„Za życiem”… przeciw życiu

Kobieto nie myśl - władza zrobi to za Ciebie

Kobieto nie myśl – władza zrobi to za Ciebie.

Twardy orzech do zgryzienia dla rządzącej partii. Z jednej strony – organizacje pro life i Kościół, z drugiej zaś wielki czarny protest kobiet, które żądają prawa do samodecydowania w sprawie aborcji. Pierwszy raz prezes i spółka przestraszyli się własnych obywateli i na hurra szukają wyjścia z sytuacji. Co tu zrobić, by wilk był syty i owca cała? Premier Szydło już wie. Praktycznie, w ciągu kilkunastu dni, na kolanie, powstał pomysł, który ma przekonać kobiety, że warto rodzić zdeformowane, ciężko upośledzone dzieci. Czytam właśnie projekt ustawy „Za życiem”. Analizuję punkt po punkcie i własnym oczom nie wierzę. Popatrzmy…

Kobieta, która zdecyduje się na noszenie pod sercem dziecka, o którym wie, że jest ciężko chore, zdeformowane, że albo umrze krótko po porodzie albo będzie wegetowało całe lata, dostanie w prezencie od państwa aż 4 tys. zł. Na tyle rząd wycenił Jej cierpienie, traumę, ból i „godne” życie Maleństwa. Co można zrobić z tak oszałamiającą kwotą? Jak ją rozdzielić, by wystarczyła na całe morze potrzeb, związanych z pielęgnacją dziecka? Czy taka kwota, czy w ogóle jakakolwiek kwota jest w stanie złagodzić tragedię matki, która będzie obserwować gasnące życie, która podejmie walkę o życie, która będzie musiała zrezygnować ze wszystkiego?

Pięknie brzmi obietnica zagwarantowania opieki paliatywnej i hospicyjnej poza kolejnością. Ktoś, kto nigdy nie musiał korzystać z tego typu wsparcia, powie, ależ ta władza ma wielkie serce, ależ życzliwa, ludzka, dobra. Tralalala… Opieka nad ciężko chorymi rządzi się swoimi prawami. To ten obszar służby zdrowia, który od lat wspomaga, jest pełen empatii, współczucia, pomaga chorym i ich bliskim przejść przez najtrudniejszy dla nich okres. Tutaj nikt nie czeka w kolejce o pomoc, wszyscy traktowani są równo. Nie ma czegoś takiego, że ktoś poza kolejnością, bo wszyscy tak samo wymagają wsparcia i opieki. Czyżby Szydło sugerowała, że w myśl tej ustawy będzie się dzielić umierających na tych, co już natychmiast będą przyjęci i tych, co to niech sobie czekają, aż przyjdzie na nich czas? Większego idiotyzmu nie słyszałam.

Ustawa gwarantuje opiekunowi dziecka zaopatrzenie w potrzebne wyroby medyczne. Świetnie, ale teoria idzie swoją drogą, a życie swoją. Z tego, co się orientuję, NFZ refunduje część wyposażenia osoby chorej, co nie znaczy, że wszystko to jest za darmo. Rodzina pokrywa w jakimś stopniu koszt tych środków. Wielokrotnie jest też zmuszona dokupić sporo materiałów medycznych, bo ilość tych refundowanych jest znacznie ograniczona i nie wystarcza na zaopatrzenie chorego. Są to spore koszty w miesięcznym budżecie domowym. Koszty, na które nie każdą rodzinę stać.

