Zakonnice odpowiedzą za zdewastowanie budynku, który odzyskały od państwa?

Zakonnice odpowiedzą za zdewastowanie budynku, który odzyskały od państwa?

– „Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincja Wrocław, właściciela dawnego szpitala” – poinformował „GW” szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy Marek Rusin. Według inspektora zakonnice „nie dopełniły obowiązków wynikających z przestrzegania prawa budowlanego, tj. utrzymania budynku w należytym stanie technicznym oraz zaniechały niezbędnych remontów budynku m.in. pokrycia dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej”.

Chodzi o dawny szpital powiatowy w Świdnicy. W 2011 roku Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety odzyskało budynek, który państwo zabrało im po II wojnie światowej. Zakonnice zapowiadały, że w gmachu zacznie działać dom opieki nad osobami starszymi.

Z zapowiedzi nic nie wyszło. Budynek stopniowo ulegał dewastacji, której dopełnił pożar w 2017 roku. Na dodatek okazało się, że były szpital widnieje w ewidencji zabytków, ale to – jak widać – dla sióstr zakonnych też nie miało najmniejszego znaczenia.

Po wpłynięciu zawiadomienia, prokuratura rozpoczęła śledztwo. Zajęła się nie tylko niedopełnieniem obowiązków zgłoszonych przez inspektora nadzoru, ale także sprawą „sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa w związku z niewłaściwym stanem technicznym budynku oraz spowodowaniem bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej poprzez nieumyślne niszczenie zabytku w myśl ustawy o zabytkach”. Grozi za to grzywna lub maksymalnie do roku więzienia.

– „Zakonnice zrujnowały? No to teraz KK zażąda od podatników odszkodowania za straty. Oraz nowego majątku dla zakonnic”; – „Kościół chyba dostał dość kasy, żeby sfinansować utrzymanie zabytku w należytym stanie”; – „Państwo w „prezencie” powinno im teraz ten zamek wyremontować. Wiadomo, że te panie żyją w „skrajnym ubóstwie”!!!!” – komentowali internauci.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Aqa111ZbyszekMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

A może Gruby Rydz pomoże? A jak nie, to zadzwońcie do Banasia.

Zbyszek
Zbyszek

Gdyby uczciwie się modlilły, ,zgodnie z normą dla tego typu zakonów to Bóg nie dopuścił by do takiej dewastacji.

Aqa111
Aqa111

Oto jak wychodzi się na interesach z kościołem…