Zawiadomienia do prokuratury ws. cofnięcia przez Nawackiego delegacji sędziemu Juszczyszynowi

Nagła choroba przewodniczącego składu sędziowskiego uniemożliwiła orzekanie Juszczyszynowi

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

 

 

– „Zdaniem osoby składającej to zawiadomienie do przekroczenia uprawnień przez prezesa Nawackiego miało dojść w związku z odmową wyjazdu Pawła Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu. Zdaniem osoby zawiadamiającej Nawacki swoim postępowaniem działał na szkodę interesu publicznego” – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. Rzecznik nie ujawnił personaliów osoby, która złożyła doniesienie.

Przypomnijmy – sędzia Juszczyszyn miał się w Kancelarii Sejmu zapoznać z listami poparcia dla kandydatów do neoKRS. O próbie zablokowania jego wyjazdu do Warszawy przez Nawackiego pisaliśmy w artykule „Życie w państwie PiS przerosło kabaret. Sędzia Juszczyszyn nie zobaczył nic, bo… cofnięto mu delegację”.

 

Złożenie drugiego zawiadomienia na Macieja Nawackiego zapowiedzieli posłowie Lewicy. – „Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu. Otóż prezes sądu w Olsztynie przerywa swój urlop tylko po to, żeby wycofać dzień wcześniej wydaną zgodę sędziemu Juszczyszynowi na przyjazd do Warszawy. Kiedyś PiS mówił dużo o tym, że w polskim wymiarze sprawiedliwości mamy do czynienia z sędziami na telefon, więc pytam: czy pan prezes Nawacki dostał jakiś telefon z Ministerstwa Sprawiedliwości, a może dostał jakiś telefon z ulicy Nowogrodzkiej po to, żeby utrudnić działania procesowe sędziemu Juszczyszynowi” – mówił poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Zdaniem Śmiszka, działania Nawackiego „są absolutnie skandaliczne”. – „Uważamy, że jest to bezprecedensowa sytuacja, w której niezależny sędzia ma utrudniane postępowanie czy swoje czynności procesowe przez swojego zwierzchnika. W żadnym cywilizowanym kraju ani prezes sądu, ani inny sędzia nie ma prawa do ingerencji w merytoryczne postępowanie sądowe innego sędziego” – powiedział Śmiszek.

Sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek dodał, że jego klub będzie chciał też wyjaśnić postępowanie Kancelarii Sejmu. – „W naszej ocenie Kancelarii Sejmu nie powinno interesować, jakim środkiem transportu i na czyje zlecenie pojawia się sędzia sądu polskiego, wyjaśniając i prowadząc sprawę sądową. Wystąpimy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o to, żeby Kancelaria Sejmu przedstawiła nam wszystkie opinie prawne dotyczące list poparcia do KRS, żeby przedstawiła sposób, w jaki doszło do tej dzisiejszej sytuacji, żeby przedstawiła wszystkie pisma, które otrzymała ze strony sądu w Olsztynie” – stwierdził poseł Wieczorek.

bt

Źródło: tvn24.pl, onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
StefanMajaWaldemarp.malawskiRafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

Kij jest w mrowisku i robi się ciekawie. Ziobrzyści już pewnie się pocą i myślą jak za pomocą zera ukręcić sprawie łeb.
Lewica już ruszyła i bardzo dobrze, mam nadzieję że reszta opozycji nie zostanie na pozycji szczekania w mediach i nic nie robienia. Pan sędzia Juszczyszyn może być „komandosem” w walce z pisdzielcami, ale potrzebuję wsparcia. Opozycjo do roboty

p.malawski
p.malawski

Obawiam się że lista z podpisami w tajemniczych okolicznościach zniknie z sejmu. A tvpis ogłosi że wyniósł ją Tusk

Marek
Marek

Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie to powinno w pierwszej kolejności być skierowane wobec kancelarii sejmu, szefowej tej kancelarii i wobec sejmu w całości. Ale przecież prokuratura i tak g. z tym zrobi bo jest skrajnie upolityczniona. Zobaczymy co zrobi sędzia Juszczyszyn 24tego w czasie rozprawy.

Rafał P
Rafał P

Te listy poparcia muszą być niezłym przekrętem, jeśli pisuary robią wszystko, żeby tych list nie ujawnić.

Marek
Marek

Wygląda na to, że jest to przekręt, którego ujawnienie może rozwalić wszystko na zasadzie domina, aż do podważenia ostatnich wyborów włącznie, więc w pewnym sensie tak, to ogromny przekręt.

Stefan
Stefan

Wstawaj Mareczku. Zafajdałeś się.

Waldemar
Waldemar

W wolnych chwilach leżę sobie na kanapie i ćwiczę swoją wyobraźnię. Co też znajduje się na listach poparcia? Może na ten przykład trzy krzyżyki? Może podpisał się tam Koszałek Opałek i Kubuś Puchatek, jak kiedyś na pewnym wykładzie w Auditorium Maximum? Może pilot Pirx z załogą? A może jest tam powtarzająca się sekwencja tych samych nazwisk? Ot, takie ćwiczenie dla wyobraźni, niestety, prędzej czy później skazane na banalne rozwiązanie

Maja
Maja

Jak rozumiem, zajmowane przez tego Nawackiego stanowisko w KRS jest dobrze płatne? I on trzęsie gaciami, że gdy wyjdzie na jaw, że dostał je nielegalnie, to zbiednieje. Jakie to żałosne