale teoria idzie swoją drogą, a życie swoją. Z tego, co się orientuję, NFZ refunduje część wyposażenia osoby chorej, co nie znaczy, że wszystko to jest za darmo. Rodzina pokrywa w jakimś stopniu koszt tych środków. Wielokrotnie jest też zmuszona dokupić sporo materiałów medycznych, bo ilość tych refundowanych jest znacznie ograniczona i nie wystarcza na zaopatrzenie chorego. Są to spore koszty w miesięcznym budżecie domowym. Koszty, na które nie każdą rodzinę stać.

Szydło gwarantuje opiekunom ciężko chorego dziecka dostęp do zakładów opiekuńczych. Jeśli rodzic nie da rady, jest wykończony, nie potrafi psychicznie i fizycznie ogarnąć całodobowej opieki, państwo pomoże. Świetnie wyposażone zakłady opiekuńcze dla dzieci będą czekały z utęsknieniem, by przyjąć, pokochać, zapewnić komfortowe warunki bytowe i wspaniałą rehabilitację. Jestem ciekawa, ile takich zakładów jest w Polsce. Jaka jest szansa, że rzeczywiście będą pomagały żyć, a nie wegetować. Ilu potrzeba opiekunów, by każde dziecko w takim zakładzie mogło być traktowane indywidualnie, wspierane. Jak to się przekłada na miłość, poczucie bezradności i ból rodziców, którzy są zmuszeni podjąć taką decyzję. No cóż, pewnie te 4 tysiące zł ma ich sensownie znieczulić uczuciowo i pomóc podjąć właściwą decyzję.

Pochylona z pełną troską nad kobietami i ich chorymi dziećmi, Szydło gwarantuje wsparcie psychologa. Nie wiem, jak to sobie wyobraża, ale psychologów u nas nie ma za wielu. W szpitalach na przykład jest jeden psycholog na ileś tam oddziałów i sam nie wie, w co ręce włożyć, bo po prostu nie wyrabia. Nie jest w stanie obskoczyć każdego pacjenta, który potrzebuje jego pomocy. W poradniach psychologicznych są kolejki, określony czas na jednego pacjenta, długi termin oczekiwania na koleją wizytę. Jak więc mają się te realia do obietnic pani Szydło? Czyżby nagle miał stać się cud i pomoc psychologa stała się ogólnie dostępna, ot tak, wręcz na życzenie?

To nie koniec obietnic rządu. Uwaga, rodzice!!! Rząd da wam prawo aż do 10 dni opieki hospicyjnej dla maluszka, byście mogli w tym czasie odpocząć, przypomnieć sobie, jak wygląda normalne życie czy pozałatwiać ważne sprawy. Ustawa nie precyzuje, czy ten dar jest jednorazowy, czy też może być powtarzany, więc trudno mi się do niego odnieść. Tak sobie myślę, że jednorazowo 10 dni wolnego od ciężko chorego dziecka to naprawdę zbytek łaski. Jeśli dodamy do tego prawo, by poza kolejnością korzystać ze świadczeń zdrowotnych i kupować leki w aptece, jeśli dodamy do tego pomoc władzy w razie problemów mieszkaniowych to jest już powód by nie zastanawiać się i rodzić, rodzić, rodzić.

Cały ten pakiet wsparcia i pomocy przewidziany jest do 18 roku życia, a co potem? Czyżby prezes i spółka uważali, że w tym czasie problem rozwiąże się w sposób naturalny? A co to będzie, gdy ciężko chore dzieci, mocno zdeformowane zrobią na złość i będą żyć dalej? Kto wtedy ulży ich cierpieniu, kto wspomoże ich rodziny, kto da pieniądze na leki, środki opatrunkowe, rehabilitację, wsparcie psychologa? O tym już nie ma ani słowa.

Na koniec trochę danych. Rząd już obliczył, jaki będzie koszt przedsięwzięcia. Szacowane skutki to: w części dotyczącej zwiększenia nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej – 50 mln zł, w części dotyczącej instrumentów polityki na rzecz rodziny – 122 mln zł, program „Za życiem” – 300 mln zł. Źródła finansowania: w części dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej – Narodowy Fundusz Zdrowia, w części dotyczącej instrumentów polityki na rzecz rodziny to 70 mln zł z Funduszu Pracy oraz z budżetu państwa 352 mln zł. A może Kościół też coś dorzuci, bo przecież skosi niezłą kasę za chrzciny i pogrzeby?

Tyle ustawa, a ja zastanawiam się nad jednym. Jak mogło dojść do sytuacji, gdy ktoś rości sobie prawo do decydowania za kobiety. Tylko głupek może uważać, że decyzja o aborcji jest jak splunąć, nic nie znacząca, zupełnie nieistotna dla psychiki kobiety. To One muszą żyć z konsekwencjami swojej decyzji. To One wiedzą najlepiej, jaka to trauma, która idzie potem za nim latami. Przypominam sobie słowa kobiety, która zdecydowała się urodzić bardzo zdeformowane dziecko, wiedząc, że po kilku dniach i tak umrze. Zdecydowała się tak postąpić, bo jest osobą głęboko wierzącą. Na pytanie dziennikarki, na ile taka decyzja wiąże się z miłością do dziecka, odpowiedziała, że miłość to też cierpienie. Uśmiechnęła się przy tym, a ja pomyślałam, czy ciężko chore dziecko, trzymane na morfinie, pełne bólu też uśmiechnęłoby się, słysząc, że ma tak cierpieć w imię miłości swojej matki.

