Złamano protokół, żeby prezes PiS siedział w pierwszym rzędzie na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Złamano protokół, żeby prezes PiS siedział w pierwszym rzędzie na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej?

„Widzę, że zachowano protokół dyplomatyczny i zasady precedencji. Szeregowy poseł między szefami rządów, ministrami i kierownikami najważniejszych instytucji państwa. Niby w jakiej roli?” – zapytał na Twitterze Patryk Wachowiec z FOR.

 

Jarosław Kaczyński podczas obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej siedział bowiem w pierwszym rzędzie trybuny honorowej. Obok niego ulokowano jego „odkrycie towarzyskie”, czyli Julię Przyłebską, a po drugiej stronie – wicepremiera Piotra Glińskiego.

– „Precedencja w Polsce nie przewiduje specjalnego traktowania szefa partii rządzącej. Protokół dyplomatyczny jest trochę jak z plasteliny, ale tutaj jednak ktoś przesadził. Nie ma to żadnego uzasadnienia protokolarnego. Kogo reprezentował Kaczyński?” – dziwił się w natemat.pl dr Janusz Sibora, specjalista ds. protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego. Wspomniana precedencja reguluje porządek pierwszeństwa zajmowania miejsc podczas oficjalnych spotkań władz państwowych.

 

Na dodatek prezes PiS otoczony był prawie wyłącznie przez polityków swojej partii. – Oprócz tego, że organizatorzy nie uszanowali zagranicznych gości, to samych przedstawicieli instytucji państwowych usadzili nie tak, jak trzeba. Mamy do czynienia z protokołem partyjnym, a nie dyplomatycznym. Porządek na trybunie ma się nijak do hierarchii dostojników państwowych. To potwierdza, że stan faktyczny w państwie jest inny, aniżeli ten zapisany w Konstytucji. Dotykamy tym samym tego, w jaki sposób funkcjonuje demokracja w państwie” – dodał Sibora w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

bt

Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JanBurysmętekIrenaKazimierzJanusz_S Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Bart

Powszechnie wiadomo, że jeśli mikroprezesa nie posadzonoby na najbardziej honorowym miejscu, ten rozjuszony rozniósłby uroczystość. Być może podrapałby najbliżej siedzących nieobciętymi paznokciami. Potem bez żadnego trybu podszedłby do mikrofonu i zwyzywał wszystkich obecnych od zdradzieckich mord.

smętek
smętek

Mnie dziwi, że Andrzej Duda nie wymienił prezesa jako osobnika, który najdzielniej bił się np. pod Kockiem.

Ziom
Ziom

Mikroprezes wciąż marzy o wielkości …

Zwinka
Zwinka

Triumfujące chamstwo.

Obserwator
Obserwator

Od razu widać kto jest z jakiej opcji- po słuchawkach.

JanBury
JanBury

MutiMalgosia dobrze wypadła.

Zwinka
Zwinka

Namiestnikowi cara pewnie też by się takie miejsce należało …

erwinek
erwinek

A mnie to w ogóle nie nie dziwi .Oni potrafią zdemolować wszystko więc dlaczego mieli by oszczędzić Protokół Dyplomatyczny.

Janusz_S
Janusz_S

patrząc na zdjęcie nieomal usłyszałem głos red. Rosołowskiego: „licznie przybyłych gości witali przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych z Tow. pierwszym sekretarzem na czele”.

Kazimierz
Kazimierz

..balagan w panstwie pisowskim, to tez balaganw protokole dyplomateycznym. Skandalem jest ustawienie trybuny z goscmi zagranicznymi tylem do grobu Nieznanego Zolnierza !!!! Cel byl wiadomy….

Irena
Irena

Oslej lawki nie było….niestety !!!