Szydło gwarantuje opiekunom ciężko chorego dziecka dostęp do zakładów opiekuńczych. Jeśli rodzic nie da rady, jest wykończony, nie potrafi psychicznie i fizycznie ogarnąć całodobowej opieki, państwo pomoże. Świetnie wyposażone zakłady opiekuńcze dla dzieci będą czekały z utęsknieniem, by przyjąć, pokochać, zapewnić komfortowe warunki bytowe i wspaniałą rehabilitację. Jestem ciekawa, ile takich zakładów jest w Polsce. Jaka jest szansa, że rzeczywiście będą pomagały żyć, a nie wegetować. Ilu potrzeba opiekunów, by każde dziecko w takim zakładzie mogło być traktowane indywidualnie, wspierane. Jak to się przekłada na miłość, poczucie bezradności i ból rodziców, którzy są zmuszeni podjąć taką decyzję. No cóż, pewnie te 4 tysiące zł ma ich sensownie znieczulić uczuciowo i pomóc podjąć właściwą decyzję.

Pochylona z pełną troską nad kobietami i ich chorymi dziećmi, Szydło gwarantuje wsparcie psychologa. Nie wiem, jak to sobie wyobraża, ale psychologów u nas nie ma za wielu. W szpitalach na przykład jest jeden psycholog na ileś tam oddziałów i sam nie wie, w co ręce włożyć, bo po prostu nie wyrabia. Nie jest w stanie obskoczyć każdego pacjenta, który potrzebuje jego pomocy. W poradniach psychologicznych są kolejki, określony czas na jednego pacjenta, długi termin oczekiwania na koleją wizytę. Jak więc mają się te realia do obietnic pani Szydło? Czyżby nagle miał stać się cud i pomoc psychologa stała się ogólnie dostępna, ot tak, wręcz na życzenie?

To nie koniec obietnic rządu. Uwaga, rodzice!!! Rząd da wam prawo aż do 10 dni opieki hospicyjnej dla maluszka, byście mogli w tym czasie odpocząć, przypomnieć sobie, jak wygląda normalne życie czy pozałatwiać ważne sprawy. Ustawa nie precyzuje, czy ten dar jest jednorazowy, czy też może być powtarzany, więc trudno mi się do niego odnieść. Tak sobie myślę, że jednorazowo 10 dni wolnego od ciężko chorego dziecka to naprawdę zbytek łaski. Jeśli dodamy do tego prawo, by poza kolejnością korzystać ze świadczeń zdrowotnych i kupować leki w aptece, jeśli dodamy do tego pomoc władzy w razie problemów mieszkaniowych to jest już powód by nie zastanawiać się i rodzić, rodzić, rodzić.

Cały ten pakiet wsparcia i pomocy przewidziany jest do 18 roku życia, a co potem? Czyżby prezes i spółka uważali, że w tym czasie problem rozwiąże się w sposób naturalny? A co to będzie, gdy ciężko chore dzieci, mocno zdeformowane zrobią na złość i będą żyć dalej? Kto wtedy ulży ich cierpieniu, kto wspomoże ich rodziny, kto da pieniądze na leki, środki opatrunkowe, rehabilitację, wsparcie psychologa? O tym już nie ma ani słowa.

Na koniec trochę danych. Rząd już obliczył, jaki będzie koszt przedsięwzięcia. Szacowane skutki to: w części dotyczącej zwiększenia nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej – 50 mln zł, w części dotyczącej instrumentów polityki na rzecz rodziny – 122 mln zł, program „Za życiem” – 300 mln zł. Źródła finansowania: w części dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej – Narodowy Fundusz Zdrowia, w części dotyczącej instrumentów polityki na rzecz rodziny to 70 mln zł z Funduszu Pracy oraz z budżetu państwa 352 mln zł. A może Kościół też coś dorzuci, bo przecież skosi niezłą kasę za chrzciny i pogrzeby?