Ustawa zapewne wejdzie w życie. Myślę, że kolejnym krokiem będzie wykreślenie z obecnej ustawy aborcyjnej zgody na usunięcie ciąży właśnie z tego powodu. Po co bowiem decydować się na tak drastyczny krok, jak państwo da, państwo pomoże, państwo zabezpieczy? Organizacje pro life nadal będą głosować na PiS, Kościół będzie zbierał pieniądze, a dobro kobiety będzie przekalkulowane na dobre samopoczucie prezesa i spółki. Tylko to się przecież liczy.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krakus
krakus
4 listopada 2016 15:25

Cieszy ten krok w dobrą stronę dla kobiet które zdecydują się urodzić i kochać.

Irena
Irena
4 listopada 2016 18:19
Reply to  krakus

To może sobie urodzisz takie dziecko chazana ….załapiesz się na 4 tysie….krakus jest miłosierny bo kocha tylko siebie !!!

Szanowna Pani.
Szanowna Pani.
4 listopada 2016 23:11
Reply to  Irena

Przecież to Pani chce zabijać chore dzieci, a nie „krakus”, trochę logiki. Nikt nie robi łaski, że rodzi nawet chore dzieci, to obowiązek moralny, bez wyjątku.

Zwinka
Zwinka
5 listopada 2016 00:42
Reply to  Szanowna Pani.

Proszę przekazać tę cenną uwagę księżom i politykom, którzy organizują aborcję ( o przepraszam, zabijanie zdrowych, poczętych dzieci) swoim kochankom i żonom, bo „to zupełnie wyjątkowa sytuacja, panie doktorze i proszę o dyskrecję”. To znaczy tak mówią politycy, bo księża to zwyczajnie, ekspediują dziewczyny, które im zaciążyły, za granicę i po kłopocie.
Nienawidzę zakłamania.

Aram
Aram
6 listopada 2016 01:49
Reply to  Zwinka

Gdybym wiedział o takim przypadku, to bym zgłosił (nie do biskupa, ale do Prokuratury), tak więc …

Zwinka
Zwinka
6 listopada 2016 18:48
Reply to  Aram

Już to widzę…znaczy to zgłoszenie do prokuratury. Zwłaszcza o aborcjach księżych kochanek za granicą Polski (pisze o tym pani Barbara Nowacka, ale to przecież lewaczka) …
Jednak czasem misterny plan usunięcia problemu zawodzi i wtedy, będąc np. wikarym, trzeba siedzieć na plebanii w drugim pokoju, żeby nie słyszeć przez całą noc wrzasków głupiej, rodzącej dziewuchy, nie udzielić jej ŻADNEJ pomocy, zabijać czas słuchaniem muzyki, poczekać do rana i dopiero wtedy wezwać karetkę, aby lekarz mógł stwierdzić zgon zapętlonego w pępowinę noworodka. Jakaś kara ? Prokurator ? Zarzut nieudzielenia pomocy ? He he he… zsyłka na Ukrainę ( na chwilę) , potem, wobec prasowej, lewackiej nagonki, powrót…wznowienie śledztwa. I co ? I pstro !!!
P.S. Jako kobieta wiem, że zapętlenie noworodka w pępowinę zdarza się wcale nie tak rzadko, ale na porodówce lekarze i położne radzą sobie z takim problemem, więc ja tego biegłego lekarza, który „nie wiedział”, czy noworodek by przeżył ( a do k…y nędzy, jak miał przeżyć bez pomocy ?) posadziłabym z tym wikarym w jednej celi, aby mogli sobie pogawędzić o marnościach tego świata.

Maria
Maria
5 listopada 2016 02:50
Reply to  Szanowna Pani.

To nie obowiązek moralny – to sadyzm w najgorszej postaci.

Tamara
Tamara
6 listopada 2016 07:28
Reply to  Szanowna Pani.

Obowiązek moralny ma to do siebie, że wypływa z własnej i nieprzymuszonej woli. Powtarzam – WŁASNEJ.

krakowianka
krakowianka
5 listopada 2016 00:43
Reply to  Irena

Pani Ireno, krakus to pisowski troll i musi duuużo takich lizusowskich wpisów zamieścić, żeby zarobić np 4 tysiące. Nie należy komentować jego wypowiedzi, bo on jest na tym forum WYŁĄCZNIE DLA KASY. Nawet jeśli ma jakieś poglądy, to i tak ich nie przedstawia (być może wcale nie są zgodne z jego wypowiedziami ale wtedy przecież za ich prezentację nikt by mu, biedakowi, nie zapłacił). Co do wypowiedzi „Szanownej Pani” to nawet kompletnie durnowaty samiec nie zamieścił by takiego wpisu. ŻAŁOSNE.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 listopada 2016 01:38
Reply to  krakus

