Zmierzch rządów Kaczyńskiego

Pod stołem zachodzi handelek - ty mi dasz sądy, to ja ci dam dyplomację…

Weto Andrzeja Dudy to kopernikański przewrót w polskiej polityce.

Wszystko się zmienia. PiS pod wodzą prezesa Jarosława Kaczyńskiego traci pełnię władzy. Pojawia się nowy ośrodek polityczny.

Nie oznacza to, że Andrzej Duda przeszedł do obozu reprezentowanego przez KOD, PO, Nowoczesną i PSL. Wypisał się jednak z tego, na którego czele stoi Kaczyński. Oczywiście, prezes PiS nie położy uszu po sobie. Wypowie Dudzie wojnę, podobnie jak na początku lat 90. wypowiedział ją Lechowi Wałęsie, gdy poczuł się przez niego zdradzony. Wtedy organizował marsze na Belweder krzycząc: „Miał być naszym prezydentem, a okazało się, że jest ich prezydentem!”.
Czy teraz PiS będzie maszerować na Pałac Prezydencki? Nie wiadomo, ale na pewno front wojny między dotychczasowym twardym jądrem PiS a Dudą stanie się kluczową linią podziału w polskiej polityce.

W sytuacjach krytycznych opozycja i większa część krytycznej dotąd wobec Andrzeja Dudy opinii publicznej, chcąc nie chcąc, będzie musiała wesprzeć prezydenta, by w tym starciu nie wygrał Kaczyński. To sprawi, że stopniowo będą blaknąć wrogie emocje, jakie demonstrujący dziś na ulicach obywatele żywią do prezydenta. Nic tak nie zbliża, jak wspólny wróg. Tym wrogiem od dziś jest prezes Kaczyński.

Zbliżenie zapewne nigdy nie będzie pełne – prezydent nie może raczej liczyć na to, że jego dotychczasowi przeciwnicy będą kiedyś skandować „Andrzej Duda”, tak jak skandują „Lech Wałęsa”, mimo że wielu z nich w wyborach prezydenckich 1990 roku głosowało na Tadeusza Mazowieckiego. Jednak powtórzenie drogi Aleksandra Kwaśniewskiego jest możliwe. Jeśli weto Dudy jest zapowiedzią trwałej zmiany kursu, prezydent może zdobyć uznanie wielu swych dotychczasowych wrogów. Jeśli okaże konsekwencję i następne jego decyzje będą równie trafione, można sobie nawet wyobrazić reelekcję w przyszłych wyborach. Choć oczywiście brak weta dla trzeciej ustawy – o ustroju sądów powszechnych – każe zachować ostrożność i wstrzemięźliwość w chwaleniu głowy państwa.

Po wecie zaczną się też ruchy dezintegracyjne wewnątrz PiS. Ci, którzy mieli wątpliwości, ale dotąd milczeli i nie wychylali się, bo nie mieli dokąd pójść, nagle stwierdzą, że pojawiła się alternatywa. Już nie muszą klaskać prezesowi, bo jest inny ośrodek, wokół którego można się skupić. Obóz Jarosława Kaczyńskiego jak przekłuty balon zacznie tracić powietrze i flaczeć.

A ja mam swoją małą satysfakcję, bo wygrałem zakład z kilkoma kolegami, którzy nie wierzyli mi, gdy na początku rządów PiS prognozowałem, że potrwa to jakieś dwa lata. Dłużej nie porządzą. Nie wiedziałem oczywiście, jaką formę przybierze upadek rządów Kaczyńskiego. Teraz już wiem.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

59
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
39 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
kat-kkIkaAndrzejPrzemoguruguru Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted
Ted

Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

Zgredzinka
Zgredzinka

Co masz na myśli ?

inz.mamon
inz.mamon

…zapewne że do upadku kaczystów jeszcze daleka droga (być może wcale to nie nastąpi w tej kadencji)…i ja sie z tym zgadzam

Maciek123454321
Maciek123454321

Oj, oj, oj. Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Na razie wydaje się, że kulminacyjnym momentem rządów PiS był bluzg Karalucha. Oczywiście instynktownie zgadzam się z red. Maziarskim, też wydaje mi się, że PiS rozpoczął zjazd w dół. Ale……… może nam się tylko tak wydaje?…………..