Tyle ustawa, a ja zastanawiam się nad jednym. Jak mogło dojść do sytuacji, gdy ktoś rości sobie prawo do decydowania za kobiety. Tylko głupek może uważać, że decyzja o aborcji jest jak splunąć, nic nie znacząca, zupełnie nieistotna dla psychiki kobiety. To One muszą żyć z konsekwencjami swojej decyzji. To One wiedzą najlepiej, jaka to trauma, która idzie potem za nim latami. Przypominam sobie słowa kobiety, która zdecydowała się urodzić bardzo zdeformowane dziecko, wiedząc, że po kilku dniach i tak umrze. Zdecydowała się tak postąpić, bo jest osobą głęboko wierzącą. Na pytanie dziennikarki, na ile taka decyzja wiąże się z miłością do dziecka, odpowiedziała, że miłość to też cierpienie. Uśmiechnęła się przy tym, a ja pomyślałam, czy ciężko chore dziecko, trzymane na morfinie, pełne bólu też uśmiechnęłoby się, słysząc, że ma tak cierpieć w imię miłości swojej matki.

Ustawa zapewne wejdzie w życie. Myślę, że kolejnym krokiem będzie wykreślenie z obecnej ustawy aborcyjnej zgody na usunięcie ciąży właśnie z tego powodu. Po co bowiem decydować się na tak drastyczny krok, jak państwo da, państwo pomoże, państwo zabezpieczy? Organizacje pro life nadal będą głosować na PiS, Kościół będzie zbierał pieniądze, a dobro kobiety będzie przekalkulowane na dobre samopoczucie prezesa i spółki. Tylko to się przecież liczy.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

60
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
48 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
gniewko_syn_rybaTamaraadamaJacekwo_cash Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakus
krakus

Cieszy ten krok w dobrą stronę dla kobiet które zdecydują się urodzić i kochać.

Irena
Irena

To może sobie urodzisz takie dziecko chazana ….załapiesz się na 4 tysie….krakus jest miłosierny bo kocha tylko siebie !!!

Szanowna Pani.
Szanowna Pani.

Przecież to Pani chce zabijać chore dzieci, a nie „krakus”, trochę logiki. Nikt nie robi łaski, że rodzi nawet chore dzieci, to obowiązek moralny, bez wyjątku.

Zwinka
Zwinka

Proszę przekazać tę cenną uwagę księżom i politykom, którzy organizują aborcję ( o przepraszam, zabijanie zdrowych, poczętych dzieci) swoim kochankom i żonom, bo „to zupełnie wyjątkowa sytuacja, panie doktorze i proszę o dyskrecję”. To znaczy tak mówią politycy, bo księża to zwyczajnie, ekspediują dziewczyny, które im zaciążyły, za granicę i po kłopocie.
Nienawidzę zakłamania.

Aram
Aram

Gdybym wiedział o takim przypadku, to bym zgłosił (nie do biskupa, ale do Prokuratury), tak więc …

Zwinka
Zwinka

Już to widzę…znaczy to zgłoszenie do prokuratury. Zwłaszcza o aborcjach księżych kochanek za granicą Polski (pisze o tym pani Barbara Nowacka, ale to przecież lewaczka) … Jednak czasem misterny plan usunięcia problemu zawodzi i wtedy, będąc np. wikarym, trzeba siedzieć na plebanii w drugim pokoju, żeby nie słyszeć przez całą noc wrzasków głupiej, rodzącej dziewuchy, nie udzielić jej ŻADNEJ pomocy, zabijać czas słuchaniem muzyki, poczekać do rana i dopiero wtedy wezwać karetkę, aby lekarz mógł stwierdzić zgon zapętlonego w pępowinę noworodka. Jakaś kara ? Prokurator ? Zarzut nieudzielenia pomocy ? He he he… zsyłka na Ukrainę ( na chwilę) ,… Czytaj więcej »

Maria
Maria

To nie obowiązek moralny – to sadyzm w najgorszej postaci.

krakowianka
krakowianka

Pani Ireno, krakus to pisowski troll i musi duuużo takich lizusowskich wpisów zamieścić, żeby zarobić np 4 tysiące. Nie należy komentować jego wypowiedzi, bo on jest na tym forum WYŁĄCZNIE DLA KASY. Nawet jeśli ma jakieś poglądy, to i tak ich nie przedstawia (być może wcale nie są zgodne z jego wypowiedziami ale wtedy przecież za ich prezentację nikt by mu, biedakowi, nie zapłacił). Co do wypowiedzi „Szanownej Pani” to nawet kompletnie durnowaty samiec nie zamieścił by takiego wpisu. ŻAŁOSNE.