Cholera mnie bierze, jak czytam wypociny tego kretyna. Byłeś kiedyś w hospicjum dla dzieci? Widziałeś, jak cierpią? Ile jest łez matek które nie wiedzą, co zrobić? Najtwardsi ludzie nie wytrzymują, uciekają. Najmij się, kretynie, za wolontariusza w takim hospicjum, wtedy będziesz wiedział, o czym piszesz. Matki siedzą i modlą się o szybką i bezbolesną śmierć dla swoich ukochanych dzieci, właśnie po to, żeby nie cierpiały. Nie masz prawa w ogóle zabierać głosu. Ty nie widziałeś i nie chcesz widzieć, bo dla „pana” krakusa bardziej chwalebne jest siedzieć tu i pisać pierdoły. Wiesz, jak ciężarne kobiety przyjmą „łaskę” pani Broszki? Nie wiesz? To ja ci powiem. Kobiety odbierają to tak: „Rzuciła głupia wieśniara ochłap, jałmużnę i powiedziała – a teraz sp…….lać” To jest cała twoja ukochana premierka. Jesteś bezmyślnym bydlakiem, tyle tylko mogę napisać, cholerny trollu.

marta
marta
4 listopada 2016 18:29

Kupczenie cierpieniem i licytowanie kto da więcej byle przelicytować protesty. Fantasmagorie rządowe.

Ted
Ted
4 listopada 2016 21:01

Te 4 tys w sam raz wystarczy na chrzest, trumienkę i pogrzeb, zgodnie z sugestiami nadPremiera.

Aram
Aram
4 listopada 2016 23:28
Reply to  Ted

Lepiej pewnie do kibla wyrzucić …

adama
adama
5 listopada 2016 21:29
Reply to  Aram

I spuścić wodę święconą.

adama
adama
5 listopada 2016 21:28
Reply to  Ted

Ktoś już to powiedział – to zasiłęk pogrzebowy. A może powinni także pomyśleć o specjalnych terapiach psychicznych dla kobiet? Nie, nie ma na to pieniędzy? Wystarczy modlitwa, co. A jaka modlitwa, pewnie te pisowskie trole tu to wiedzą. Do księdza Rydzyka?

Aram
Aram
6 listopada 2016 01:53
Reply to  adama

No właśnie, modlitwa jest również potrzebna, ale poza tymi 4 tysiącami jest to o czym piszesz (a będzie jeszcze więcej).

Sylwia
Sylwia
4 listopada 2016 21:13

Oni wsszyscy jakos zapomnieli o potwornym cierpieniu i umieraniu w niesamowitych mekach tego dziecka . Ilez to razy juz takie cierpiace i biorace cale stosy lekarstw ,ktore czesto tylko lekko tlumia bol , dorosle dzieci mowia do matki : – Po co mnie urodzilas ,czyzby tylko po to , aby zaspokoic swoja ptrzebe macierzynstwa ? Ja juz nie chce zyc –
Ci wszyscy , co tak walcza o zygote , nie widza w tym , ze to bedzie zywa istota , ktora czuje i cierpi , to sa ludzie bez sumienia , pozbawieni wszelkich ludzkich uczuc , ktorzy chca byc bardziej boscy od Boga , ale nie rozumieja nic z nauk Jezusa ..

Aram
Aram
4 listopada 2016 23:26
Reply to  Sylwia

Proszę nie usprawiedliwiać aborcji rzekomymi naukami Pana Jezusa, bo to już jest bluźnierstwo …

Maciek123454321
Maciek123454321
5 listopada 2016 01:40
Reply to  Aram

A ty co? Też należysz do tej walniętej na umyśle sekty ajatollaha Dzierżawskiego?

Zwinka
Zwinka
5 listopada 2016 12:02

„Światowym standardem jest karanie kobiet za aborcję – uważa Jerzy Kwaśniewski, prezes fundacji Ordo Iuris.” Ten wymoczkowaty prezesik przebił Dzierżawskiego.

Aram
Aram
6 listopada 2016 02:01
Reply to  Zwinka

Kobiety jak chcą równości, to muszą przestrzegać prawa i ponosić konsekwencje jego łamania, to chyba normalne. Nie rozumiem, dlaczego kobiety łamiące prawo miałyby być traktowane ulgowo.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
6 listopada 2016 12:51
Reply to  Aram

A Jeżeli to prawo nie przestrzega nadrzędnego prawa sumienia, to co? Wówczas należy zmienić owo złe prawo.

Zwinka
Zwinka
6 listopada 2016 19:22
Reply to  Aram

Otóż wymoczkowaty prezesik łże, jak pies. Owszem, aborcja podlega penalizacji, jeśli jest dokonana POWYŻEJ granicy, do której jest legalna, czyli ( przytaczam kraje, o których mówi ten bladolicy osobnik ) 1/
w Belgii; POWYŻEJ 12 -go tygodnia, 2/
w Holandii POWYŻEJ 20- go tygodnia, 3/
w Wielkiej Brytanii POWYŻEJ 24 -go tygodnia.
Resztę proszę sobie wyklikać, bo chociaż krętactwo jest wkurzające, to nie mam zamiaru osobiście wyręczać trolla Arama w dochodzeniu do prawdy. Pan „Ordo Iuris” ŁŻE, wciskając ciemnemu ludowi kilo kitu i to jest jedyna prawda w zakresie „światowego standardu karania kobiet za aborcję” …

Aram
Aram
6 listopada 2016 01:56

Jeśli należę do jakiejś „sekty”, to jest to sekta Jezusa Chrystusa – stąd mój apel, aby nie usprawiedliwiać swoich poglądów w ten sposób.

