Zadziwiające teorie Kaczyńskiego o chrześcijaństwie – „najbardziej życzliwej człowiekowi cywilizacji”

„Strach się bać”. Kaczyński zapowiada piętnowanie złych elit

„Nigdy w dziejach świata nie powstała cywilizacja, która traktowała ludzi tak dobrze, która doprowadziła do równouprawnienia kobiet i mężczyzn, która wprowadziła rozwiązania socjalne i ochronę praw dzieci. To wszystko powstało dzięki chrześcijaństwu” – tokował podczas konwencji w Krośnie Jarosław Kaczyński. Nie omieszkał dodać, że jest ona zagrożona przez opozycję: – Nasi przeciwnicy zapowiadają rewolucję kulturową, która niszczy najbardziej życzliwą człowiekowi cywilizację – chrześcijaństwo”.

 

Panu prezesowi najwyraźniej „umknęło” kilka historycznych faktów, np. działalność pewnej chrześcijańskiej instytucji śledczo-sądowniczej, zwanej Inkwizycją. W ciągu ponad 600 lat jej funkcjonowania skazano na różne kary kilkaset tysięcy osób, z czego prawdopodobnie kilkanaście tysięcy zostało straconych.

Trudno też miłości do bliźniego doszukiwać się w wyprawach krzyżowych, inicjowanych przez papieży. Uczestnicy krucjat, organizowanych w średniowieczu, nieśli śmierć i zatratę nie tylko innowiercom.

 

„Powiedzcie ludziom spalonym na stosach, że chrześcijaństwo jest najbardziej życzliwe”; – „Jeżeli ktoś niszczy chrześcijaństwo, to nie opozycja, a PiS z Rydzykiem i część kleru, która jest na usługach PiS”; – „PiS realizuje założenia katolicyzmu kulturowego – kto nie z nami, ten na stos” – komentowali słowa Kaczyńskiego internauci.

Na inny aspekt sprawy zwróciła uwagę Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl. – „Ciekawe, czy w PiS wiedzą, że młodzi Polacy stają się coraz mniej religijni i najszybciej na świecie odchodzą od Kościoła – tak wynika z badania Pew Research Center, przeprowadzonego w 108 krajach. Tak się kończy upolitycznianie Kościoła” – skomentowała na Twitterze.

Internauci odnosili się do jej wpisu: – „Czy Episkopat też o tym wie? Można naprawić ten szczegół i jeszcze bardziej to przyspieszyć. W tym celu Kościół katolicki musi częściej głosem swoich hierarchów zwracać się do wiernych. Trzymam kciuki!”; – „Jak się przestaje mówić o miłości i Panu Bogu, a zaczyna o polityce, straszeniu innością i szukaniu wrogów, to tak to się kończy. Potwierdzam z dzisiejszej mszy. Ludzi jeszcze sporo, ale młodych jak na lekarstwo”. 

bt

Źródło: natemat.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

19
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
MarcinTomaszAndyChermesmaxclaudiuss Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Jestem ciekaw, czy jest to faktyczna wiedza tego człowieka – a to byłby dowód fantastycznej ignorancji „inteligenta z Żoliborza” – czy po prostu jest to kolejna cyniczna dość agitka przedwyborcza. Wszystko to, o co Kaczyński podejrzewa Kościół, dopiero w XX wieku wprowadziły kolejne formacje polityczne, o bardzo często rozmaitych barwach, pod wpływem ogromnego ciśnienia społeczeństw. Kaczyński powinien poczytać sobie w tej kwestii niektóre dokumenty papieskie, choćby słynny „Syllabus Errorum” i encyklikę „Quanta cura” Piusa IX” . Ciekawi mnie też, skąd on wziął przypuszczenie, że Kościół cokolwiek miał do powiedzenia na temat równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Kiedy i kto o to… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Z niego taki katolik, jak z koziej d… saksofon, więc udaje, że nie słyszał o zbrodniach kościoła. Tak przy okazji polecam hiszpański dramat „Agora”, opowiadający m.in. o losie mądrej kobiety – Hypatii, którą dopadło owo chrześcijańskie dobrodziejstwo.

Chermes
Chermes

To u niego rodzinne. Jego ojciec wychwalał pod niebiosa osiągnięcia Rewolucji Październikowej, będącej „szczęściem ludzkości”, więc czego się po synku spodziewasz? On też musi coś równie koszmarnego wychwalać.

