Zamiast modlitwy za Prezydenta Gdańska

Zamiast modlitwy za Prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. A w okolicy trwa równie desperacka wojna informacyjna. Toczy się walka o zrzucenie współodpowiedzialności za bandycką napaść z własnych barków na czyjekolwiek.

W niedzielę w Gdańsku rzecznik komendanta policji długo się gimnastykował, by nie odpowiedzieć na pytanie, czy na terenie imprezy byli obecni funkcjonariusze i kilkakrotnie sugerował wyłączną odpowiedzialność ochroniarzy finału WOŚP. W poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego oświadczył, że funkcjonariusze oczywiście tam byli, z tym, że nie na imprezie, a w jej okolicy. A to dlatego, że gdański finał WOŚP nie został zgłoszony jako impreza masowa! Czyli impreza nie wtedy jest masowa, gdy z góry wiadomo, że będzie masowa, bo przychodzą na nią tłumy. Imprezie należy się ochrona tylko wtedy, gdy zostaje uprzednio zarejestrowana na odpowiednim blankiecie we właściwym rejestrze.

Niezwłocznie po odwiezieniu prezydenta Adamowicza do kliniki wystąpił w TVN minister Brudziński. Mówił długo, chociaż niewiele więcej miał do powiedzenia niż dziennikarze relacjonujący dramat na żywo. Z jego wystąpienia wynikało najogólniej, że jest przeciwnikiem atakowania nożami prezydentów i że jest mu bardzo przykro, że do tego doszło. Na pocieszenie dwukrotnie zobowiązał się, że będzie się modlił o zdrowie prezydenta Adamowicza.

Modlić się będzie także Zbigniew Ziobro, co solennie obiecał na specjalnej konferencji prasowej. Specjalnej, bo minister z góry zapowiedział, że sprawa jest poważna i dlatego niewiele o niej powie (słowa dotrzymał), ale także dlatego, że nie przewidziano pytań dziennikarzy. Tę decyzję przyjęto ze zrozumieniem – dziennikarze i widzowie zrozumieli obawy ministra Ziobry. Przecież ktoś mógłby zrobić aluzję do zabójstwa prezydenta Narutowicza. Kto inny spytałby o wpływ obrzydliwego hejtu zwolenników PiS, obrzucających błotem Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej. Mogło się też trafić pytanie, dlaczego prokuratura odstąpiła od ścigania młodzieży wszechpolskiej, która niedawno opublikowała „Akt Zgonu Politycznego Pawła Adamowicza”.

W telewizji wystąpił też bardzo ważny prokurator, który uzupełnił naszą wiedzę o informację, że w śledztwie uczestniczy aż pięciu prokuratorów prowadzących „czynności”. Polegają one m.in. na przesłuchiwaniu świadków, którzy mogli wyraźniej słyszeć, co bandyta wykrzykiwał o motywach swojej napaści. Trudno przewidzieć, jaki będzie efekt indagacji prokuratorów, ale bywało już nieraz, że po przesłuchaniach świadkowie zapominali, co widzieli, albo nie byli pewni, co usłyszeli.

Dwie sprawy wydają mi się tu szczególnie istotne. Pierwsza – Zbigniew Ziobro zamiast faktów zaoferował Polakom domysły. Nie wie, czy sprawca był pijany, czy może na prochach, ale będzie to sprawdzać.  Bardzo prawdopodobne jest też, że bandyta jest niespełna rozumu, co sprawdzą lekarze – nie powiedział jednak, czy sądowi, czy może jacyś prokuratorscy. Bo przecież nie jest możliwe, by zdrowy psychicznie człowiek uległ długotrwałej nienawistnej indoktrynacji… Ziobro sprawdzi też, czy bandzior, który niedawno wyszedł z więzienia za poważne przestępstwo, nie dostał przypadkiem zbyt łagodnego wyroku. Bo gdyby sędzia, którego minister weźmie teraz pod lupę, przysolił przestępcy wyższą karę, to facet siedziałby do dziś, a nie latał z nożem po imprezach niezgłoszonych jako masowe.