Maciek123454321
Maciek123454321
6 listopada 2016 12:14
Reply to  Aram

Pokaż mi, pislamisto, gdzie w Piśmie Świętym napisano o „dziecku poczętym”? To wszystko wymysły takich baranów, jak ty, i tobie podobni męscy szowiniści. Zapamiętaj sobie, wymoczku, że NIKT nie ma prawa dyktować kobiecie, co ma robić. Jeżeli wiara, albo tzw. „wiara” nie pozwala kobiecie dokonać przerwania ciąży, to jest JEJ WYBÓR, I NIKOGO innego, a już zwłaszcza takiego dupka, płatnego trolla, jak ty. Jeśli poczułeś się urażony, to chętnie dorzucę ci coś więcej, żebyś wiedział, co o tobie myślę, a są to same najgorsze rzeczy.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
7 listopada 2016 09:46

5. Ne ubij

Aram
Aram
4 listopada 2016 23:05

Nie wydaje mi się, aby „czarne wdowy” wczoraj domagające się aborcji nie tylko chorych dzieci, ale i tych zdrowych („do 3-go miesiąca ciąży”) miały moralne prawo, aby wypowiadać się w tak ważkim i trudnym temacie. Dla nich każda forma pomocy będzie zła, bo wcale nie o pomoc matce (i dziecku) im chodzi, ale o własne, rzekome prawa do decydowania o losie drugiego człowieka.

Zaproponowany projekt pomocy i przegłosowany przez Sejm RP do kolejnych prac w komisji będzie początkiem długofalowego działania. W ostateczności, jak ktoś nie byłby w stanie podołać opiece nad chorym dzieckiem pomimo pomocy ze strony państwa, będzie można – tak jak do tej pory – pozostawić takie dziecko np. w szpitalu. Zabicie (chorego) dziecka jest zawsze złe.

Zwinka
Zwinka
5 listopada 2016 00:31
Reply to  Aram

Jakie piękne gotowce wkleja Aram.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
5 listopada 2016 09:32
Reply to  Aram

Aram
Nie wydaje mi się, aby „czarne wdowy” wczoraj domagające się aborcji nie tylko chorych dzieci, ale i tych zdrowych („do 3-go miesiąca ciąży”) miały moralne prawo, aby wypowiadać się w tak ważkim i trudnym temacie.
Czyli należy rozumieć, że to prawo do wypowiadania się mają jedynie „czarne sutanny z koloratkami” i pewne osoby wypowiadające się tutaj. Zabicie (chorego dziecka czy zdeformowanego płodu?) jest złe, ale zabicie kobiety rodzącej jest już dobre. Kobieta umiera, a chore dziecko, gdy dorośnie urodzi ( jeśli dożyje) nowe…też chore. I tak w koło, aż Polska stanie się krajem chorych ludzi – jeśli już się to nie stało po części. „Doskonałe, logiczne” myślenie zaślepionego umysłu, umysłu nieznającego realiów, nie stykającego się z tym problemem na co dzień. Dla tych z kolei każda forma pomocy będzie dobra – bo nie dotyka ich samych? Prawo do decydowania o sobie nazywa się „rzekomym”?
Pan Bóg dał nam wolną wolę (to też bluźnierstwo?), więc kto daje innym ludziom prawo do decydowania za Pana Boga?
To szczyt arogancji, czy może „debilizmu myślowego”?

Aram
Aram
6 listopada 2016 02:12

Pan Bóg nie dał człowiekowi prawa do decydowania o życiu innego człowieka, tym bardziej, że matka do końca nie wie, jak ciężko chore dziecko urodzi. Kto miałby decydować, w którym momencie ciąży dziecko można abortować, a kiedy (jeszcze) nie? Kto ponosiłby konsekwencje nietrafionych diagnoz i przewidywań, bo niejednokrotnie o stopniu upośledzenia lekarze dowiadują się już po porodzie?

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
6 listopada 2016 10:55
Reply to  Aram

Aram – Pan Bóg nie dał człowiekowi prawa do decydowania o życiu innego człowieka. (?) A o własnym życiu? Skoro człowiek (mówimy o kobiecie), ma WOLNĄ WOLĘ, to tym samym decyduje o swoim życiu bo ono jest najważniejsze. W momencie zagrożenia ma prawo (a nawet obowiązek) ratować swoje by móc wychowywać już narodzone ( lub poczęte w przyszłości zdiagnozowane jeszcze w łonie i zdrowe),swoje kolejne dzieci. Bo co się stanie z nimi (urodzonym potomstwem), w momencie, gdy okaże się, że zdeformowany płód przyczyni się do jej śmierci? Kto wówczas poniesie konsekwencje, kościół? – raczej nie.
Nie ma więc prawa decydowania o jej własnym życiu ktoś inny poza Panem Bogiem.
Nie prawdą jest również twierdzenie, że matka nie wie do końca jak chore dziecko urodzi. W dobie dzisiejszej techniki to jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego też Bozia pozwala rozwijać się technice byśmy z niej korzystali, byśmy pojmowali prawa natury, zapobiegając tragediom. Może zatem dlatego doświadcza nas takimi przypadkami byśmy zdobywając wiedzę rozwijali się? Można by się nad tym zastanowić zważywszy, że kiedyś kościół twierdził, że ziemia jest płaska. Dzisiaj przyjmuje nawet istnienie innych bytów we wszechświecie. Może i tu, w omawianym przypadku warto by było zmienić poglądy?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
7 listopada 2016 09:48

