Zaskakujące kulisy wyboru Morawieckiego

Lista nowych ministrów! Wśród nich Czarnek jako szef MEN

Tuż po wyborze Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera spadły nieco notowania PiS. W sumie nic dziwnego. Wybór ten „rozjuszył znaczną część wyborców PiS, dla których ex-bankier, doradca Tuska, człowiek elit i wielkiego biznesu jest nie do zaakceptowania jako ICH lider” – pisze na portalu Crowdmedia Piotr Lipiński.  Wygląda jednak na to, że Jarosław Kaczyński miał to wkalkulowane. Miał bowiem ważniejszy cel do osiągnięcia. Jaki?

Zacznijmy od tweeta, na treść którego Lipiński zwraca baczną uwagę. Rafał A. Ziemkiewicz napisał w nim: „Jeśli to prawda, że ziobryści zagrozili wyjściem z ZP, jeśli Morawiecki dostanie nominację na premiera to mamy pierwszy od dawna otwarty bunt przeciwko Jaro. Zawsze mnie dziwiło, dlaczego dostali przez te dwa lata od niego tak dużo. Kupuję beef jerks, bo popcornu nie lubię”. Powyższe słowa uzupełniają oficjalne wypowiedzi Patryka Jakiego, sugerujące zerwanie koalicji, gdyby Ziobro stracił stanowisko w wyniku rekonstrukcji. Tymczasem mimo dążenia do zablokowania jego awansu przez Ziobrę, Morawiecki tekę premiera otrzymał. Co więcej, z wczorajszej wypowiedzi premiera dla Telewizji Trwam wynika, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednym bynajmniej stanowiska nie straci. Zjednoczona Prawica również ma się dobrze. O co więc chodzi? „Tym co rzuca się w oczy, jest zmiana balansu sił wewnątrz obozu władzy. Bowiem to właśnie walka między frakcjami była przyczyną, dla której Kaczyński chciał pozbyć się Szydło w pierwszej kolejności, zatem tak i wybór jej następcy zdaje się być efektem podobnej gry, brutalnej w formie i regułach”, czytamy na portalu.

Na nominacji Morawieckiego zaważył fakt, że Beata Szydło przestała być wygodnym narzędziem w rękach Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego? W poszukiwaniu własnego zaplecza i stabilnego gruntu w rządzie była już dziś premier zawiązała sojusz ze Zbigniewem Ziobrą, wspólnie z którym odebrała Morawieckiemu kontrolę nad PZU. Do tego Ziobro był bardzo kłopotliwym partnerem dla Kaczyńskiego, gdyż 9 posłów Solidarnej Polski warunkowało zachowanie przez PiS większości parlamentarnej.  Wybawieniem z tej sytuacji –  mocno niekomfortowej dla prezesa Kaczyńskiego –okazał się dopiero Kornel Morawiecki, ojciec Mateusza, marzący o premierostwie syna. Rekonstrukcja rządu – podkreśla Lipiński – dała mu do tego perfekcyjną okazję.  Koło Wolni i Solidarni, którym kieruje Morawiecki-senior liczy bowiem od wczoraj aż 6 posłów i jego rola stała się nagle kluczowa. Kalkulacja wygląda następująco: dzięki jego posłom możliwe będzie zachowanie większości parlamentarnej nawet przy wycofaniu się Zbigniewa Ziobry i Solidarnej Polski. PiS-owi spadnie najwyżej z 235 do 232 posłow, czyli wciąż wystarczająco, aby rządzić. Za jednym zamachem Ziobro utracił więc narzędzie szantażu, a Morawiecki zyskał… fotel premiera. Nie bez powodu już dziś donosi się o tym, że koło Wolni i Solidarni ma wejść w skład Klubu Parlamentarnego PiS, pisze Lipiński.

Inna sprawa, że Ziobro wycofywać się koalicji wcale nie zamierza. Ma swoje powody, aby mimo nienawiści do nowego premiera nie łamać nowego dealu politycznego. Morawieckiego jego brak zaplecza politycznego w PiS czyni niegroźnym, a on dalej może realizować swoje ambicje. Oczywiście pod czujnym okiem prezesa PiS, bo jak pisze autor „Jarosław Kaczyński zna Ziobrę na tyle dobrze, że wiedział, że nie zdecyduje się na żaden desperacki krok tak długo, jak jego stanowisko jest bezpieczne. Bezpieczne, ale już nie poza kontrolą prezesa, a w obliczu reformy sądów zachowanie władztwa nad nowymi zdobyczami było rzeczą, której lider partii rządzącej nie mógł wypuścić z ręki”.

Wracając zatem do pytania, zadanego na początku. Co chciał osiągnąć Kaczyński? Wygląda na to, że postanowił zaprowadzić porządek wewnątrz obozu władzy, nawet kosztem niewielkiego spadku poparcia wśród własnego elektoratu. To cel ważniejszy niż inne, jakie nasuwają się czujnym obserwatorom sceny politycznej. Takie chociażby, jak słabość Kaczyńskiego do Morawieckiego, wiara prezesa w forsowaną przezeń wizję gospodarczego cudu czy większe szanse –  niż za rządów cokolwiek drętwej premier Szydło – na ewentualne ocieplenie relacji z Unią Europejską. Publicysta Crowdmedia jest natomiast przekonany, że „sam przebieg zmiany premiera jak i towarzyszące okoliczności wskazują na to, że każdy krok został poddany wyrachowanej kalkulacji”. Czy tak jest rzeczywiście, dowiemy się z czasem.

mpm

Źródło: crowdmedia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
9 grudnia 2017 14:10

Kot a sprawa polska, czyli pieprzenie kotka za pomocą młotka ( przepraszam, ale w dzisiejszym słownictwie to i tak delikatne określenie), Rzuca się motłochowi ( tak nas traktują, nie łudźmy się ) jakieś ochłapy do cmoktania, a mnie utkwiło w pamięci jedno zdanie JE Prezesa w czasie wieczoru wyborczego…” To teraz niech lud się bawi, a my bierzemy się do pracy”, czy jakoś tak. No i się wzięli. Zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez Victora Orbana… Punkt po punkcie. To, co się stało, można określić zbiorowym gwałtem dokonanym na Polsce. Oczywiście winna jest Polska, nie gwałciciele. Za kusą sukienkę nosiła.

DON
DON
11 grudnia 2017 03:01

Zmienił Szydło bo to tępy worek kartofli, którym łatwo było ośmieszać pisuar. Upośledzona umysłowo opozycja po 2 latach wreszcie niemrawo zaczynała to robić. (powinna brutalnie od samego początku) W tej sytuacji Kaczor musiał zrobić krok wyprzedzający zanim Szydło stanie się poważnym balastem.

A Morawiecki jest idealny dla kaczora – spełnia to co Szydło + dodatkowo zajmie sie ekonomią i sprawi że rząd z pisuaru nie będzie totalnym pośmiewiskiem na arenie m-nar.

To demonizowanie braku sympatii ‚elektoratu prawicowego’ dla Morawieckiego to raczej nabożne marzenia opozycji. Nie wiem dlaczego wyznawcy kaczora mieliby tak akurat sie wystraszyć bankiera skoro spokojnie łykają komunistycznych prokuratorów, nadzianego po uszy Szyszkę czy wiejską babę która nie umie sklecić 1 zdania sama. oni wiedzą że nad wszystkim czuwa komendant więc łykną każdego a Morawiecki jest akurat obiektywnie 100x lepszy niż większość dziwadeł z pisowskiej ferajny.