Zgredzinka
Zgredzinka

No lekko nie będzie.
Ta oszalała banda nie odda tak ciężko zdobytej władzy.
Myślę, że teraz będzie jeszcze gorzej. Chyba skończy się udawanie demokracji.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Uwierzę, jeśli za tym vetem pójdą następne. A comiesięczne marsze pod pałac są już przecież faktem, tylko do agendy dojdzie kolejny obiekt do opluwania.

Janka
Janka

A może właśnie z tego powodu zmienią miejsce swoich spotkań z ukochanym prezesem.

Tomasz
Tomasz

Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Dudusia czeka jeszcze dzisiaj ciężka rozmowa z posłańcami od rozjuszonego Kaczora. Dopiero jak to przetrwa i nie zmieni zdania można będzie mówić, że odradza mu się kręgosłup.

Janka
Janka

No, ale jeśli mu się odrodzi to chyba tylko częściowo, wszak trzeciej ustawy nie zamierza wetować niestety.

Maciek123454321
Maciek123454321

Po „orędziu” Brochy widać wyraźnie, że rekin pisowski skręcił ostro i płynie wprost na prezydenta, by go pożreć. Tak więc nie jestem pewien, czy po agresywnej odpowiedzi Brochy na ugodowość pana Dudy, pod ciosami trzeciego weta nie padnie ustawa o sądach powszechnych. Jeśli bukmacherzy robili zakłady, zgarnęli fortunę. Wierzący w weto prezydenta też.

Maciek123454321
Maciek123454321

Posłańcy przyszli, poszli, pan Duda zdania nie zmienił. Biedna Brosia tylko na dywaniku u Karalucha łzę chyba uroniła, bo jej „orędzie” wypadło tak jakoś żałośnie………. No i znów nam wieje wiatr historii.

Zbyszek
Zbyszek

PiS kieruje się gowinizmem moralnym i glińszczyzną.

bart
bart

Zdecydowanie przedwczesny optymizm, aczkolwiek przesłanki są. Tym, co prezydent powinien był dziś powiedzieć, było: pisowska władza posunęła się zdecydowanie za daleko w demolowaniu Polski i ja na to nie pozwolę.
Nie powiedział tego, coś tam kręcił, powtarzał kłamstwa o sędziach. Poczekamy, zobaczymy. Aczkolwiek faktem jest, że byłem pewie, że grzecznie – podobnie jak poprzednio- wszystko podpisze. No więc postęp jest.

guruguru
guruguru

A jeśli jest to ustawka? Nie do końca mu wierzę. Już tyle razy sponiewierał Konstytucję. Jestem czujny. Bądzmy w pogotowiu.

bart
bart

Chyba wszyscy biorą to pod uwagę, nikt Dudzie nie ufa. Miną lata, zanim odzyska zaufanie – o ile w ogóle. Wszystko zależy od dalszego ciągu.

Wiewa
Wiewa

Jeszcze nie rzucajmy kwiatów, nie wiwatujmy, nie chwalmy dnia nim nadejdzie zmierzch. I jak w piosence; jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, jeszcze się nie dajmy, jeszcze się nie cieszmy. Żaden satrapa łatwo władzy nie oddaje.

Alicja777
Alicja777

Nie byłabym taka pewna, że władza PiSsss-owców się kończy. Nie zapominajmy, że to jednak inna sytuacja niż w 2007. Poza tym myślę, że wielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że Konstytucję złamali, zatem zrobią wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności. Jedyna nadzieja w tym, że ludzie nie odpuszczą i dalej będą protestować, i że intencje Prezydenta były w.miarę czyste, tzn. że faktycznie chce budować własny obóz i tym sposobem pan K. zostanie jego konkurentem, a PAD wrogiem pana K.

Zgredzinka
Zgredzinka

Oby, oby !!!

paragraf22
paragraf22

PAD już jest wrogiem Kaczyńskiego. Prezes jest mściwy i nie wybacza.

Basia
Basia

Pożyjemy, zobaczymy.