Adi byłby z ciebie dymny…

Jacek
Jacek
5 listopada 2016 18:14
Reply to  Aram

Nie każda pomoc tylko każdy ochłap… bo nie pomoże, a budżet solidnie zuboży. Po zsumowaniu takich ochłapów może się okazać dlaczego nasze nasze Państwo jest do kitu.

adama
adama
5 listopada 2016 21:49
Reply to  Aram

A jakie ty masz prawo do decydowania za innych, w Boga się bawisz? Tu decyduej nauka i medycyna a nie jakies bajki.

111
111
5 listopada 2016 01:32

„Gdyby głupota miała skrzydła to latałbyś jak gołębica” – te piękne słowa powiedział nie tak dawno ktoś o Pani Wielgus, a ja myślę że pasują do Ciebie idealnie. Ten Twój cały długi wywód jest warty potłuczenia o kant dupy. Ty na ten przykład jesteś ciężarem dla społeczeństwa, a jakoś Cię nikt nie „abortuje”. Wszelkie działania antyaborcyjne mają mieć przede wszystkim charakter edukacyjny. Ustawa antyaborcyjna w obecnym kształcie spowodowała, że świadomość społeczeństwa w tej kwestii znacznie wzrosła. Tak proszę Pani – prawo kształtuje świadomość i od niego będzie zależało, czy będziemy mieć społeczeństwo pro – life, czy też cywilizację śmierci. A te głupie cztery tysiące to tylko sygnał, że życie jest czymś więcej niż tylko zwykłym zlepkiem komórek. No może nie dla Ciebie…
P.S. No trochę się zdenerwowałem.

Sylwia
Sylwia
5 listopada 2016 10:05
Reply to  111

111 – widac po twoim wpisie, ze umiesz czytac , ale nie zrozumiales tego,co napisalam o cierpieniach tego dziecka . Ustawa antyaborcyjna bedzie tylko uspokojeniem ” sumienia” tych pro-life . Poza tym ,nie wiedzialam , ze to prawo ksztaltuje swiadomosc – no chyba , ze twoja i tobie podobnym. Moja ksztaltowalo wychowanie w domu , szkole , dyskusje i rozmowy z roznymi ludzmi , czytanie ksiazek , gazet , ogladanie filmow przyrodniczych i popularno-naukowych . Chcialabym wiedziec , w jakiz to sposob jestem ciezarem dla spoleczenstwa? Pracowalam ciezko 45 lat ,placilam podatki i nadal place ze swojej niskiej emerytury , pomagam innym i dla nich nie jestem ciezarem .

111
111
5 listopada 2016 17:41
Reply to  Sylwia

Teraz pojmuję ten tok rozumowania; pracowałaś 45 lat, płaciłaś i płacisz podatki, pomagasz innym, więc się wykupiłaś i masz prawo do życia. No..inna sprawa te małe dzieciaczki – one jeszcze nic nie dały wymiernego społeczeństwu i według Twojego głupiego światopoglądu nie mają prawa do decydowania o swoim życiu. Rozumiem, że jak Ty będziesz odpowiednio stara i bezużyteczna, gdy koszty leczenia i opieki przekroczą Twoje możliwości i wszystkie zasługi dla społeczeństwa będzie Cię można bezproblemowo usunąć z naszego świata?

Sylwia
Sylwia
5 listopada 2016 19:33
Reply to  111

bezproblemowo to ja sama bede chciala odejsc ,narazie nikt mnie nie musi obslugiwac, a tutaj ,gdzie mieszkam ,kobiety sa traktowane z szacunkiem i rodza we wspanialych warunkach . Jesli urodzi sie dziecko z problemami (zespol Dawna lub inne schorzenie) , jest pomoc od 1-go dnia . Sa terapeuci , osobisci asystenci , ktorzy zajmuja sie dzieckiem lub doroslym w tym czasie, kiedy reszta rodziny pracuje lub chce miec chwile dla siebie . Tutaj , mimo iz nie ma problemu z aborcja ,duzo kobiet postanawia jednak urodzic ulomne dzieci , ale to jest wylacznie decyzja kobiety i jej partnera , nikt ich do tego nie zmusza przez durne przepisy lub jalmuzne .Poza tym widocznie moj swiatopoglad nie jest widocznie taki glupi , skoro taki sam lub podobny ma wiecej niz polowa ludzi .

