Znajomość języków obcych – bezcenna! (film)

Znajomość języków obcych – bezcenna! (film)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje swoim pracownikom ekspresowe kursy językowe… w Wielkiej Brytanii! Sprawą zainteresował się poseł Tomasz Kostuś z PO. Do urzędników Ministerstwo Środowiska skierował zapytanie, które formalnie nadzoruje NFOŚiGW, i dlaczego urzędnicy muszą jechać na kurs aż do Wielkiej Brytanii oraz – czy kwota 397,6 tys. zł dla 40 osób to racjonalny wydatek, czytamy na portalu Fakt24.

„Kiedy dostałem odpowiedź, przecierałem oczy ze zdumienia” – zwierzył się portalowi poseł Kostuś. Otóż według NFOŚiGW niemal 400 tys. zł to koszt zajęć, które mają trwać 40 godzin szkoleniowych (po 45 minut). W dokumencie podpisanym przez wiceministra Mariusza Gajdę można przeczytać, że „koszt podróży do Wielkiej Brytanii i z powrotem (…) pracownik NFOŚiGW będzie opłacał z własnych środków”. Czyli kosztowne szkolenie przewiduje jedynie 20 godzin zajęć w grupach (nawet 8-osobowych), oraz kolejne 20 – to zajęcia indywidualne. Kurs ma trwać tylko 5 dni. W tym czasie kursanci będą mieszkać u brytyjskich rodzin lub w hostelach. Prawdopodobnie uspokajająco miała też wybrzmieć deklaracja Gajdy, że resort zwrócił się także do funduszu z prośbą, by ten dołączył „szczegółowe wyjaśnienia” na temat środków wydatkowanych na kurs.

To nie wszystko. Czym wiceminister środowiska tłumaczy konieczność zorganizowania tak kosztownego kursu? Ano tym, że przecież „pracownicy NFOŚiGW, zwłaszcza wykonujący zadania z zakresu wydatkowania środków pochodzących z funduszy zagranicznych muszą posiadać stosowne kompetencje językowe”. Iście rozbrajająca odpowiedź. Jak informuje Fakt24, koszty takiego szkolenia w Polsce, czyli pięciodniowy kurs wyjazdowy, wraz z noclegiem w hotelu, posiłkami i anglojęzycznym nauczycielem kosztowałaby fundusz tylko 120 tys. zł.

Logika podpowiada, że wystarczy w tym celu zatrudnić osoby, posługujące się językiem angielskim. Ale widać to rozwiązanie mało dla NFOŚiGW oczywiste i zapewne niespecjalnie atrakcyjne. Fakt – języki warto znać (jak pokazuje filmik poniżej), w szczególności przy okazji sprawowania funkcji publicznych, niemniej chyba nie za taką cenę, jaką skłonny jest wydać NFOŚiGW?

https://twitter.com/Phil_Backensky/status/908030689731338240
(Źródło: fakt24.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZulkaZgredzinkajacekObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

Angielski w 5 dni ??? …. tego jeszcze nie grali !!!

jacek
jacek

Nie słyszałeś o metodzie Callana czy SITA?

Zgredzinka
Zgredzinka

To po co ja durna uczyłam się przez rok tego niemickiego, a przez 10 ruskiego, było spać na książce.

Obserwator
Obserwator

Najlepiej niech zaczną naukę od opanowania języka polskiego ćwoki jedne.

Zgredzinka
Zgredzinka

Howgh !!!

Zulka
Zulka

Mają kasę za sprzedane Dobro Narodowe.- to wykorzystują jak najwięcej dla siebie. Szastają, trwonią, a dzieci Polskie z nikąd ratunku nie mając – umierają.