I jeszcze coś. Zastępowanie modlitwą niezbędnych działań, ujawniających prawdziwe przyczyny tragedii i zapobiegających w przyszłości podobnym aktom przemocy, wydaje mi się sporym nadużyciem. Pan Bóg chyba nie zgodzi się na mieszanie Go w dramat, który z pewnością jest w jakimś stopniu owocem eskalującej mowy nienawiści i tolerancji dla wszechogarniającego nas chamstwa i przemocy. A w sprawie, kto winien współudziału w tragicznym wydarzeniu, Najwyższy już się wypowiedział. „Po owocach ich poznacie…”

Andrzej Karmiński

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ElfJantarAndrzejewaJanina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janina
Janina

Szanowny Autor felietonu zapomniał jeszcze o naszej, pożal się Boże „głowie państwa”, który już zapomniał o wylewanych na Pana Adamowicza w kampanii wyborczej pomyjach ze strony pisowców. Zwołuje teraz wszystkich liderów partii, aby się… co ? wspólnie modlić, jednać, zapomnieć o tej całej zasianej przez PiS nienawiści, hejterstwie ze strony Pawłowicz, Tarczyńskiego i wielu innych pisiorów ? I jeszcze ma czelność proponować Gdańszczanom jutro wieczorem marsz pod swoim przewodem w Ich mieście, gdzie na skutek nienawiści, szczucia wydarzyła się ta tragedia. To jest szczyt bezczelności ! Chyba Gdańszczanie na to nie pozwolą. Autor nie wspomniał też o prezesie JK i… Czytaj więcej »

ewa
ewa

politycy pokazali Dudzie plecy z tym marszem,

Andrzej
Andrzej

Ten tekst napisałem godzinę przed śmiercią Pawła Adamowicza. Redakcja uznała, ze również po ogłoszeniu tragicznej wiadomości jest on aktualny i zdecydowała sie opublikować felieton, wprowadzając odpowiednią aktualizację. O późniejszych zdarzeniach i reakcjach piszemy oddzielnie lub napiszę w przyszłości. Nie da się o tym zapomnieć..

Jantar
Jantar

Hejterstwo ze strony p. poseł Pawłowicz było również na sali sejmowej i podczas obrad komisji sprawiedliwości. W pierwszym przypadku do posłanki opozycji wykrzyczała „Spadaj!” czy coś w tym stylu, a w drugim do posłanki Gasiuk-Pihowicz zwróciła się słowami: „Zamknij tą swoją lewacką mordę!”. Oczywiście kara ją za to nie spotkała. A poseł Kaczyński? Pamiętamy jego słowa z mównicy sejmowej: „Ja bez żadnego trybu. Nie wycierajcie sobie swoich mord zdradzieckich moim śp. bratem! Zamordowaliście go! Jesteście mordercami!!!”. Warto też przypomnieć, co wykrzykiwał minister Brudziński na wiecach wyborczych PiS-u: „Zamiast liści będą wisieć komuniści!!! Komuniści i złodzieje!!!”. A teraz Kaczyński składa kondolencje?… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Zapomniałam o jeszcze jednym, jakże ważnym, źródle mowy nienawiści! A mianowicie prym wśród wszystkich osób publicznych wiedzie Tadeusz Rydzyk. Celowo pomijam określenie „ojciec”, bo po prostu na nie nie zasługuje. Ileż to nienawiści wylewa się z anten Radia Maryja i TV Trwam! Chyba nie ma zdania w programach tych stacji, w których nie byłaby zawarta nienawiść. Od „zdrajców ojczyzny, zdrajców narodu, lewactwa, komunistów, złodziei, esbecji” poczynając. Nawet nie jestem w stanie wszystkich epitetów wymienić, bo rzadko kiedy zdarzyło mi się słuchać, ale same cytaty wypowiedzi wystarczają. Nawet prezydentowej Marii Kaczyńskiej nie uszanował nazywając ją „czarownicą, która powinna poddać się eutanazji”,… Czytaj więcej »

Elf
Elf

PiS to ewidentnie partia faszyzująca doprowadzi Polskę do autentycznej ruiny marzenia gnoma