Zawiadomienie do CBA w sprawie gruntu dla Rydzyka

„PiS rządzi, PiS radzi, PiS nigdy swoich nie zdradzi”

Tadeusz Rydzyk będzie miał kłopoty? Poseł Michał Stasiński z PO powiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne o sprawie oddania za bezcen toruńskim redemptorystom państwowej nieruchomości.

Chodzi o potężną bonifikatę na grunt Skarbu Państwa w toruńskim Porcie Drzewnym, którą wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przyznał na wniosek prezydenta Torunia. O sprawie pisaliśmy w artykule „Tadeusz Rydzyk otrzymuje od państwa PiS prezenty na „cito”.

Rydzyk dostał tę ziemię w użytkowanie wieczyste, „w drodze wyjątku” bez przetargu. Podobno ma na niej zostać wybudowane muzeum, ale nie wiadomo jakiego rodzaju. Poseł Stasiński więc chce, aby CBA przeprowadziło czynności sprawdzających w tej sprawie. Zaznaczył, że zgodnie z przepisami grunty Skarbu Państwa nie mogą być zbywane podmiotom, które chcą prowadzić na nich działalność zarobkową.

Tuż przy oddanych redemptorystom gruntach już stoi ich kawiarnia i księgarnia. – „W obiektach tych prowadzona jest zarobkowa działalność gastronomiczna oraz handlowa. W rezultacie publiczny majątek należący do Skarbu Państwa został de facto bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia oddany za bezcen organizacji związanej z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, aby wspierać okoliczne przedsięwzięcia biznesowe redemptorystów” – napisał Stasiński we wniosku do CBA.

Poseł PO zwrócił też uwagę na tempo procedury przekazania gruntu. 4 października wniosek w tej sprawie sporządził prezydent Torunia Michał Zaleski, a dzień później wojewoda już wydał stosowne zarządzenie. Stasiński zastanawia się, jak w tak krótkim czasie rzetelnie można zbadać oddanie za bezcen gruntów, które na wolnym rynku byłyby warte pół miliona złotych.
(Źródło: onet.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Polka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Żadnego dochodzenia nie będzie. Rydz i kłopoty? Nie w tym kraju i nie pod tymi rządami.