Zadośćuczynienie dla działacza KOD który powiesił koszulkę „Konstytucja” na pomniku Lecha Kaczyńskiego.

Zadośćuczynienie dla działacza KOD który powiesił koszulkę „Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego.

Sąd Okręgowy w Białej Podlaskiej przyznał 4 tys. zł zadośćuczynienia Stanisławowi Dembowskiemu, który 2 sierpnia 2018 r w towarzystwie innego działacza KOD – Ryszarda Filipiuka, założył koszulkę z napisem „Konstytucja” na pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Pisaliśmy o tym w artykule „Kuriozalny zarzut znieważenia pomnika przez zawieszenie koszulki „Konstytucja” umorzony”

 

Wówczas obaj działacze usłyszeli zarzuty znieważenia pomnika, a jednemu z nich policja przeszukała mieszkanie. Więcej o przeszukaniu w naszym artykule „Rewizja w domu działacza KOD po zawieszeniu koszulki z napisem „Konstytucja” była nieuzasadniona

Dembowski – jak sam powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” miał zaufanie do bezstronności sądu i dlatego wystąpił ze skargą na działania policji. Domagał się ponadto 10 tys. zł zadośćuczynienia, choć jak podkreślał był gotów zaakceptować każdą kwotę, ponieważ „nie chodziło mu o pieniądze, tylko o zasady”.

 

Sąd orzekł, że zatrzymanie mężczyzny było „niewątpliwie niesłuszne”. Pozbawienie go wolności będące efektem zastosowania środka przymusu w postaci zatrzymania wiązało się niewątpliwe z doznaniem cierpień natury psychicznej, przede wszystkim stresem, strachem i poniżeniem” – napisał w uzasadnieniu sąd.

„Z satysfakcją przyjmuję to postanowienie, sąd podzielił moje argumenty, że policja postąpiła bezprawnie. Interpretuję to jako symbol niezawisłości sądów. Władzy PiS– owskiej to pewnie by się nie spodobało” – stwierdził Dembowski w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

Działacz zamierza przeznaczyć pieniądze na cele społeczne i wsparcie wolnych mediów, konkretnie na portal OKO.press.

/p/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
St. AqwilbMimiseaman Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
seaman
seaman

hej tam panie! do Jana Czapskiego to pan ma galaktyczna odległość!

Mimi
Mimi

Pan Jan Czapski czeka w kolejce na wyrok? mam taką nadzieję – chamstwo powinno być konsekwentnie karane.

wilb
wilb

BRAWO !!!
Brawo dla NIEZAWISŁEGO sądu ! Brawo dla odważnych ludzi, którzy walczą o demokrację – w sposób pokojowy i kulturalny jak ci panowie.
No i brawo za decyzję o przekazaniu tej rekompensaty na oko.press. W ten sposób skorzystamy WSZYSCY.

St. Aq
St. Aq

Do tych, co krzyczą o bezczeszczeniu :
Rzeczywistym BEZCZESZCZENIEM są te szkaradne pomniki. To one bezczeszczą pamięć pary prezydenckiej a przy tym bezczeszczą NASZĄ WSPÓLNĄ przestrzeń publiczną.
Mam nadzieję, że wraz z powrotem normalności wylądują w jakiejś Kozłówce nowych czasów.