Bartosz
Bartosz

Autor artykulu, chyba spal na historii. Inkwizycja Koscielna zajmowala sie walce z herezjami, ktore podwazaly ustanowiony porzadek i czesto oprocz wymiaru duchowego zabieraly sie za wymiar materialny, grabiac i pladrujac w imie swojej wersji Boga. Do tego Inkwizycja Koscielna byla wyjatkowo lagodna, gdyz odpuszczala oskarzonego do domu, po tym jak przyznal sie do winy, a jesli nie przekazywala go Inkwizycji Swieckiej, ktora to zajmowala sie paleniem na stosie, przede wszystkim jako kare za przeciwstawianie sie krolowi. W pierwszym roku rewolucji protestanckiej zginelo wiecej osob niz przez 600 lat dzialan inkwizycji. Co do Kurcjat, odbyly sie ona 500 lat po tym… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Nigdy nie było czegoś takiego, jak Inkwizycja Świecka. Inkwizycja wypuszczała delikwenta do domu po jego przyznaniu się do winy? Tylko przed przyznaniem się delikwenta stosowane były różnej maści wymyślne tortury, których delikwent często nie przeżył. Co do palenia na stosach to przecież katoliccy księża byli przy tym obecni i to oni wydawali katom polecenia. W przypadku ludzi biednych kościelna inkwizycja nawet nie miała co grabić, skazywała kobiety na spalenie na stosach pod byle pretekstem. Głównie były to zielarki oskarżane o czary, bo wiedziały jak stosować różne wywary z roślin, przy jakich dolegliwościach.

Zwinka
Zwinka

Skądeś ty się urwał ?

Jantar
Jantar

Żadna religia nie jest życzliwa człowiekowi. Każda jedna wykorzystywała naiwność i niewiedzę człowieka. A co było z wierzeniami w Starożytnym Egipcie? Bolesław Prus wspaniale to opisał w swoim „Faraonie”, jak kapłani wykorzystywali zjawiska atmosferyczne i astronomiczne do straszenia ludności i wmawiania ludziom, że „bogowie się gniewają”. Inne starożytne religie i wierzenia lokalne tak samo wykorzystywały i straszyły ludzi. Chrześcijaństwo niczym się nie różni od tamtych religii. Straszenie małych dzieci „wiecznym piekłem, w którym będą się palić”, różnego rodzaju diabłami, lucyferami, etc. na lekcjach religii to jest ta „miłość bliźniego”? W Biblii, którą dzieci mają czytać jako obowiązkową lekturę na języku… Czytaj więcej »

Chermes
Chermes

Nie martw się. Dzieci się im za to straszenie zrewanżują. Niebawem Halloween, więc dzieci przebrane za diabły, czarownice i duchy będą straszyć katechetów. 🙂

BGmble
BGmble

Chce przypomnieć, że te „tradycje, korzenie i cywilizacja chrześcijańska” to były krucjaty, swieta inkwizycja, indeks ksiag zakazanych, polowania na czarownice, palenie na stosie innowiercow, heretykow i wolnomyslicieli… W 1600 roku Giordano Bruno spłonął na stosie za głoszenie kopernikowskich herezji. 150 lat temu watykanski kosciol sprzeciwial sie zniesieniu niewolnictwa. 100 lat temu byli przeciwni emancypacji kobiet i przyznaniu prawa do glosowania. Kościół katolicki sprzeciwiał się latarniom ulicznym. W 1831 r. Papież Grzegorz XVI zakazał nawet oświetlenia gazowego w krajach katolickich (stanach papieskich/papal states). Kościół twierdził, że Bóg bardzo jasno ustalił rozgraniczenie między nocą a dniem, a zapalanie świateł po zachodzie słońca… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr

Tak sie zdobywa fanatyczny religijnie elektorat. Banda zaslepionych debili zrobi wszystko co swietojebliwy Jarus powie …

Joris
Joris

Hej szanowny pan chyba sie pomylil rzymsko katolicyzm proste czy trudne subtelna roznica miedzy bialym lub czarnym hej

maxclaudiuss
maxclaudiuss

Kto podróżował po Afryce północnej, ten zada sobie pytanie o to, co tam robi tyle ruin kaplic, kościołów, również cmentarzy z symbolami ryb. A jeśli żąda sobie pytanie, to sięgnie do źródeł historycznych (a nie poprawnych politycznie – propagandowych) i dowie się dlaczego były te wciąż przywoływane jako przykład barbarzyństwa krucjaty. Poczytajcie trochę. Wiedza nie boli, choć zawsze była niebezpieczna.

