Złamano protokół, żeby prezes PiS siedział w pierwszym rzędzie na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Julia Przyłębska broni swego orzeczenia, bo kierowała się prawem, a nie polityką

„Widzę, że zachowano protokół dyplomatyczny i zasady precedencji. Szeregowy poseł między szefami rządów, ministrami i kierownikami najważniejszych instytucji państwa. Niby w jakiej roli?” – zapytał na Twitterze Patryk Wachowiec z FOR.

 

Jarosław Kaczyński podczas obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej siedział bowiem w pierwszym rzędzie trybuny honorowej. Obok niego ulokowano jego „odkrycie towarzyskie”, czyli Julię Przyłebską, a po drugiej stronie – wicepremiera Piotra Glińskiego.

– „Precedencja w Polsce nie przewiduje specjalnego traktowania szefa partii rządzącej. Protokół dyplomatyczny jest trochę jak z plasteliny, ale tutaj jednak ktoś przesadził. Nie ma to żadnego uzasadnienia protokolarnego. Kogo reprezentował Kaczyński?” – dziwił się w natemat.pl dr Janusz Sibora, specjalista ds. protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego. Wspomniana precedencja reguluje porządek pierwszeństwa zajmowania miejsc podczas oficjalnych spotkań władz państwowych.

 

Na dodatek prezes PiS otoczony był prawie wyłącznie przez polityków swojej partii. – Oprócz tego, że organizatorzy nie uszanowali zagranicznych gości, to samych przedstawicieli instytucji państwowych usadzili nie tak, jak trzeba. Mamy do czynienia z protokołem partyjnym, a nie dyplomatycznym. Porządek na trybunie ma się nijak do hierarchii dostojników państwowych. To potwierdza, że stan faktyczny w państwie jest inny, aniżeli ten zapisany w Konstytucji. Dotykamy tym samym tego, w jaki sposób funkcjonuje demokracja w państwie” – dodał Sibora w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

bt

Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
2 września 2019 08:06

Powszechnie wiadomo, że jeśli mikroprezesa nie posadzonoby na najbardziej honorowym miejscu, ten rozjuszony rozniósłby uroczystość. Być może podrapałby najbliżej siedzących nieobciętymi paznokciami. Potem bez żadnego trybu podszedłby do mikrofonu i zwyzywał wszystkich obecnych od zdradzieckich mord.

smętek
smętek
2 września 2019 11:47
Reply to  Bart

Mnie dziwi, że Andrzej Duda nie wymienił prezesa jako osobnika, który najdzielniej bił się np. pod Kockiem.

Ziom
Ziom
2 września 2019 08:48

Mikroprezes wciąż marzy o wielkości …

Zwinka
Zwinka
2 września 2019 08:52

Triumfujące chamstwo.

Obserwator
Obserwator
2 września 2019 09:37

Od razu widać kto jest z jakiej opcji- po słuchawkach.

JanBury
JanBury
2 września 2019 22:32
Reply to  Obserwator

MutiMalgosia dobrze wypadła.

Zwinka
Zwinka
2 września 2019 09:58

Namiestnikowi cara pewnie też by się takie miejsce należało …

erwinek
erwinek
2 września 2019 10:42

A mnie to w ogóle nie nie dziwi .Oni potrafią zdemolować wszystko więc dlaczego mieli by oszczędzić Protokół Dyplomatyczny.

Janusz_S
Janusz_S
2 września 2019 10:51

patrząc na zdjęcie nieomal usłyszałem głos red. Rosołowskiego: „licznie przybyłych gości witali przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych z Tow. pierwszym sekretarzem na czele”.

Kazimierz
Kazimierz
2 września 2019 11:06

..balagan w panstwie pisowskim, to tez balaganw protokole dyplomateycznym. Skandalem jest ustawienie trybuny z goscmi zagranicznymi tylem do grobu Nieznanego Zolnierza !!!! Cel byl wiadomy….

Irena
Irena
2 września 2019 11:17

Oslej lawki nie było….niestety !!!