Zamieszanie wokół wyborów 10 maja trwa – czy będzie obowiązywać cisza wyborcza?

W USA liczą już głosy oddane przez przedstawicieli Polonii. Wybory były rekordowe

„Znacie jakiś kraj, poza Polską, w którym jest cisza wyborcza, chociaż nie ma wyborów, które zostały odwołane, ale nie były zarządzone, na które karty wyborcze zostały wydrukowane i każdy może sam sobie taką kartę wydrukować w domu?” – zapytała na Twitterze jedna z internautek.

 

Jak wiadomo, wczoraj dwóch posłów bez żadnego trybu zdecydowało, że 10 maja wybory prezydenckie mają się nie odbyć. Już przewidzieli także, że z tego powodu Sąd Najwyższy je unieważni. Tyle tylko, że wciąż obowiązuje zarządzenie marszałek PiS Witek o wyborach w najbliższą niedzielę. To oznacza, że od północy w piątek powinna obowiązywać też cisza wyborcza.

„To dość idiotyczne, ale innego wniosku na podstawie obecnej sytuacji nie można wyciągnąć. Chyba że pani marszałek Sejmu wyda zarządzenie o nowym terminie np. 17 maja. Wtedy cisza wyborcza również zostanie automatycznie przesunięta. Jednakże pewnie tego nie zrobi, bo partii rządzącej zależy na nieodbyciu się głosowania, co jest pretekstem do unieważnienia wyborów” – powiedział „GW” prof. Robert Alberski, dyrektor Instytutu Politologii z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Tę absurdalną sytuację komentowali internauci: – „Jeśli lokale nie zostaną zamknięte, bo nie były wcześniej otwarte, a cisza wyborcza trwa do zamknięcia lokali – to cisza wyborcza może potrwać do końca świata. Może to był ten genialny plan Prezesa?”; – „Przy niezliczonej ilości absurdów wyprodukowanych w ostatnim czasie przez Ministerstwo Zdrowia, ten byłby najmniej dokuczliwy…”;

„Specem od prawa nie jestem. Jednak wydaje mi się, że cisza wyborcza jest narzędziem, które ma „zabezpieczać” moment kluczowych decyzji wyborczych (podejmowanych przez obywateli) i sam akt głosowania. Ani jednego, ani drugiego w niedzielę nie będzie – to po co cisza? Gruby absurd”; – „Trzeba by przewertować historię San Escobar”.

bt

Źródło: wyborcza.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
7 maja 2020 20:52

A może 10 maja pisiory zagłosują ? Może tak być, że wpadnie trochę „pakietów” do urn pocztowych, trochę się dorobi , policzy „oddane głosy”, ogłosi „wyniki wyborów” i Długopis zostanie w Pałacu na następne 5 lat. Mogą być protesty, ale będą rozpatrywanie miesiącami, a nawet latami. Determinacja Kaczyńskiego jest przeogromna i ten scenariusz może być realny. Narobił już tyle świństw, że jedno więcej nie robi mu różnicy. Ważny jest CEL : WŁADZA !