111
111
5 listopada 2016 21:27
Reply to  Sylwia

Kiedyś zdecydowana większość myślała, że ziemia jest płaska, a jednak ta większość nie miała racji. Sobie pozostawiasz prawo do zadecydowania o swoim odejściu, a odmawiasz tego prawa osobom, które w żaden sposób nie mogą wyrazić swojej woli. Naprawdę myślisz, że każdy ułomny chce odejść w podskokach z tego świata? Pleciesz coś tam o Bogu i Jezusie, a zapominasz o piątym przykazaniu. Badania prenatalne mogące coś wykazać wykonuje się dopiero w 11 tygodniu ciąży, gdy dziecko nie jest żadną zygotą, a konkretnie ukształtowanym człowiekiem. Mówi się tu tyle o dziecku Chazana, a zapomina się, że zostało ono poczęto in vitro i stąd pewnie problemy z prawidłowym rozwojem ciąży. Kiedyś nie było żadnych badań, dzieci się rodziły, a jeśli zdarzało się bardzo rzadko urodzić kobiecie ułomne dziecko, to zostawało ono otoczone miłością i opieką. Zdecydowana większość ludzi, którzy wyznają podobny światopogląd do Twojego ma olbrzymie problemy życiowe – rozbite małżeństwa, dewiacje, alkoholizm, narkotyzujące się dzieci, brak więzi rodzinnych, egocentryzm i egoizm, brak empatii i zrozumienia ludzi starszych, kult siły i młodości, odchodzenie od tradycyjnych wartości itd, itd.. Twój światopogląd jest durny, głupi i nie zasługuje na uwagę. Jedynym powodem dla którego się tutaj wypowiadam jest moje przekonanie, że wbrew temu co się mówi głupiemu się nie ustępuje, bo głupota jest zaraźliwa i lubi się szerzyć. Pozdrawiam cieplutko… 🙂

Sylwia
Sylwia
5 listopada 2016 23:57
Reply to  111

Nie obraz sie , ale dla mnie twoje wywody brzmia durnowato . Kazdy swiatopoglad powinien byc brany pod uwage . Poza tym , skad wiesz , ze rodzilo sie malo ulomnych dzieci? Jesli takie sie urodzilo , to najczesciej sie go pozbywano , oddajac do przytulkow ,gdzie zyly w warunkach uragajacym jakimkolwiek normom . Widziales filmy z przytulkow rumunskich za rzadow Ceausescu ?Poza tym strasznie duzo dzieci umieralo zaraz po urodzeniu ( nie wiadomo : naturalnie ,czy pomagano mu w tym) .
Ja tez dyskutuje z toba , bo wydawalo mi sie ze potrafisz zrozumiec choc troche poglady innych bez nazywania ich glupimi czy mordercami , ale szkoda bylo mojego czasu dla ciebie Dodam jeszcze tylko , ze wlasnie brak zrozumienia , egoizm , bra szacunku do starszych ,rozbite malzenstwa zdarzaja sie czesciej wsrod ludzi ,ktorzy nmaja taki poglad jak ty oraz pelno slow o Bogu i milosci ,ale tylko na jezyku , a nie w sercu , W sercu maja nienawisc do osob o innym kolorze skory czy z innej kultury , nie potrafia sie zdobyc na odrobine wspolczucia . Dobranoc

111
111
6 listopada 2016 11:07
Reply to  Sylwia

Może i jesteś fajna kobietką, nie wiem i się tego nie dowiem. Może się z Tobą dobrze rozmawia i miło spędza czas. Jest wielu takich, którzy pozornie są wspaniałymi kompanami, a w sercach mają mrok, który wychodzi w szczególnych okolicznościach. Aby nie iść na zgniłe kompromisy, trzeba się pozbyć politycznej poprawności i nowomowy – morderstwo trzeba nazwać morderstwem, a głupstwo głupstwem. O ludziach o innym kolorze skóry, Wy lewacy potraficie jedynie gadać, a tak naprawdę mało kto z Was miał do czynienia z innymi społecznościami odmiennymi kulturowo. Mnie nie interesuje, czy ktoś jest czarny, czerwony, czy zielony. Przedmiotem moich rozważań jest człowiek i jego czyny. Tak…. człowiek i jego czyny są przedmiotem teologicznych rozważań i stąd rozbieżności między tym , co wygodne, a tym co dobre, piękne i słuszne. Jeśli chcesz podpierać się statystyką, to polegniesz bardzo szybko, no chyba, że będziesz liczyć jak gwyborcza liczbę uczestników na marszach KOD-u.

Tamara
Tamara
6 listopada 2016 07:41
Reply to  111

Zdecydowanie jestem ZA. Jeśli miałabym wegetować, cierpieć z bólu, chciałabym by znalazł się ktoś, kto by mi pomógł odejść.

111
111
6 listopada 2016 11:22
Reply to  Tamara

Wszystko co chciałem Jaśnie Pani powiedzieć napisałem w komentarzach do wypowiedzi Sylwii.
„Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus; supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen”

Jacek
Jacek
5 listopada 2016 18:27
Reply to  Sylwia

Człowieku… gdzie w tej ustawie masz nakaz urodzenia?

adama
adama
5 listopada 2016 21:50
Reply to  111

Cywilizację śmierci wprowadzają tacy jak ty mordercy kobiet.

