Zdecydowana większość Polaków opowiada się za zniesieniem celibatu

Nowy Dekalog

66 proc. Polaków uważa, że celibat w Kościele powinien być zniesiony – wynika z sondażu, opublikowanego w „SE”. Przeciwnego zdania jest zaledwie 21 proc. badanych, a 13 proc. odpowiada, że nie wie.

 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-25 września 2019 roku na próbie 1101 dorosłych Polaków. Wykonał go Instytut Badań Pollster

Gazeta przypomina też wyniki badania na ten temat, przeprowadzonego kilka lat temu wśród samych księży. Okazało się, że 15 proc. duchownych miało dzieci, a aż 60 proc. miało na koncie związek z kobietą. Wielu duchownych, przepytanych przez socjologa religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. Józefa Baniaka, stwierdziło więc, że celibat to fikcja i relikt przeszłości.

 

Wśród katolików na świecie też pojawiają się postulaty jego zniesienia.  Hierarchowie z Ameryki Południowej podczas ostatniego synodu w Amazonii już wprost mówili o potrzebie warunkowego dopuszczenia do stanu duchowieństwa mężczyzn, którzy mają żony.

– „W wielu Kościołach wschodnich, w tym także wśród grekokatolików (60 tys. w Polsce) celibat nie jest obowiązkowy. I jakoś sobie te Kościoły radzą i funkcjonują od stuleci”; – „Celibat to pomysł dosyć późny, pierwsze gminy chrześcijańskie wybierały sobie księdza spośród siebie. Musiał to być mężczyzna, który wychował syna”; – „Znieśmy celibat – to naprawi Kościół” – komentowali internauci.

bt

Źródło: se.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jacek DolińskiMaciek123454321ChermesZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Jeśli o mnie chodzi, to jest mi najzupełniej obojętne, jakie sobie wyznacza reguły Grupa Zamknięta / Sekta (niepotrzebne skreślić), bo wiadomo, że nie o czystość im chodzi, a o majątki, które w przypadku zniesienia celibatu musiałyby podlegać ustawowemu dziedziczeniu i to na jakieś baby ( fuj !!!) i ich dzieci. A wyzbywać się majątku Grupa Zamknięta / Sekta ( niepotrzebne skreślić) nie lubi jak diabeł święconej wody. Żądam tylko, aby Grupa Zamknięta / Sekta ( niepotrzebne itd…) trzymała łapy z dala od naszych dzieci, a każdy przypadek pedofilii był surowo karany, zgodnie z PRAWEM, tak, jak ma to miejsce w… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zwinko, taaaakie herezje głosić………….. jak Ci nie wstyd?… Ale nie martw się, ja też heretyk, ale jednocześnie heteryk. 🙂

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Moim zdaniem kwestie dziedziczenia majątku nie mają obecnie takiego znaczenia, jak w średniowieczu, kiedy to wprowadzano celibat. Majątek z którego korzystają i którym zarządzają księża (kościoły, klasztory, plebanie, działki budowlane i inne grunty, fundacje i spółki) nie należy do księży, tylko do KK i organizacji kościelnych. Większość księży mieszka na plebaniach należących do parafii. Własnością księży są tylko ruchomości i pieniądze, które mogą być zapisywane w testamencie kościołowi, ale mogą też trafiać do dalszej rodziny księdza.

Chermes
Chermes

A nie prościej, by ukrócić seksualne zapędy kleru i jednocześnie nie płacić odszkodowań wykorzystanym przez księży chłopcom i dziewczynkom, oraz łożyć na „księże” potomstwo, wprowadzić Sakrament Kastracji i każdego kleryka, który składa przysięgę czystości i zostaje księdzem, uroczyście, przed ołtarzem, kastrować? Wszak, gdy całkowicie się poświęca Bogu, nie są mu już potrzebne, pewne części ciała, „wodzące go na pokuszenie” i „do grzechu nawołujące”.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zniesienie celibatu w KK jest mało prawdopodobne, bo beneficjentami takiej zmiany byliby głównie młodsi, szeregowi księża – a decydować o tym mieliby hierarchowie, którym penis służy już tylko do siusiania (z oporami ze strony prostaty).