Jantar
Jantar

Według ciebie kościoły, kaplice, cmentarze katolickie są niszczone przez wyznawców innych religii, głównie islamu, bo północna Afryka to właściwie islam. Skoro więc katolicy są tacy tolerancyjni to dlaczego u nas jest tyle zniszczonych żydowskich cmentarzy i synagog? W latach 60-ych żydowskie cmentarze były kompletnie rozwalane i budowano na nich bloki z wielkiej płyty, w których zamieszkiwały rodziny Polaków. Tak, są takie postawione w moim mieście! Do dziś zresztą cmentarze żydowskie są niszczone, nagrobki rozwalane, malowane farbami antysemickie hasła. Co rusz w prasie pojawiają się artykuły o zniszczeniu cmentarzy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego postępowania. Nigdy nie powinno być. Ale… Czytaj więcej »

maxclaudiuss
maxclaudiuss

Po pierwsze: ruiny zabytków z okresu chrześcijaństwa nie są świadectwem ich celowego niszczenia – niczego takiego nie napisałem. Natomiast te ruiny są pozostałością po czymś i po kimś. Z jakiegoś powodu ogromną rzesza ludzi mieszkających tam, uprawiających ziemię, budujących świątynie, ale też zwykłe osady stamtąd zniknęła. Wyprowadzili się? Popłynęli do lepszego świata? Niestety nie. Wiesz co znaczy słowo „Alhambra” (jak model Seata)? A wiesz, dlaczego ta nie hiszpańska nazwa jest ściśle związana z Hiszpanią? Jak skojarzysz to z powstaniem tzw. Hiszpańskiej Inkwizycji to może zrozumiesz. Powtarzam – wiedzą nie boli. Aby było jasne – jestem niewierzący.

Chermes
Chermes

Były jeszcze dwie, równie życzliwe człowiekowi cywilizacje, która niosły wolność, równość i pełen dobrobyt. Pierwsza z nich zwała się radzieckim komunizmem, druga zaś hitlerowskim nazizmem. Jakoś Kaczelnik zapomniał o nich w swej mowie wspomnieć, choć „uszczęśliwionych” przez nie ludzi było równie wielu jak tych, których dopadła „chrześciańska miłość” Inkwizycji.

Andy
Andy

Ten gnom albo jest tak tępy historycznie z ogromnymi brakami wiedzy (jak Matołuszek, który stwierdził, ze w Katyniu Polaków pomordowali Niemcy), albo tak wyrafinowany i podły, że własny elektorat traktuje jak stado baranów w myśl idei Kurskiego, że ciemny lud to kupi.

Jantar
Jantar

Spójrz kilka komentarzy wyżej. Masz najlepszy dowód na to, że elektorat Kaczyńskiego kupi absolutnie wszystko, co powie on, jego akolici i kościelni pracownicy od najwyższego do najniższego szczebla. Zresztą sama mam kilku takich wyborców pisowskich wśród znajomych i ciągle powtarzają całe zdania żywcem wyjęte z przemówień pisowskich bądź z kazań z ambony.

Tomasz
Tomasz

Watykan wytoczył Lechii, Polsce ostatnią krucjetę w 1410 roku. Owczesny papież wydał dekret rozpeawienia się ze Słowuanami. Ściągnęło rycerstwo z całej Europy aby nas Polaków i Litwinów ujarzmić a najlepiej wyciąć w pień. A wiecie dlaczego. Bo nasz kraj jeszcze w XV wieku wyznawał własnych bogów i miał własną religię. Na mieczu Jagiełły są runiczne napisy mówiące o dwóch bóstwach.. Nie taki Watykan dobry..
I to nieprawda, że świat stał się cywilizowany dzięki kościołowi katolickiemu. Było zupełnie odwrotnie.

Marcin
Marcin

Akurat najwięcej stosów to płonęło w protestanckich Niemczech.
Zastanawia mnie ile jeszcze będą trwały mity na temat inkwizycji (papieskiej, nie mylić z hiszpańską). Jedną z ról inkwizycji było właśnie wprowadzenie normalnego sądu (z obrońcą) i ograniczenie wcześniejszych praktyk kiedy samo oskarżenie osoby niewygodnej było równoznaczne z wyrokiem.