Maciek123454321
Maciek123454321

Cholera mnie bierze, jak czytam wypociny tego kretyna. Byłeś kiedyś w hospicjum dla dzieci? Widziałeś, jak cierpią? Ile jest łez matek które nie wiedzą, co zrobić? Najtwardsi ludzie nie wytrzymują, uciekają. Najmij się, kretynie, za wolontariusza w takim hospicjum, wtedy będziesz wiedział, o czym piszesz. Matki siedzą i modlą się o szybką i bezbolesną śmierć dla swoich ukochanych dzieci, właśnie po to, żeby nie cierpiały. Nie masz prawa w ogóle zabierać głosu. Ty nie widziałeś i nie chcesz widzieć, bo dla „pana” krakusa bardziej chwalebne jest siedzieć tu i pisać pierdoły. Wiesz, jak ciężarne kobiety przyjmą „łaskę” pani Broszki? Nie… Czytaj więcej »

marta
marta

Kupczenie cierpieniem i licytowanie kto da więcej byle przelicytować protesty. Fantasmagorie rządowe.

Ted
Ted

Te 4 tys w sam raz wystarczy na chrzest, trumienkę i pogrzeb, zgodnie z sugestiami nadPremiera.

Aram
Aram

Lepiej pewnie do kibla wyrzucić …

adama
adama

I spuścić wodę święconą.

adama
adama

Ktoś już to powiedział – to zasiłęk pogrzebowy. A może powinni także pomyśleć o specjalnych terapiach psychicznych dla kobiet? Nie, nie ma na to pieniędzy? Wystarczy modlitwa, co. A jaka modlitwa, pewnie te pisowskie trole tu to wiedzą. Do księdza Rydzyka?

Aram
Aram

No właśnie, modlitwa jest również potrzebna, ale poza tymi 4 tysiącami jest to o czym piszesz (a będzie jeszcze więcej).

Sylwia
Sylwia

Oni wsszyscy jakos zapomnieli o potwornym cierpieniu i umieraniu w niesamowitych mekach tego dziecka . Ilez to razy juz takie cierpiace i biorace cale stosy lekarstw ,ktore czesto tylko lekko tlumia bol , dorosle dzieci mowia do matki : – Po co mnie urodzilas ,czyzby tylko po to , aby zaspokoic swoja ptrzebe macierzynstwa ? Ja juz nie chce zyc – Ci wszyscy , co tak walcza o zygote , nie widza w tym , ze to bedzie zywa istota , ktora czuje i cierpi , to sa ludzie bez sumienia , pozbawieni wszelkich ludzkich uczuc , ktorzy chca byc… Czytaj więcej »

Aram
Aram

Proszę nie usprawiedliwiać aborcji rzekomymi naukami Pana Jezusa, bo to już jest bluźnierstwo …

Maciek123454321
Maciek123454321

A ty co? Też należysz do tej walniętej na umyśle sekty ajatollaha Dzierżawskiego?

Zwinka
Zwinka

„Światowym standardem jest karanie kobiet za aborcję – uważa Jerzy Kwaśniewski, prezes fundacji Ordo Iuris.” Ten wymoczkowaty prezesik przebił Dzierżawskiego.

Aram
Aram

Kobiety jak chcą równości, to muszą przestrzegać prawa i ponosić konsekwencje jego łamania, to chyba normalne. Nie rozumiem, dlaczego kobiety łamiące prawo miałyby być traktowane ulgowo.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

A Jeżeli to prawo nie przestrzega nadrzędnego prawa sumienia, to co? Wówczas należy zmienić owo złe prawo.

