Zjednoczona Prawica grzebie przy darmowych lekach dla seniorów

Zjednoczona Prawica grzebie przy darmowych lekach dla seniorów

Darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia to jedna ze sztandarowych obietnic PiS. Po dwóch latach rządzenia udało się wprowadzić ten program w życie, ale teraz zbierają się nad nim czarne chmury.

 

Teraz program 75 Plus nie będzie już finansowany z budżetu państwa. Rząd lekką ręką przerzucił te 900 mln zł na NFZ. Ustawę odpowiednią już uchwalono i od września NFZ będzie musiał zorganizować pieniądze na ten cel, jednocześnie refundując inne leki i te, dla kobiet w ciąży. W sumie te wszystkie refundacje będą kosztowały NFZ miliard zł.

Resort zdrowia uspokaja, że to nic takiego, to tylko uporządkowanie refundacji, ale dla organizacji przedsiębiorców to jedna, wielka bujda i zwracają uwagę na fakt, że w sytuacji, gdy NFZ będzie musiał przesunąć miliard złotych na „leki plus” Polacy zostawią więcej pieniędzy w aptekach, bo przecież ktoś będzie musiał się do tych, refundowanych, dołożyć.

 

Rajmund Miller, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia alarmuje – „NFZ ma pieniądze ze składek. Z powodu COVID-19 wpływy ze składek są mniejsze. Czyli zabraknie pieniędzy na leki albo pewne leki zdrożeją”, ale Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że przecież w planie finansowym NFZ zabezpieczono środki na ten cel, więc nie ma się czego obawiać.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Czy rzeczywiście możemy wierzyć w zapewnienia resortu zdrowia? Przecież wielokrotnie już, przez  te pięć lat rządów Zjednoczonej Prawicy, przyzwyczailiśmy się, że co innego nam obóz władzy mówi, a co innego robi. Każda „dobra zmiana” okazywała się jedną wielką porażką, więc i teraz jedno jest pewne. Już można zacząć się bać, bo wiadomo, kto poniesie koszty tej zmiany. Oczywiście my, podatnicy.

Tamara Olszewska

Źródło: se.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
tfuszary człowiekTamaraJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Pani Tamaro, ale ten program to i tak wielka bujda! Moja mama ma powyżej 75 lat. Choruje i dostaje sporo różnych leków. Wszystkie na 100% – nawet nie na seniora. Babcia w momencie wprowadzenia programu kończyła 100 lat. Też miała wszystkie swoje leki na 100%! Nawet dla seniorów, a właściwie super seniorów, żaden lek nie był i nie jest darmowy.

szary człowiek
szary człowiek

Mam takie same doświadczenia (niedawno skończyłem 75 lat) i z branych leków za 99% z nich płacę ceny pełnopłatne, chociaż wcześniej przysługiwały mi na nie zniżki, zaś za darmo przysługują mi tylko te leki, które poprzedniobyły objęte ryczałtem i kosztowały mniej więcej 3,20 zł

tfu
tfu

Kolejne kłamstwo populistyczne katobolszewi pisuaru!