Znamy to – mamy to u siebie

Przyjaciele, czyli Trump w Helsinkach

Jakim cudem elektorat Trumpa nie widzi w nim tego, co my widzimy i co nas przeraża? Kilka dni temu przeczytałam w New York Times recenzję książki „Hitler” Volkera Ullricha i znalazłam tam takie zdanie: „Co jest naprawdę przerażające to nie fakt, że Hitler mógł istnieć, tylko że tak wielu ludzi potajemnie, z nadzieją na niego czekało”. Recenzent Adam Kirsh w jakimś sensie odpowiedział na moje pytanie. Nie jest moim zamiarem porównywanie milionów wyborców Donalda Trumpa do obywateli III Rzeszy, chociaż wzrost poparcia dla skrajnej prawicy w całej prawie Europie jest bardziej niż niepokojący. Znamy to, mamy to u siebie.

Elektorat Trumpa stoi przy nim murem, mimo że agresywnie profanuje wszystko, co wartościowe dla chrześcijańskiej białej Ameryki, z której głównie składają się jego wyborcy. Nie ma żadnych kwalifikacji do rządzenia krajem, nie ma pojęcia o polityce zagranicznej ani na czym polegają siły zbrojne. Kpił z weteranów, bohaterów wojennych i ich rodzin. Szydzi z konstytucji. Odmawia wydania oświadczeń podatkowych. Niszczy demokrację swojego kraju.

Był oskarżony o dyskryminację rasową. Często nie płacił swoim pracownikom. Nie tylko nie przeszkodziło mu seksualne napastowanie kobiet, ale tysiące otyłych Amerykanek, o jakich Trump, głośno i dobitnie, wyraża się z obrzydzeniem, usiłuje się do niego zbliżyć, dostać jego autograf, zrobić sobie z nim zdjęcie.

Poróżnił między sobą republikanów, osłabił ich partię. Jeżeli sekretnie na niego czekali, to teraz pokazali swoje obłudne oblicza. PolitiFact.com podaje, że 71% jego wypowiedzi jest nieprawdziwa. Notorycznie kłamie i składa obietnice niemożliwe do spełnienia. To znamy, mamy to u siebie. Według wielu komentatorów Ameryka niełatwo uwolni się od wstydu, na jaki naraził ją Trump. Nieprędko uda się zapomnieć o jego braku respektu dla aspiracji i intelektu wielu Amerykanów, nie mówiąc już o pogardzie, z jaką odniósł się do demokratycznej tradycji Stanów Zjednoczonych.

W tym samym New York Times przeczytałam felieton Toma Collinsa „Ja, moja siostra, Trump i Clinton”: „Moja siostra nazywa Baracka Obamę „naszym muzułmańskim prezydentem”. Ten epitet mnie przeraża. Ja jestem za kontrolą posiadania broni, ona ma broń. Popiera Donalda Trumpa i wszystkie jego poglądy, skrajnie inne niż moje. Ale moja siostra mnie kocha, jest życzliwa, hojna i ja ją kocham”.

Kochać siostrę o tak odmiennych poglądach? Poczułam do Toma Collinsa jednocześnie niechęć i podziw. Czy kieruje nim egoizm czy altruizm? Dlaczego nie walczy z nią w imię swoich ideałów? Gdyby moja siostra uważała, że Prezes ma zawsze rację, że należy likwidować gimnazja, utrzymywać, że obecny minister spraw zagranicznych jest dyplomatą, a minister obrony w pełni władz umysłowych, Trybunał Konstytucyjny należy rozwiązać, kiboli z ich rasistowskimi i antysemickimi hasłami otaczać opieką, gejów i lesbijki leczyć; gdyby uważała, że kobiety nie mają prawa decydować o swoim losie, aprobowała pozbawianie dobrego imienia Bartoszewskiego, Wałęsy, Michnika i wielu innych, których podziwiam i szanuję, nie tylko przestałabym ją kochać, walczyłabym z nią jak lwica, żeby zmieniła poglądy. Przecież gdybyśmy wszyscy byli tak tolerancyjni, a doszłoby do wojny domowej, na przykład niewykluczone, że musielibyśmy do siebie strzelać – ja jako pacyfistka musiałabym pluć w stronę przeciwnika.

Świat jest absurdalny i surrealistyczny – mądrzy głupieją, głupi potrafią nagle coś zrozumieć. Jeżeli przez całe swoje życie nie zrobisz nic złego, a raz się potkniesz, będą mówić: „Wyszła prawdziwa natura” i twoja opinia będzie do końca życia zszargana. Możesz natomiast śmiało grzeszyć i wrednie się zachowywać, bo wystarczy, że zrobisz jeden dobry uczynek i wszyscy powiedzą: „No proszę okazało się, że to jednak porządny człowiek” i już do końca życia będą dobrze o tobie mówić, a ty dalej możesz sobie robić ludziom świństwa. Kochać bliźniego swego to piękne przykazanie, ale ostro w naszych czasach wyświechtane i zbyt często służące jako zasłona dymna do złych celów. Och, jak my to u siebie mamy.

Donald Trump nie odejdzie i nie zabraknie mu ludzi, którymi będzie mógł manipulować. Tacy jak on nie znikają, tylko jeszcze bardziej się zacietrzewiają. Wielkie cywilizacje niszczone były przez demagogów, rasistów, bigotów, socjopatów, którzy nie sprawdziliby się w normalnym życiu i bo tak naprawdę niczego nie potrafili. Ponad 320 milionów ludzi i tylko tych dwoje – to wszystko, na co Amerykę stać? Jeżeli Ameryka w końcu nie otrząśnie się z tego ogłupienia, to pojawi się nowy, może jeszcze gorszy Trump, któremu ten Trump przetarł drogę.

