Zastępca Ziobry Bogdan Święczkowski wydał kolejne kuriozalne polecenie prokuratorom

Brak dowodów na to, że było zlecenie na żonę Bogdana Święczkowskiego

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski wydał kolejne bulwersujące polecenie podległym sobie prokuratorom w całym kraju. Wcześniej pisaliśmy, że „Zastępca Ziobry nakazał prokuratorom składać donosy na niepokornych sędziów?”.

 

W ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” piśmie Święczkowski polecił, aby wszyscy śledczy omijali zwyczajową drogę korespondencji z Sądem Najwyższym, a konkretnie dotyczy to Izby Dyscyplinarnej. Przypomnijmy, że jej legalność zakwestionował i unijny Trybunał Sprawiedliwości, i właśnie Sąd Najwyższy.

Prokuratorzy mają więc – w myśl najnowszego polecenia – wnioski o uchylenie immunitetu (np. sędziom, prokuratorom) i inne pisma w sprawach toczących się przed Izbą Dyscyplinarną SN kierować „bezpośrednio do Sekretariatu Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. Wnioski te nie powinny być składane w Punkcie Obsługi Interesantów (Biurze Podawczym)”.

 

Polecenie zastępcy Ziobry nie zawiera żadnej podstawy prawnej. Święczkowski napisał jedynie, że kieruje nim „konieczność zapewnienia sprawnego biegu postępowań”. Według rozmówców „GW”, ten dokument jest dowodem na desperacką próbę ratowania Izby Dyscyplinarnej, która według orzeczenia SN z 5 grudnia nie jest już sądem. Pisma do niej adresowane powinny trafiać do innych właściwych Izb.

„Prokurator krajowy broni statusu Izby Dyscyplinarnej, która w połowie złożona jest z prokuratorów, byłych podwładnych Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobry. Potwierdza tym samym związek sędziów Izby Dyscyplinarnej z władzą wykonawczą, co stanowi jeden z argumentów dyskwalifikujących ją jako niezawisły sąd” – skomentował w rozmowie z „GW” Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Doliński
Jacek Doliński
19 grudnia 2019 11:48

Ziobro, jako bezpośredni przełożony Święczkowskiego, nie uniknie odpowiedzialności.

daroo
daroo
19 grudnia 2019 11:55

Jak długo jeszcze potrwa ten cyrk bo inaczej nazwać się tego nie da ?

diagnosta
diagnosta
19 grudnia 2019 17:26
Reply to  daroo

Do czasu kiedy opozycja się uaktywni i zacznie działać zamiast tylko narzekać, oburzać się i bić przysłowiową pianę. Ale to już nie za PO et consortes

Aleksander
Aleksander
19 grudnia 2019 14:42

Pogarda,ludzie niszczący państwo zasługują jedynie na pogardę i w stosownym czasie na celę.