Zwinka
Zwinka

Otóż wymoczkowaty prezesik łże, jak pies. Owszem, aborcja podlega penalizacji, jeśli jest dokonana POWYŻEJ granicy, do której jest legalna, czyli ( przytaczam kraje, o których mówi ten bladolicy osobnik ) 1/ w Belgii; POWYŻEJ 12 -go tygodnia, 2/ w Holandii POWYŻEJ 20- go tygodnia, 3/ w Wielkiej Brytanii POWYŻEJ 24 -go tygodnia. Resztę proszę sobie wyklikać, bo chociaż krętactwo jest wkurzające, to nie mam zamiaru osobiście wyręczać trolla Arama w dochodzeniu do prawdy. Pan „Ordo Iuris” ŁŻE, wciskając ciemnemu ludowi kilo kitu i to jest jedyna prawda w zakresie „światowego standardu karania kobiet za aborcję” …

Aram
Aram

Jeśli należę do jakiejś „sekty”, to jest to sekta Jezusa Chrystusa – stąd mój apel, aby nie usprawiedliwiać swoich poglądów w ten sposób.

Maciek123454321
Maciek123454321

Pokaż mi, pislamisto, gdzie w Piśmie Świętym napisano o „dziecku poczętym”? To wszystko wymysły takich baranów, jak ty, i tobie podobni męscy szowiniści. Zapamiętaj sobie, wymoczku, że NIKT nie ma prawa dyktować kobiecie, co ma robić. Jeżeli wiara, albo tzw. „wiara” nie pozwala kobiecie dokonać przerwania ciąży, to jest JEJ WYBÓR, I NIKOGO innego, a już zwłaszcza takiego dupka, płatnego trolla, jak ty. Jeśli poczułeś się urażony, to chętnie dorzucę ci coś więcej, żebyś wiedział, co o tobie myślę, a są to same najgorsze rzeczy.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

5. Ne ubij

Aram
Aram

Nie wydaje mi się, aby „czarne wdowy” wczoraj domagające się aborcji nie tylko chorych dzieci, ale i tych zdrowych („do 3-go miesiąca ciąży”) miały moralne prawo, aby wypowiadać się w tak ważkim i trudnym temacie. Dla nich każda forma pomocy będzie zła, bo wcale nie o pomoc matce (i dziecku) im chodzi, ale o własne, rzekome prawa do decydowania o losie drugiego człowieka. Zaproponowany projekt pomocy i przegłosowany przez Sejm RP do kolejnych prac w komisji będzie początkiem długofalowego działania. W ostateczności, jak ktoś nie byłby w stanie podołać opiece nad chorym dzieckiem pomimo pomocy ze strony państwa, będzie można… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Jakie piękne gotowce wkleja Aram.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Aram Nie wydaje mi się, aby „czarne wdowy” wczoraj domagające się aborcji nie tylko chorych dzieci, ale i tych zdrowych („do 3-go miesiąca ciąży”) miały moralne prawo, aby wypowiadać się w tak ważkim i trudnym temacie. Czyli należy rozumieć, że to prawo do wypowiadania się mają jedynie „czarne sutanny z koloratkami” i pewne osoby wypowiadające się tutaj. Zabicie (chorego dziecka czy zdeformowanego płodu?) jest złe, ale zabicie kobiety rodzącej jest już dobre. Kobieta umiera, a chore dziecko, gdy dorośnie urodzi ( jeśli dożyje) nowe…też chore. I tak w koło, aż Polska stanie się krajem chorych ludzi – jeśli już się… Czytaj więcej »

Aram
Aram

Pan Bóg nie dał człowiekowi prawa do decydowania o życiu innego człowieka, tym bardziej, że matka do końca nie wie, jak ciężko chore dziecko urodzi. Kto miałby decydować, w którym momencie ciąży dziecko można abortować, a kiedy (jeszcze) nie? Kto ponosiłby konsekwencje nietrafionych diagnoz i przewidywań, bo niejednokrotnie o stopniu upośledzenia lekarze dowiadują się już po porodzie?