Magda Dygat
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KrzysztoflenaJankaWiesławMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Kilka miesięcy temu gościłam zaprzyjaźnioną Polkę, od wielu lat obywatelkę USA, z Texasu, która jak lwica walczyła z „fałszywym obrazem” , jaki w Polsce ma Donald Trump…Clinton to dla niej …komunistka ( o matko). Trochę się pocieszyłam, że nie tylko u nas część społeczeństwa kompletnie sfiksowała, ale mimo to skóra na plecach cierpnie, bo znamy już z własnego podwórka czym skutkuje NIEUZNANIE WYNIKU WYNIKU WYBORÓW , co już zapowiada Trump. Przez świat przewala się tsunami głupoty, populizmu i religijnego obłędu i tylko nie wiadomo, gdzie szukać jakiegoś innego, rozsądnego … Boga, który by kazał wszystkim popukać się po głowach, zanim… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Ci, którzy wyznają religie trumpowe, smoleńskie, anty-muslimowe i inne głupoty, za czas jakiś będą mieć potężnego kaca moralnego, czemu dali się tak ogłupić. Tak jak Niemcy po II wojnie światowej. Ale… pogrzebmy może we własnych życiorysach, aby choć trochę zrozumieć oszołomów. Czy nam nigdy nie zdarzyło się czymś lub kimś zauroczyć? (nie mam na myśli erotyki – żeby nie było niedopowiedzeń) Czy nikt nas nigdy nie porwał jakąś wizją, która okazała się później ułudą, fatamorganą? Pierwszy z brzegu przykład. Czy pamiętasz – Zwinko – pewną firmę, może raczej ideę, która nazywała się Amway? Tysiące Polaków dało się nabrać na miraż… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Tak, pamiętam Amway, pamiętam też, że o mały włos nie zostałam „współwłaścicielką” jakiegoś egzotycznego apartamentu…Na szczęście mąż – ekonomista zachował zdrowy rozsądek i umiejętność szybkiego liczenia i w porę wywlókł mnie za fryzurę z eleganckiej sali, w jakiej „hamerykańscy” cwaniacy nabierali naiwnych na spore kwoty ( zapłacić należało tu i teraz, zanim rozum wróci na swoje miejsce). Zrobiła się z tego niezła afera, bo wydanych w amoku pieniędzy nie można już było odzyskać, był taki haczyk w umowie. Kilku naszych znajomych wpadło jak śliwki wiadomo w co. Okazało się, że ci „apartamentowcy” mieli już za sobą „kariery” w Szwecji i… Czytaj więcej »

krakus
krakus

Ja bym głosował na Trumpa chociażby z tego powodu że Clinton obiecałaś dewiantom homoseksualnym kolejne przywileje prawne. To jest chore, w jakim my świecie żyjemy aby wspierać patologię.

lena
lena

Każdą fobię można wyleczyć ,homofobię też. Nie musisz całe życie być dewiantem.A co do praw to wszyscy powinni je mieć na tych samych zasadach

krakus
krakus

Każdy jest rasistą jeśli uznaje istnienie ras. Np. mamy różne rasy psów, jedne rasy są bardziej inteligentne inne rasy mniej. Co więcej, mamy w Polsce związek kynologiczny który dba o czystość rasową poszczególnych ras.

Jacek
Jacek

A ja tam boję się do czego może doprowadzić Trump po przegranej… jak się rozkręci w tezy o fałszerstwie to i do wojny domowej. Już jest tam gorąco z powodu rozruchów rasowych.

Wiesław
Wiesław

Jako Polacy możemy być
znów dumni wielce
że uczymy Amerykanów
jeść widelcem

Janka
Janka

Nie wiem, co takiego dzieje się na świecie, ale w rożnych krajach do rządów dochodzą kreatury, które niszczą wypracowany przez pokolenia porządek. A może ten porządek, wcale nie był taki porządny i przyszedł czas na nowe uporządkowania? Tak może być, ale czy musimy wszyscy znosić takich „Dyzmów”? Bo, że niektóre kobiety wolą łobuzów i łajdaków, którzy je podlą, a potem przez chwilę wielbią, to też wiadomo, ale przecież większość kobiet woli prawdziwych, normalnych mężczyzn. Może w przypadku rządzących „Dyzmów” jest podobnie, może są ludzie, którym to imponuje, być aroganckim, bezczelnym, butnym, nie liczyć się z odmiennym zdaniem. Myślę, że tak… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof

12tmC

Krzysztof
Krzysztof

Cześć, Magda, to miło trafić na Ciebie po tylu latach, i do tego w tak zacnym miejscu. Teraz, gdy już wiemy, że także w Ameryce stało się to, o czym z taką obawa piszesz, czas zastanowić się dlaczego co kilkanaście – kilkadziesiąt lat świat wstrząsają te dziwne, tylko luźno ze sobą związane wydawałoby się rewolucje – żeby wymienić komunizm, faszyzm, rewolucję obyczajową lat 60-tych, lata 80-te, a teraz znowu. Wygląda, jakby w każdym nowym pokoleniu motłoch znajdował sobie nowych demagogicznych przywódców, głoszących rewolucyjne (czasem w dobrym, zwykle w złym znaczeniu) idee. Nie jestem socjologiem (i nie najlepszą mam opinię o… Czytaj więcej »