Maciej
Maciej

Jest tylko jedno „ale” – nie zawetowana ustawa o ustroju sądów daje Ziobrze pełnię władzy nad sądami. To sprawia, iż całość sytuacji wygląda na ustawkę w stylu „krok w tył, by dokonać skoku w przód”.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dokładnie tak to należy czytać.
Miejmy nadzieję, że ludzie będą mądrzejsi i nie dadzą się jednak wykiwać.
Wszystko zależy teraz od postawy sędziów. Jeżeli zostawią ludzi samym sobie, to protesty ucichną, a coś wyglada na to, że mają zamiar zaakceptować brak tego trzeciego weta.
Oni uratowali swoje tyłki,

zbigniew
zbigniew

Dołącz do dysk
Płonne nadzieje,
Daremny trud.
Minionych istot żaden cud nie wskrzesi do istnienia.
Porzuć te płonne nadzieje.
Jak lud się wkurzy to was zadepcze!

Lifter
Lifter

To nie jest koniec. To nawet nie początek końca. To koniec początku – Winston Churchill w 1942,

Zgredzinka
Zgredzinka

Obyś nie był prorokiem.
Właśnie słucham przemów sędziów pod Sądem Najwyższym i coś mi tak wygląda, że mają zamiar zakończyć protesty i nie będą już zagrzewać do dalszej walki o system sądów powszechnych.
To klęska. Wygląda na to, że walczyli tylko o siebie.

Zwinka
Zwinka

Nie tak to widziałam. Pisałam o tym niżej. O długiej jeszcze drodze i toksyczności tego trzeciego, niezawetowanego gniota legislacyjnego mówił prof. Rzepliński, zaś przed południem prof. Strzembosz. Przyjście wszystkich sędziów i Ich zachowanie odebrałam jako wyraz szacunku dla Polaków. Jak żyję, nie widziałam podobnych sytuacji, myślę, że żadne z nas również nie…Nie wiadomo, jak to się wszystko skończy, ale na naszych oczach dzieje się historia. P.S. A Churchill, zanim przyznano mu rację , przez wiele lat był lekceważony, żeby nie powiedzieć wyśmiewany, Jednak w dramatycznej chwili, kiedy obiecał obywatelom tylko krew, pot i łzy, obywatele przyjęli to bez cienia wątpliwości.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak to ….. tylko … krew, pot i łzy ?

Zwinka
Zwinka

Tak było w czasach wojennych. Chodzi o to, że Churchill nie owijał prawdy w bawełnę i ludzie to rozumieli. Nie bez powodu pozostał w historii XX w. jako jedna z najwybitniejszych postaci . W naszym przypadku prawda jest bardziej prozaiczna. Charakter i siłę to albo się ma, albo nie. PAD ich nie ma. Ustawę o ustroju sądów powszechnych, w gruncie rzeczy kluczowa, już podpisał, bez mrugnięcia okiem. Trwa walka o władzę, a „zdradzeni o świcie” już się odgrażają. Nie jemu. NAM.

Zgredzinka
Zgredzinka

Zwinka, po tych wszystkich twoich prawdach objawionych człowiek łapie doła, a tu cieżkie czasy dopiero przed nami.
Jak sobie przypomnę tę siermiężną młodość, to aż mnie ciarki przechodzą, że teraz może być jeszcze gorzej.

Janka
Janka

Skoro masz zaliczoną siermiężną młodość, to powinnaś być zahartowana. 🙂 Młodziaki są ciągle w błogiej niewiedzy i ich mi szkoda, bo zaczną się sprawy za wpisy w Internecie, za wszelką niepokorę, za stosowanie zbyt często pigułki dzień po, za związki homo, itp. a sprawy będą rozstrzygać sędziowie z nadania pis-owskiego…… Ostatnio młodzi się obudzili w sprawie sądów, ale mam wrażenie, że pis wykuglował z PAD-em takie rozwiązanie że SN i KRS sobie odpuścili, ale sądy powszechne gdzie toczą się sprawy przeciętnego Kowalskiego mają w garści i teraz może się zacząć rzeź niewiniątek. Dlatego uważam, mimo podpisania ustawy o sądach powszechnych… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

I ja uważam, że to jest gra na dwóch fortepianach.
Najlepiej przedstawił to tutaj w swoim wpisie Andrzej.
Z tego co można wyczytać na tvn24 na temat korespondencji prowadzonej na Twitterze przez PAD-a ze swoim wyborcą, w której prosi go o okazanie dalszego zaufania, bo teraz wie co robi, można wnosić, że sprawa była ukartowana.

