Ziemiec będzie szkolił dziennikarzy TVP… z etyki!

Odbiorca TVP pozwał stację za manipulację. Telewizja odpowiedziała pozwem - chce przeprosin i 100 tys. zł na Caritas

TVP zarządziła obowiązkowe szkolenia z etyki dla wszystkich pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Jednym z prowadzących ma być „gwiazda” „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec, który w ogólnym odczuciu przemilcza niewygodne dla obecnej władzy fakty lub nimi manipuluje.

Kierownictwo TVP od kilku dni nie odpowiada na pytania „Gazety Wyborczej” w sprawie szkoleń. Były reporter „Wiadomości”, wyrzucony z TVP po objęciu prezesury przez Jacka Kurskiego, dziwi się: – „Jak to możliwe, że jednym z pilnujących dziennikarskich etycznych zasad w TVP jest prezenter programu, który codziennie te zasady łamie”. Jeden z dyrektorów z Woronicza, w rozmowie z „GW” oburza się. – „Jak to? Ziemiec ma szkolić z etyki? Równie dobrze takie szkolenia mógłby poprowadzić Jacek Kurski, mistrz manipulacji”.

Inni dziennikarze przypominają kompromitującą wpadkę Ziemca. W lutym 2016 r., gdy w domu gen. Kiszczaka odnalazły się ubeckie teczki, w tym „Bolka”, którym miał być Lech Wałęsa, odczytał napisany przez siebie tekst: – „Nie wiadomo jeszcze, kiedy IPN ujawni wszystkie znalezione dokumenty, bo na razie bada je prokurator. Wiadomo, że materiały są autentyczne, co potwierdził grafolog”. To nie była prawda. Analizy grafologicznej nie było (teraz jest ich kilka i są sprzeczne). Kilka godzin po emisji informacji Ziemiec przeprosił za błąd, ale zrobił to na Facebooku, a nie w programie, w którym wygłosił to kłamstwo. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, miała mu tego zakazać ówczesna szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska.

Decyzję o szkoleniach podjęto po tym, jak w październiku na antenie TVP Info ukazał się materiał Ziemowita Piasta Kossakowskiego: „Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem„. Reporter posłużył się daleko posuniętą manipulacją i kłamstwem. Jedna z protestujących lekarek została przez niego pokazana jako bogaczka jeżdżąca na zagraniczne wycieczki. W rzeczywistości jako wolontariuszka leczyła mieszkańców Tanzanii i opatrywała rannych w Kurdystanie. Materiał ten TVP wyemitowała w czasie trwania głodówki lekarzy rezydentów. Był istotną częścią nagonki, jaką telewizja publiczna prowadziła wobec protestujących. Co prawda Kossakowski został zawieszony, ale zlekceważył komisję etyki i nie stawił się na jej wezwanie.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Maciek123454321annaWaldemarJanekPiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Jaka etyka – takie szkolenia. czyli masz kłamać, ale tak, żeby cię na tym nie złapano.

anna
anna

Etykę docenia cały naród. Na Powązkach 1/11 była jak zwykle kwesta. W odległości ok. 20 metrów od siebie stali Artur Barciś i pan Ziemiec. Ten pierwszy co chwilę przyjmował darowizny. Do Ziemca mało kto chciał podejść. A ja stałam, obserwowałam go i myślałam, że pasuje do tego miejsca jak karaluch do tortu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Powinien się cieszyć, że nikt go nie opluł.

Janek
Janek

Jaka telewizja, taka etyka. A z drugiej strony: czy przypadkiem nie jest tak (proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie), że adwokat który siedzi w pierdlu za przewały na kamienicach też wykładał etykę dla studentów prawa?

Waldemar
Waldemar

Tak przy okazji, czy Państwo zauwazyli jakąś zmianę po odejściu Paczuskiej?

anna
anna

Nie bardzo. Ale rzadko zaglądam do tego szamba zwanego tvp