„Zgłośmy kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla”

„Zgłośmy kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla”

Redakcja tygodnika „Polityka” zainicjowała akcję „Nobel dla Turskiego”. – „W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto na nią tak bardzo zasługuje. Sądzimy, że w roku 75-lecia zakończenia tamtej ludobójczej wojny Pokojowa Nagroda Nobla powinna trafić w ręce Ocalałego z Auschwitz” – czytamy w apelu.

 

Autorzy odezwy przypominają niezwykle poruszające przemówienie Mariana Turskiego na obchodach rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. – „Marian zaadresował swoje słowa przede wszystkim do pokolenia „dzieci i wnuków”, przypominając, że pogarda i nietolerancja wobec „innych” rodzi się powoli, krok po kroku, często w sposób niezauważony” – piszą. Przemówienie odbiło się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach.

Marian Turski od 60 lat jest publicystą i szefem działu historii „Polityki”. Jest także – jak przypominają redaktorzy tygodnika – „jednym z głównych twórców, organizatorów, założycieli i szefem rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – pomyślanego nie jako muzeum śmierci i zagłady, ale życia, wielowiekowego złączenia losów mieszkających na tej samej ziemi Polaków i Żydów”.

 

„Nie wiemy, czy Marian Turski ma szansę otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla; wierzymy, że powinien, ale ważny jest sam fakt zgłoszenia i poparcia dla Jego kandydatury” – czytamy w zakończeniu apelu.

A podpisali się już pod nim m.in. Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Adam Bodnar, Jerzy Pilch, Adam Daniel Rotfeld, a także wielu ludzi nauki, historyków i dziennikarzy.

bt

Źródło: polityka.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SzczeryJantarMariolaGekon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gekon
Gekon

XDDDDD

Mariola
Mariola

Jestem za. Cudowny Człowiek.

Jantar
Jantar

Popieram. Jeśli jest gdzieś jakaś petycja to podpiszę. Proszę o linka.

Szczery
Szczery

Uważam, że ma ogromne szanse……To nie tylko głęboko mądry człowiek (zawsze Politykę zaczynałem od Jego felietonu!), ale ma też……”właściwe pochodzenie” (mówię to bez cienia złośliwości).