Zwinka
Zwinka

Co ja poradzę, że jestem realistką.

Zgredzinka
Zgredzinka

Witaj w klubie.

pracownik TVN były
pracownik TVN były

Jaki upadek ? Upadek to na razie ma po ? a nie długo już cała lewacka europa z A.Merkel na początku

Zgredzinka
Zgredzinka

Oj, ty durny trollu !!!
Jak na pracownika, nawet byłego, TVN … to coś ci słabo idzie z pisownią.
Byłeś kablowym ?

Przemo
Przemo

Ta… Co najwyżej mógł być konserwatorem powierzchni płaskich… 🙂

Janka
Janka

To dlatego jest „byłym”, bo się na nim na szczęście poznali.

Waldemar
Waldemar

Nie podzielam tego entuzjazmu i wizji zmierzchu PiS w krótkich abzugach, jakby rzekł Wiech. Raczej w wetach prezydenta widziałbym tzw. wypadek przy pracy, efekt zbytniego zadufania Partii w przepychaniu ustaw na kompletny rympał, z kompletnym pomijaniem Dudy. To w końcu tak musiało się skończyć, czerwona linia została przekroczona i nawet ogromna tolerancja prezydenta dla bubli prawnych, kpiących z prawa i Konstytucji musiała się skończyć. Czy to oznacza wojnę Pałacu z Nowogrodzką i urwanie się ze smyczy? Myślę, że oznacza znaczne wydłużenie nazbyt krótkiej smyczy i w praktyce liczenie się z Dudą, konsultowanie z nim projektów legislacyjnych, uwzględnianie jego zdania. To… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Też tak uważam.
Bardzo mnie martwi to, że nie słyszę dzisiaj w mowach sędziów pod Sądem Najwyższym nawoływania do dalszej walki o sądy powszechne.

Zwinka
Zwinka

Profesor Rzepliński o tym mówił.

Zwinka
Zwinka

A jeszcze wcześniej prof. Strzembosz.

Zgredzinka
Zgredzinka

No faktycznie … na całe szczęście. Do konsekwencji w działaniu nawoływał również Wałęsa. Jakoś wierzę w polityczny „nos” tego człowieka. To dziwne, bo ten prosty człowiek, który nie potrafi trafnie wyartykułować swych trafnych przemyśleń, jakoś zawsze dobrze ogarnia sytuację, Bardzo mnie zmartwiło to, co napisałaś pod artykułem o prawdopodobnym odzewie Jarozbawa, bo to jest bardzo prawdopodobne. Pewnie teraz zaczną nawoływać swoich zwolenników i bojówkarzy do robienie zadymy i prowokacji, by dalej szybciutko zniewalać kraj. Doprawdy nie potrafię tego zrozumieć, jak ludzie którzy przeżyli prawie trzy dekady w demokracji, optują teraz za zamordyzmem i odbieraniem sobie podstawowych swobód. I to wielu… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

To JUŻ się zaczęło, o czym wyżej. Nie bez powodu podałam artykuły o przebiegu Dobrej Zmiany w Turcji, w której sędziowie tysiącami zostali wyrzuceni z pracy i posłani do ..smażenia kebabów, a do sądów zaangażowano prowincjonalnych miernych, biernych ale wiernych. Już słyszymy o terrorystach wśród demonstrantów itd. Brać spod znaku Gazety Polskiej zbiera się do pokazania, kto tu rządzi, a tylko czekać, jak odezwie się pańcio od Kacperka.
Ciężkie czasy przed nami.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ani nie mów.

Mariola
Mariola

Zacytuję tekst jednego z najbardziej popularnych ostatnio memów o Kaczyńskim. „ŻEBY W POLSCE BYŁO SUPER, TRZEBA JARKA KOPNĄĆ W DUPĘ”

Zgredzinka
Zgredzinka

Świetne !!!

