Zakup OC – poradnik

Zakup OC – poradnik

Ubezpieczenie OC to najpopularniejsza polisa komunikacyjna wśród kierowców w Polsce. W tym tekście opowiemy Ci o wszystkim, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup OC.

OC nie dotyczy tylko samochodów

Jak pewnie wiesz, niemal każdy pojazd mechaniczny musi być objęty ochroną z tytułu polisy OC. Nie inaczej jest w przypadku motocykli. Jeśli więc poruszasz się jednośladem i chciałbyś go ubezpieczyć: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/ – przekonaj się, ile może kosztować konkretna polisa dostosowana do Twoich potrzeb.

Od OC nie ma ucieczki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić ubezpieczenie OC. Obowiązek dotyczy przede wszystkim właścicieli: samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, przyczep i naczep, maszyn rolniczych i pojazdów zabytkowych. Co do zasady nie ma odstępstw od przepisów i ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której jakiś kierowca jest zwolniony z zakupu OC.

Nie masz OC? Płać!

W związku z obowiązkowym charakterem polisy ubezpieczeniowej OC za jej brak grozi nałożenie na właściciela pojazdu grzywny. Wysokość kary finansowej jest ściśle zależna od tego, ile aktualnie wynosi płaca minimalna oraz przez jak długi okres dany pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2021 grzywna dla samochodów osobowych wygląda w następujący sposób:
• do 3 dni – 1120 zł,
• od 4 do 14 dni – 2800 zł,
• powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni sprawców wypadków

Jeśli spowodujesz groźne zdarzenie drogowe, w którym ucierpią osoby trzecie, to nie będziesz musiał sam mierzyć się z finansowymi konsekwencjami. Ubezpieczyciel pokryje wszelkie odszkodowania oraz koszty napraw pojazdów. Wiedz jednak, że towarzystwo ma prawo uchylić się od odpowiedzialności, gdy udowodni, że podczas zdarzenia byłeś nietrzeźwy.

Wybrałeś drogie OC? Niepotrzebnie

Jak wspominaliśmy wcześniej, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Oznacza to, że przepisy ściśle regulują, jak powinien wyglądać zakres ochrony polisy. Nie ma więc wielkiego znaczenia, czy wybierzesz tanie, czy też najdroższe OC. Każda polisa ochroni Cię w taki sam sposób. Najlepiej będzie, jeśli zwrócisz uwagę na renomę konkretnego ubezpieczyciela oraz opinie, jakie panują o jego usługach. Nie przepłacaj za coś, co może być o wiele tańsze.

Skąd bierze się składka OC?

Na pewno wielu kierowców nie raz zadawało sobie takie pytanie. Dlaczego ja płacę więcej, a sąsiad mniej za tę samą ochronę? Otóż wynika to z faktu, że algorytm kalkulujący wysokość składek bierze pod uwagę przeróżne czynniki. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:
– stan cywilny,
– dzietność,
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

Gdzie szukać OC?

Najlepszym miejscem na zakup tego typu polisy jest Internet. Szczególnie polecamy, żebyś skorzystał z ogólnodostępnych kalkulatorów. Te niezwykłe narzędzia pozwolą Ci na oszacowanie, ile mniej więcej będzie kosztować Cię konkretne ubezpieczenie. Dzięki kalkulatorom znajdziesz również najkorzystniejszą ofertę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb finansowych. A swoją wycenę OC policz na kalkulator.najtaniejuagenta.pl
Jak widzisz, ubezpieczenie OC ma wiele zmiennych i jest ściśle regulowane przez przepisy. Pamiętaj jednak, żeby przed podpisaniem umowy zawsze przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dzięki temu będziesz wiedzieć, co dokładnie kupujesz i na jaką pomoc możesz liczyć.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media