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Aram – Pan Bóg nie dał człowiekowi prawa do decydowania o życiu innego człowieka. (?) A o własnym życiu? Skoro człowiek (mówimy o kobiecie), ma WOLNĄ WOLĘ, to tym samym decyduje o swoim życiu bo ono jest najważniejsze. W momencie zagrożenia ma prawo (a nawet obowiązek) ratować swoje by móc wychowywać już narodzone ( lub poczęte w przyszłości zdiagnozowane jeszcze w łonie i zdrowe),swoje kolejne dzieci. Bo co się stanie z nimi (urodzonym potomstwem), w momencie, gdy okaże się, że zdeformowany płód przyczyni się do jej śmierci? Kto wówczas poniesie konsekwencje, kościół? – raczej nie. Nie ma więc prawa decydowania… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Adi byłby z ciebie dymny…

Jacek
Jacek

Nie każda pomoc tylko każdy ochłap… bo nie pomoże, a budżet solidnie zuboży. Po zsumowaniu takich ochłapów może się okazać dlaczego nasze nasze Państwo jest do kitu.

adama
adama

A jakie ty masz prawo do decydowania za innych, w Boga się bawisz? Tu decyduej nauka i medycyna a nie jakies bajki.

111
111

„Gdyby głupota miała skrzydła to latałbyś jak gołębica” – te piękne słowa powiedział nie tak dawno ktoś o Pani Wielgus, a ja myślę że pasują do Ciebie idealnie. Ten Twój cały długi wywód jest warty potłuczenia o kant dupy. Ty na ten przykład jesteś ciężarem dla społeczeństwa, a jakoś Cię nikt nie „abortuje”. Wszelkie działania antyaborcyjne mają mieć przede wszystkim charakter edukacyjny. Ustawa antyaborcyjna w obecnym kształcie spowodowała, że świadomość społeczeństwa w tej kwestii znacznie wzrosła. Tak proszę Pani – prawo kształtuje świadomość i od niego będzie zależało, czy będziemy mieć społeczeństwo pro – life, czy też cywilizację śmierci. A… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia

111 – widac po twoim wpisie, ze umiesz czytac , ale nie zrozumiales tego,co napisalam o cierpieniach tego dziecka . Ustawa antyaborcyjna bedzie tylko uspokojeniem ” sumienia” tych pro-life . Poza tym ,nie wiedzialam , ze to prawo ksztaltuje swiadomosc – no chyba , ze twoja i tobie podobnym. Moja ksztaltowalo wychowanie w domu , szkole , dyskusje i rozmowy z roznymi ludzmi , czytanie ksiazek , gazet , ogladanie filmow przyrodniczych i popularno-naukowych . Chcialabym wiedziec , w jakiz to sposob jestem ciezarem dla spoleczenstwa? Pracowalam ciezko 45 lat ,placilam podatki i nadal place ze swojej niskiej emerytury ,… Czytaj więcej »

111
111

Teraz pojmuję ten tok rozumowania; pracowałaś 45 lat, płaciłaś i płacisz podatki, pomagasz innym, więc się wykupiłaś i masz prawo do życia. No..inna sprawa te małe dzieciaczki – one jeszcze nic nie dały wymiernego społeczeństwu i według Twojego głupiego światopoglądu nie mają prawa do decydowania o swoim życiu. Rozumiem, że jak Ty będziesz odpowiednio stara i bezużyteczna, gdy koszty leczenia i opieki przekroczą Twoje możliwości i wszystkie zasługi dla społeczeństwa będzie Cię można bezproblemowo usunąć z naszego świata?