Krystyna Wierska
Krystyna Wierska

Kopnij nie męcz się.

Mariola
Mariola

Ja się nie męczę. Już miałam to zrobić lecz Suweren mnie wyręczył. Natomiast taki wysiłek intelektualny, na tak ambitny jak ten komentarz, może wykańczać. Współczuję, szczerze współczuję:))

jurek
jurek

Dobrze, że wyszedł na jaw rozłam u okupanta. Postawienie jego medialnych akolitów bez przekazu dnia, ich głupie miny – bezcenne.
Ale, NIE ZAPOMINAJMY, ten człowiek wielokrotnie ZŁAMAŁ KONSTYTUCJĘ! To nie spłynie po nim, jak woda po kaczce! Protesty muszą trwać.

guruguru
guruguru

Jednak jakaś cząstka Adriana w nim pozostała i chyba się jej nigdy niepozbędzie. Przed chwilą podpisał trzecią ustawę o sądach powszechnych. :-(((

Przemo
Przemo

To nie ustawka. Już po samej minie „prezesa wszystkich polaków” widać to wyraźnie. Kaczor ma pewną przypadłość której za żadne skarby świata nie zmieni – do pokera się nie nadaje bo z jego twarzy można czytać jsk z książki. Jak mieliśmy okazję zaobserwować ostatnio – nie jest w stanie panować nad emocjami. Swoją drogą szkoda że wczoraj po ogłoszeniu weta Prezydenta któryś z dziennikarzy nie był bardziej natarczywy bo mogłoby być ciekawie…: )

Zwinka
Zwinka

Prawda, do pokera się nie nadaje.
Ale do gry w durnia ( wojnę ? ) to jak najbardziej. To jego żywioł.

Janka
Janka

A mnie się spodobał ostatnio żart Romana Giertycha – pytanie:
„Jak będzie wyglądał Kaczyński w spodniach Giertycha, odpowiedź:
przez rozporek…”

Andrzej
Andrzej

Nic nie jest takie na jakie wygląda. PiS nie rządzi posługując się zasadami logiki i „cudowną strategią” Wodza. Zdobyli władzę i ją utrzymują bo działają nieszablonowo: posługują się głupotą i chamstwem jak atutami. Ich arogancja to najgroźniejsza cecha, adresowana do im podobnych. Dlatego „bunt” p.o. Prezydenta o ile cokolwiek zmieni to tylko tyle, że będą mogli grać pokazując dwie twarze, w zależności od potrzeb. Trochę to naiwne, ale dla ich elektoratu zbawienne: dla każdego coś miłego, a wszystko w jednej Rodzinie.

Zgredzinka
Zgredzinka

No chyba, że to jednak nie gra na dwa fortepiany.
Jaro jest pamiętliwy, jak to psychol. Jeżeli to nie gra pozorów, to będziemy mieli szczęście w tym nieszczęściu.

Ika
Ika

Głupie gadanie. Duda zrobił to do czego został powołany – zawetował złą ustawę, sprzeczną z Konstytucją,. To jego robota, nie zasługa!!!! Ani on przeciw pisowi, ani przeciw Jarkowi. Podpisał trzecią ustawę, równie szkodliwą jak dwie zawetowane…Własnie przedstawiciel PSl na wspólnej konferencji opozycji robi z niego męża stanu. Naprawdę nim jest? Konstytucję łamał wiele razy. Swoimi podpisami rozwalił TK i polską szkołę, nie wahał się wyzywać naród, Klęczał przed ołtarzem a za chwilę obrażał, Taki z niego prezydent jak i człowiek – mierny, ale wierny. Proszę nie przypisywać Dudzie heroizmu, odwagi itp. On podpisał ustawy, bo zląkł się demonstracji, wcześniejszych wyborów… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Bingo !!!

Waldemar
Waldemar

Dokładnie to samo myslę o Dudzie.

kat-kk
kat-kk

Pamiętajmy!Adrian nie jest zbawcą,wie ,że jest przestępcą i szuka dziury by uniknąć więzienia.Polska wróci do demokracji a Kaczor będzie siedział i jego popłuczyny.