Tamara
Tamara
6 listopada 2016 07:39
Reply to  111

Świadomość kstzałtuje byt, a nie prawo. Po drugie, myślę, że czegoś nie rozumiesz. Wydaje się Tobie, ze zwolenniczki aborcji to kobiety, które usuwają ciążę na zawołanie, skrobankę traktują jak metodę antykoncepcyjną. bardzo się mylisz, bo chodzi o coś zupełnie innego. Chodzi o prawo do samodecydowania, Czy ty myślisz,ze nagle zmniejszy się liczba aborcji, bo jakiś ochłap finansowy, bo jakaś pomoc? Jeśłi życie ją zmusi, jeśli uzna, że nie ma innego wyjście to i tak kobieta usunie ciążę. Gdzieś, w „podziemiu”, w strasznych warunkach, zagrażających jej życiu, ale zrobi to. Nie dlatego, że chce, że ma taki kaprys. Dlatego, że może nie widzieć żadnych możliwości, by poradzić sobie z ciążą i macierzyństwem. Dlatego, że partner ma to w nosie, że nikt jej nie pomoże. Łatwo jest opiniować, bluzgać na oponentów. Bardzo łatwo, a jedbak o ileż trudniej zrozumieć i po prostu pomóc.

111
111
6 listopada 2016 13:02
Reply to  Tamara

Cytując mi tu Marksa nie sprawisz, że zmienię swoje zdanie. Gdyby wyłącznie byt kształtował świadomość, to nigdy nie wznieślibyśmy się na wyższy poziom człowieczeństwa. Owszem, masz prawo do samodecydowania, ale nie możesz decydować za nienarodzone dziecko, o jego życiu. Madzia z Sosnowca zamordowała swoją kilkumiesięczną córeczkę, bo siedzenie w pieluchach kolidowało z jej planami życiowymi. Czy taka postawa jest miarą człowieczeństwa – wygoda i samozadowolenie? Ona też uznała, że nie ma innego wyjścia i musi zamordować swoje dziecko. Gdzieś, w „podziemiu” w strasznych okolicznościach to zrobiła nawet gdy partner ją wspierał, pomagał i był z nią do samego końca, do bezsprzecznego udowodnienia winy. Problem polega na tym, że dla was płód nie jest tożsamy z człowiekiem. Znana lewaczka, pani Hilary Clinton proponuje przyzwolenie na aborcję do momentu urodzenia. Na taki idiotyzm ja mam gotową odpowiedź: mój syn urodził się jako wcześniak i jest wyjątkowo, wyjątkowo bystrym i bardzo dobrze rozwiniętym chłopcem. Jeśli ktoś nie radzi sobie z macierzyństwem i obowiązkami zawsze może się zrzec praw rodzicielskich i umożliwić wychowywanie dziecka osobom, które tego naprawdę chcą, a zapewniam Cię, że takich osób jest bardzo wiele. Tak, kobiety przy liberalnym prawie traktują skrobankę jako metodę antykoncepcyjną, czego dowodem są wypowiedzi np. pani Przybysz, nieżyjącej już pani Czubaszek, pani Wiernikowskiej, która powiedziała wprost cytuję: „Chcieliśmy się spokojnie bzykać – wspomina dziennikarka. Zdarzało nam się bez ślubu, ale było strasznie nerwowo, że nas przyłapią. A potem każde musiało do siebie do domu wracać. Zaszłam w pierwszą ciążę. Usunęłam. Notorycznie to robiłam. Wtedy usuwało się bez problemu. Szło się do lekarza, albo salonu kosmetycznego Izis. Skrobanka była jak wyciskanie pryszczy na twarzy.” Pozdrawiam cieplutko 🙂

Maciek123454321
Maciek123454321
5 listopada 2016 01:46

Ta jałmużna Broszki to jest coś tak obrzydliwego, że aż trudno to komentować. Lepiej było nic nie uchwalać zamiast takiego uderzenia w twarz polskich kobiet. Pogarda PiS-u az kipi. Nic, tylko splunąć tej głupiej, bezmyślnej babie w twarz. Przepraszam, ale gdzieś musiałem wykrzyczeć swoje oburzenie. Niech już ta banda wreszcie sobie pójdzie w diabły. Tą są wcielone potwory z obory. Skąd wymiotło te śmieci?

Zwinka
Zwinka
5 listopada 2016 12:15

Niestety, taki jest skutek handlu wymiennego PiSu z kościołem A kobiety niech tam sobie zdychają … I tak nie wiadomo, po co toto żyje. Aby Cię trochę uspokoić, przytoczę fragment listu satyryka Antoniego Szpaka, który w ten sposób zakończył swoją polemikę z jednym z nawiedzeńców: „…dobrze wiem, że żadne argumenty nie trafią do ludzi , którzy wierzą absolutnie w to, że jajko sadzone jest usmażonym kurczakiem”. Czyż nie piękne ? Uśmiałam się do łez w tych kompletnie sfiksowanych okolicznościach przyrody.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 listopada 2016 18:34
Reply to  Zwinka

Żyjemy w kraju bąka i maślanki.

Maria
Maria
5 listopada 2016 02:46

„Zdecydowała się tak postąpić, bo jest osobą głęboko wierzącą. Na pytanie dziennikarki, na ile taka decyzja wiąże się z miłością do dziecka, odpowiedziała, że miłość to też cierpienie.” Także oglądałam ten program. Pamiętam, jak zrobiło mi się zimno, po wypowiedzi tej pani. Nigdy nie zrozumiem osób, które z rozmysłem narażają swoje dzieci na taki ogrom cierpienia. „Nie uszlachetnia.” Tak napisał o cierpieniu ks. Tischner, gdy już nie mógł mówić.