Sylwia
Sylwia

bezproblemowo to ja sama bede chciala odejsc ,narazie nikt mnie nie musi obslugiwac, a tutaj ,gdzie mieszkam ,kobiety sa traktowane z szacunkiem i rodza we wspanialych warunkach . Jesli urodzi sie dziecko z problemami (zespol Dawna lub inne schorzenie) , jest pomoc od 1-go dnia . Sa terapeuci , osobisci asystenci , ktorzy zajmuja sie dzieckiem lub doroslym w tym czasie, kiedy reszta rodziny pracuje lub chce miec chwile dla siebie . Tutaj , mimo iz nie ma problemu z aborcja ,duzo kobiet postanawia jednak urodzic ulomne dzieci , ale to jest wylacznie decyzja kobiety i jej partnera , nikt… Czytaj więcej »

111
111

Kiedyś zdecydowana większość myślała, że ziemia jest płaska, a jednak ta większość nie miała racji. Sobie pozostawiasz prawo do zadecydowania o swoim odejściu, a odmawiasz tego prawa osobom, które w żaden sposób nie mogą wyrazić swojej woli. Naprawdę myślisz, że każdy ułomny chce odejść w podskokach z tego świata? Pleciesz coś tam o Bogu i Jezusie, a zapominasz o piątym przykazaniu. Badania prenatalne mogące coś wykazać wykonuje się dopiero w 11 tygodniu ciąży, gdy dziecko nie jest żadną zygotą, a konkretnie ukształtowanym człowiekiem. Mówi się tu tyle o dziecku Chazana, a zapomina się, że zostało ono poczęto in vitro i… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia

Nie obraz sie , ale dla mnie twoje wywody brzmia durnowato . Kazdy swiatopoglad powinien byc brany pod uwage . Poza tym , skad wiesz , ze rodzilo sie malo ulomnych dzieci? Jesli takie sie urodzilo , to najczesciej sie go pozbywano , oddajac do przytulkow ,gdzie zyly w warunkach uragajacym jakimkolwiek normom . Widziales filmy z przytulkow rumunskich za rzadow Ceausescu ?Poza tym strasznie duzo dzieci umieralo zaraz po urodzeniu ( nie wiadomo : naturalnie ,czy pomagano mu w tym) . Ja tez dyskutuje z toba , bo wydawalo mi sie ze potrafisz zrozumiec choc troche poglady innych bez… Czytaj więcej »

111
111

Może i jesteś fajna kobietką, nie wiem i się tego nie dowiem. Może się z Tobą dobrze rozmawia i miło spędza czas. Jest wielu takich, którzy pozornie są wspaniałymi kompanami, a w sercach mają mrok, który wychodzi w szczególnych okolicznościach. Aby nie iść na zgniłe kompromisy, trzeba się pozbyć politycznej poprawności i nowomowy – morderstwo trzeba nazwać morderstwem, a głupstwo głupstwem. O ludziach o innym kolorze skóry, Wy lewacy potraficie jedynie gadać, a tak naprawdę mało kto z Was miał do czynienia z innymi społecznościami odmiennymi kulturowo. Mnie nie interesuje, czy ktoś jest czarny, czerwony, czy zielony. Przedmiotem moich rozważań… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

Człowieku… gdzie w tej ustawie masz nakaz urodzenia?

adama
adama

Cywilizację śmierci wprowadzają tacy jak ty mordercy kobiet.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ta jałmużna Broszki to jest coś tak obrzydliwego, że aż trudno to komentować. Lepiej było nic nie uchwalać zamiast takiego uderzenia w twarz polskich kobiet. Pogarda PiS-u az kipi. Nic, tylko splunąć tej głupiej, bezmyślnej babie w twarz. Przepraszam, ale gdzieś musiałem wykrzyczeć swoje oburzenie. Niech już ta banda wreszcie sobie pójdzie w diabły. Tą są wcielone potwory z obory. Skąd wymiotło te śmieci?

