Ziobro odsunął od obowiązków kolejnego sędziego. Wiemy dlaczego

Przegrana Ziobry w Sądzie Najwyższym. Sprawa nauczycielki, która zdjęła krzyż

Dziś Zbigniew Ziobro wysłał faks do Sądu Okręgowego w Częstochowie, w którym poinformował o odsunięciu od obowiązków sędziego Adama Synakiewicza.

Ten sędzia uchylił wcześniej wyrok Sądu Rejonowego w Zawierciu. Dlaczego? Ponieważ w jego składzie sędziowskim zasiadała sędzia związana z neo-KRS. Synakiewicz powołał się przy tej sprawie na głośny wyrok ETPCz.

 

Ziobro jeszcze w ub. miesiącu skrytykował postawę Synakiewicza jako dążącą do „anarchizacji, którą próbuje się wprowadzić poprzez upolitycznienie części sędziów”. Także zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik podjął czynności wyjaśniające w sprawie sędziego z Częstochowy.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”: „Radzik zwrócił się do prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie Rafała Olszewskiego, aby odsunął sędziego od orzekania. Prezes w odpowiedzi uznał, że nie widzi do tego podstaw”.

Nic więc dziwnego, że Radzikowi pomógł w końcu sam minister Ziobro.

 

Minister, odsuwając Synakiewicza, powołał się na przepisy Prawa o ustroju sądów powszechnych. Brzmią one: „Jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj czynu dokonanego przez sędziego powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, prezes sądu albo Minister Sprawiedliwości mogą zarządzić natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego aż do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Synakiewicz mówił, że spodziewa się, iż będzie poddany prześladowaniu…

/kw/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
9 września 2021 19:38

Jak to jest możliwe,że przy trójpodziale władzy zapisanej w Konstytucji ,członek (hm,hm) władzy wykonawczej możerodsunąć od orzekania sędziego?

Marek
Marek
9 września 2021 21:05
Reply to  Andrzej

To jest właśnie ta pisowska „organizacja sądów”, do której, według nich zła Unia nielegalnie się wtrąca. A, która tak naprawdę jest organizowaniem sędziów na modłę partyjno-faszystowską..

AntyKaczor
AntyKaczor
9 września 2021 21:53
Reply to  Andrzej

Racja! Duży akcent na słowo „członek”. Ale niestety w tym wypadku mamy cały chór wujów, którzy łapka w łapkę demolują w naszym pięknym kraju co tylko można.

Ramzes
Ramzes
10 września 2021 02:51
Reply to  Andrzej

Trójpodział …. przepraszam – czego???? Czy kogoś z obecnej władzy obchodzi jakaś Konstytucja? Straszne i szkoda, że tak prawdziwe.

Dociekliwy
Dociekliwy
10 września 2021 11:22
Reply to  Ramzes

Może nie doczytali instrukcji. Trójpodział pomylili z trójpolówką i teraz chcą zaorać kawałek po kawałku.

Predator
Predator
10 września 2021 08:11

Banda przestępców z ziobrem na czele. Nie takie dyktatury się kończyły, więc i ta dyktaturka z dykty się skończy. A ziobro, radzik, nawacki i reszta tych przestępców….no cóż obejrzy sobie, jak wyglada świat z za krat.

Dron
Dron
10 września 2021 10:50

Ale sobie s…..n przepis wymyślił!!!

Dron
Dron
10 września 2021 18:33

Nie wymyślono jeszcze kar na jakie zasłużyli ci mafiosi spod znaku dojnej zmiany. Zohydzili mi Państwo, które tak szanowałem i można powiedzieć, dla którego pracowałem 25 lat. Nie daruję im tego!!!