Ewa
Ewa
5 listopada 2016 08:51

Obrońcy życia chcą , aby rodziły się wszystkie chore dzieci, a tymczasem nie umiemy pomóc tym już narodzonym -tysiące rodzin zbierających na leki, operacje, rehabilitację to rodzaj upokarzającego żebractwa. Tysiące rodzin w rozkładzie , wykończonych fizycznie i psychicznie , materialnile opieką nad chorymi – dziećmi, dorosłymi dziećmi, starszymi rodzicami czy małżonkami . Przepełnione hospicja chorymi nieuleczalnie wcale nie niepełnosprawnymi, brak ośrodków opieki dla ludzi , w tym dzieci, niepełnosprawnych, wysokie ceny pobytu w takich ośrodkach , kosmiczne ceny za rehabilitację – czyżby rządzący o tym nie wiedzieli? Jakie są koszty społeczne i finansowe – rozpad małżeństwa czy związku, życie całej rodziny , w tym dzieci zdrowych , w trudnej sytuacji psychicznej, uwiązanie rodziny w domu , niemożność pracy zawodowej przez kobiety, depresje, leczone – koszty, nieleczone – kolejny chory w rodzinie do opieki. Na wszystko państwa nie stać- to brutalna prawda. Jeśli ktoś decyduje się na urodzenie – musi sam ponosić koszt swojej decyzji jak każdy dorosły człowiek – pomocy udzielamy ze środków publicznych, więc dlaczego mam płacić za wybór innych. Nie wystarczy na pomoc wszystkim potrzebującym , więc trzeba stosować różne kryteria , a te też nie są sprawiedliwe , czasem wręcz absurdalne. Być może trzeba wprowadzić ubezpieczenia na wypadek urodzenia chorego dziecka czy zachorowania na Parkinsona i podobne choroby . Ubezpieczamy się jadąc na nart, wycieczkę …to ubezpieczenie zdrowotne od chorób które uzależniają chotelowym od opieki przez 24 godziny byłoby potrzebne – tym bardziej że dzieci się rozjeżdżają po świecie , renty i emerytury nie wystarczą na pobyt w ośrodkach , których zresztą brak.

Zwinka
Zwinka
5 listopada 2016 12:36
Reply to  Ewa

Przepraszam bardzo, ale to jest zawracanie kijem Wisły. Ten aborcyjny magiel trwa już od niepamiętnych czasów, bo wkurza ludzi po obydwu stronach barykady, czyli zajmuje im umysły i czas, a właśnie o to chodzi, o to chodzi.
Tak się też złożyło, że nawiedzonej aktywistce Kai Godek i panu ministrowi Jakiemu urodziły się dzieci z trisomią 21 ( a są jeszcze trisomie 13, 18 i wiele innych, letalnych wad płodu, TAK, PŁODU !!!), więc Prezes Pan chodzi i kłapie, że dzieci z zespołem Downa muszą się rodzić. On, wybitny znawca od kobiet, trudnych ciąż i porodów …
W przeszłości Słońce Karpat, czyli Nicolae Ceausescu wprowadził w swoim raju całkowity zakaz aborcji i ludziom, którzy po jego śmierci wizytowali magazyny ( bo trudno to było nazwać domami dziecka, czy nawet przytułkami) z żywymi efektami „trudnych” ciąż stawały włosy na głowie, a to, co zobaczyli zapewne na trwałe pozostało w ich pamięci.
Tu nie ma o czym dyskutować, nie ma sensu argumentować, bo to nic nie da. Trzeba walczyć.

adama
adama
5 listopada 2016 21:59
Reply to  Zwinka

Nawet prezes Kaczyński dopuszcza aborcje w pewnych przypadkach, więc tez jest za zabijaniem płodów.

wo_cash
wo_cash
5 listopada 2016 17:55

Proszę o korektę pierwszych słów artykułu. Orzech do zgryzienia moze byc twardy ale na pewno nie ciężki;). Nie żebym sie czepiał ale szanujący sie portala takiego tu oczekuję, powinien publikować teksty poprawne językowo.

Tamara
Tamara
6 listopada 2016 07:43
Reply to  wo_cash

Dziękuję za słuszną uwagę. Pozdrawiam

adama
adama
5 listopada 2016 21:23

11 postulatów z czarnego marszu kobiet. Czy one gdzieś tu wiszą? A powinny.

adama
adama
5 listopada 2016 22:12

Różni prawicowcy sa pierwszymi którzy szydzą z niepełnosprawności, jak Ziemkiewicz, ale są za tym by zmuszać kobiety do rodzenia niepełnosprawnych.

Aram
Aram
6 listopada 2016 02:16
Reply to  adama

Feministka Dryjańska jest niepełnosprawna? Nie wiedziałem, to może stąd w niej tyle jadu …

adama
adama
7 listopada 2016 00:51
Reply to  Aram

Ciekawe skąd w tobie tyle jadu. Zapewne jesteś niepełlnosprawny. Współczuję. Może dostaniesz 4tyski od swoich.