Zamach PiS na fundacje

„Trzeba anulować, bo przegramy” nie nosi znamion przestępstwa według prokuratury

Partia rządząca szykuje kolejną centralizację. Tym razem PiS postanowił zabrać się za organizacje pozarządowe i fundacje. Powstać ma Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Będzie ono gromadzić wszystkie pieniądze, które miałyby trafiać na wsparcie różnych organizacji. A kto będzie decydował o ich rozdziale? I po co ta kolejna „czapa”?

Premier w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność uważa, że sprawa finansowania organizacji pozarządowych i fundacji z budżetu państwa powinna zostać uporządkowana. – „Często okazuje się, iż są to fundacje, które były podporządkowane politykom poprzedniego układu rządzącego.Pracujemy nad tym projektem.

W TVN24 wtórowała jej szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek. – „To nie chodzi o zakręcenie kurka, tylko chodzi o to, żeby te pieniądze, które idą na fundacje były pod jakąś kontrolą, bo czasami tak bywało, że z tych fundacji pieniądze szły na zupełnie nie takie cele jak powinny. Wobec tego trzeba to uporządkować”.

Szczegółów na razie nie ma, ale – jak się okazuje – nie bez powodu telewizja publiczna od prawie miesiąca nieustająco atakuje fundacje i organizacje pozarządowe. „Uporządkowanie” planowane przez PiS oznaczać może centralne zarządzanie pieniędzmi przeznaczanymi na ich funkcjonowanie, czyli uzależnienie od jedynie słusznej partii. Złośliwie można by zapytać, czy w ten sposób ma być łatana dziura budżetowa? A może Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego wspomagać będzie program 500+?
(Źródło: tvn24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
seaman
seaman
21 listopada 2016 16:33

napisałem w Komentarzach na łamach „Tygodnika Solidarność” :
Jest to kolejny krok ZNIEWALANIA SPOŁECZEŃSTWA, kolejny krok na drodze do autokracji lub dyktatury, kolejny krok burzący rodzacą się aktywność społeczną…. PiS buduje „społeczeństwo obywatelskie” TWORZONE PRZEZ URZĘDNIKÓW…. jest to zabijanie demokracji

Sławomir
Sławomir
21 listopada 2016 21:13
Reply to  seaman

Zgadzam się, reżim bolszewii pisowskiej robi kolejny ruch w kirunku zniszczenia struktur, podwalin i niezależności społeczeństwa obywatelskiego, to kolejny krok zamordyznu „demokracji” pisowskiej.
Następe ruchy łatwo przewidzieć śledząc losy, dobre losy, rodzinki Kaczyńskich w czasach komuny.

krakus
krakus
21 listopada 2016 18:06

Brawo, tego wymagam od PiSu jako wyborca. Nie chce aby w Polsce lewackie fundacje mieszały ludziom w głowach i krzewiły kłamstwa. Jeśli PiS tego nie spełni następnym razem zagłosuję na narodowców, więc niech to pamiętają.

Dariusz ged12
Dariusz ged12
21 listopada 2016 19:53
Reply to  krakus

Nawet nie ukrywasz @krakusie tego, że tylko fundacje TKMu pisowskiego ostaną kasę. I to własnie wzbudza w tobie radochę. Co do tych przystawek w postaci narodowców, to niedługo zostaną skonsumowani tak jak to ciasteczko z angielska kukisem zwane. Będziesz miał szansę na nich zagłosować bo będą częścią pisu.

Jacek
Jacek
22 listopada 2016 11:33
Reply to  Dariusz ged12

Uważaj, bo Jobbik spycha Fidesz z piedestału…

Małgorzata
Małgorzata
21 listopada 2016 20:52
Reply to  krakus

brawo krakus – od razu zakrzyknij „Nareszcie wróciła komuna”. Centralizacji i reglamentacja nie namiesza Polakom w głowach. I jeszcze żeby jedną tvpis zostawili do krzewienia prawdy!

Jacek
Jacek
22 listopada 2016 11:34
Reply to  Małgorzata

Nie pora w końcu zejść do TORa?

in.mamon
in.mamon
22 listopada 2016 06:06
Reply to  krakus

cóż, mam nadzieję że nigdy poważnie nie zachorujesz bo wtedy musiałbyś korzystać ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP, a jako „honorowy” wolak musiałbyś odmówić i twoje nic nie warte życie skończyło by się w męczarniach….

ImćAnonim
ImćAnonim
21 listopada 2016 20:05

Pisałem o tym od miesięcy. Przez przypadek dowiedzieliśmy się o projekcie jako jedno ze stowarzyszeń. Próbowałem zainteresować tym tematem i KOD i media oraz partie opozycyjne. W końcu zauważyliście…
Mam nadzieję że nie jest za późno…

Ewa
Ewa
22 listopada 2016 10:16
Reply to  ImćAnonim

Wcześniej czy później i tak zrobią co zechcą

fred
fred
22 listopada 2016 13:04
Reply to  Ewa

i o to chodzi

raf
raf
22 listopada 2016 06:40

chrzanić pis, to zadziała na dokładnie takiej samej zasadzie jak z prawackim hejtem na Owsiaka – po prostu ludzie takim pominiętym przez rząd organizacjom dadzą więcej kasy.
Na przyszłość proszę pamiętać, że jak będą państwo przeznaczać 1% od podatku, proszę sprawdzić, żeby pieniądze trafiły wyłącznie do organizacji nie współfinansowanych przez pislamistów.

Jacek
Jacek
22 listopada 2016 11:35
Reply to  raf

(…)Na przyszłość proszę pamiętać, że jak będą państwo przeznaczać 1% od podatku, proszę sprawdzić, żeby pieniądze trafiły wyłącznie do organizacji nie współfinansowanych przez pislamistów.(….)
A PIS dopilnuje, aby żadnych innych nie było.

Małgorzata
Małgorzata
22 listopada 2016 19:53
Reply to  Jacek

Zgadzam się z raf – chrzanić pis. Przecież możemy pomagać sobie bez rejestracji, na zasadzie empatii. Nie dajmy sobie wmówić, że jedynie słuszną fundacja jest caritas!