Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników MON i pracowników PGZ

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników MON i pracowników PGZ

W listopadzie 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 oraz spółki Pit-Radwar zaoferowało Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R. Oferta dotyczy umowy na bezzałogowce, wartej 800 mln zł.

Nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że MON zwróciło się tylko do tego właśnie konsorcjum, pomijając całkowicie inne spółki, które od dawna mają wdrożoną produkcję bezzałogowców. Jedna z nich, Flytronic, spółka z Grupy WB, złożyła do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zarzuca MON naruszenie prawa lotniczego, m. in „w zakresie braku zgłoszenia bezzałogowego statku powietrznego PGZ-19R do rejestracji w Rejestrze cywilnych statków powietrznych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego”, co wiąże się ze złożeniem „nieprawdziwych oświadczeń woli o posiadaniu wszelkich uprawnień do wykonywania działalności i czynności w zakresie prowadzącym do uzyskania zamówienia”, a rezygnacja z postępowania konkurencyjnego naraża Skarb Państwa na straty nawet 500 mln. zł.

PGZ nie ma sobie nic do zarzucenia, bo uważa, że statki bezzałogowe, produkowane dla armii, nie muszą być zgłaszane do cywilnego rejestru, a MON konsekwentnie milczy…

Sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa w Warszawie i jestem przekonana, że na jej zakończenie to sobie długo poczekamy, a jej wynik jest jedną wielką niewiadomą. Ot, jak to w praworządnej i sprawiedliwej Polsce w wersji PiS.

Tamara Olszewska

Źródło: gazetaprawna.pl/money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jabisfrycz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
frycz
frycz

dobry dowcip. Jeżeli to było niezgodne z prawem pisdowo zmieni prawo i ch…a im zrobicie. To samo robi teraz z nauczycielami i systemem edukacji w Polsce. Jesteście bezbronni jak małe naiwne dzieci

Jabis
Jabis

Macierewicz … czy już zapuszkowany Misiewicz? A może jakiś pisuarski gen. po wieczorówce?