Zwinka
Zwinka

Niestety, taki jest skutek handlu wymiennego PiSu z kościołem A kobiety niech tam sobie zdychają … I tak nie wiadomo, po co toto żyje. Aby Cię trochę uspokoić, przytoczę fragment listu satyryka Antoniego Szpaka, który w ten sposób zakończył swoją polemikę z jednym z nawiedzeńców: „…dobrze wiem, że żadne argumenty nie trafią do ludzi , którzy wierzą absolutnie w to, że jajko sadzone jest usmażonym kurczakiem”. Czyż nie piękne ? Uśmiałam się do łez w tych kompletnie sfiksowanych okolicznościach przyrody.

Maciek123454321
Maciek123454321

Żyjemy w kraju bąka i maślanki.

Maria
Maria

„Zdecydowała się tak postąpić, bo jest osobą głęboko wierzącą. Na pytanie dziennikarki, na ile taka decyzja wiąże się z miłością do dziecka, odpowiedziała, że miłość to też cierpienie.” Także oglądałam ten program. Pamiętam, jak zrobiło mi się zimno, po wypowiedzi tej pani. Nigdy nie zrozumiem osób, które z rozmysłem narażają swoje dzieci na taki ogrom cierpienia. „Nie uszlachetnia.” Tak napisał o cierpieniu ks. Tischner, gdy już nie mógł mówić.

Ewa
Ewa

Obrońcy życia chcą , aby rodziły się wszystkie chore dzieci, a tymczasem nie umiemy pomóc tym już narodzonym -tysiące rodzin zbierających na leki, operacje, rehabilitację to rodzaj upokarzającego żebractwa. Tysiące rodzin w rozkładzie , wykończonych fizycznie i psychicznie , materialnile opieką nad chorymi – dziećmi, dorosłymi dziećmi, starszymi rodzicami czy małżonkami . Przepełnione hospicja chorymi nieuleczalnie wcale nie niepełnosprawnymi, brak ośrodków opieki dla ludzi , w tym dzieci, niepełnosprawnych, wysokie ceny pobytu w takich ośrodkach , kosmiczne ceny za rehabilitację – czyżby rządzący o tym nie wiedzieli? Jakie są koszty społeczne i finansowe – rozpad małżeństwa czy związku, życie całej… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Przepraszam bardzo, ale to jest zawracanie kijem Wisły. Ten aborcyjny magiel trwa już od niepamiętnych czasów, bo wkurza ludzi po obydwu stronach barykady, czyli zajmuje im umysły i czas, a właśnie o to chodzi, o to chodzi. Tak się też złożyło, że nawiedzonej aktywistce Kai Godek i panu ministrowi Jakiemu urodziły się dzieci z trisomią 21 ( a są jeszcze trisomie 13, 18 i wiele innych, letalnych wad płodu, TAK, PŁODU !!!), więc Prezes Pan chodzi i kłapie, że dzieci z zespołem Downa muszą się rodzić. On, wybitny znawca od kobiet, trudnych ciąż i porodów … W przeszłości Słońce Karpat,… Czytaj więcej »

adama
adama

Nawet prezes Kaczyński dopuszcza aborcje w pewnych przypadkach, więc tez jest za zabijaniem płodów.

wo_cash
wo_cash

Proszę o korektę pierwszych słów artykułu. Orzech do zgryzienia moze byc twardy ale na pewno nie ciężki;). Nie żebym sie czepiał ale szanujący sie portala takiego tu oczekuję, powinien publikować teksty poprawne językowo.

adama
adama

11 postulatów z czarnego marszu kobiet. Czy one gdzieś tu wiszą? A powinny.

adama
adama

Różni prawicowcy sa pierwszymi którzy szydzą z niepełnosprawności, jak Ziemkiewicz, ale są za tym by zmuszać kobiety do rodzenia niepełnosprawnych.

Aram
Aram

Feministka Dryjańska jest niepełnosprawna? Nie wiedziałem, to może stąd w niej tyle jadu …

adama
adama

Ciekawe skąd w tobie tyle jadu. Zapewne jesteś niepełlnosprawny. Współczuję. Może dostaniesz 4tyski od swoich.