Znany ksiądz ostrzega przed książkami Olgi Tokarczuk. „To powrót do pogaństwa”

Złość, zawiść i zazdrość, czyli jak polska prawica zareagowała na Nobla Tokarczuk

Ksiądz-poeta Jerzy Szymik podzielił się swoimi podejrzeniami na łamach katolickiego „Gościa Niedzielnego”. Duchowny nie pozostawia złudzeń. „Opowiadania i powieści noblistki to ciekawa, wciągająca proza. Olga Tokarczuk to wielki literacki talent: warsztat, wyobraźnia, inteligencja, celność i świeżość frazy. A jednak jest w tych książkach coś, co każe mi – chrześcijaninowi, księdzu katolickiemu, teologowi – napisać: nie ma zgody. Na co? Na powrót do pogaństwa” – pisze Szymik.

 

W dalszej części felietonu ksiądz przestrzega przed twórczością noblistki. „Twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną, przedchrześcijańską właśnie, poddaną rytmom księżyca i krwi, magii, wizją „naturalnie” pogańską. Wracają bogowie. A z nimi ciemność i przerażenie. Oręż w rękach wielu w walce z kościelną wiarą w Chrystusa. Wiem, co piszę: czytam i oglądam, widzę i słyszę, czuję i myślę” – zauważa duchowny.

Twórczość Tokarczuk – zdaniem księdza – ma cofnąć Polskę do czasów przed Jezusem i chrześcijaństwem. Publicysta w sutannie połączył pisarkę z… narodowym socjalizmem i jego rzekomym pogaństwem. W tekście znalazła się również analogia pomiędzy pisarstwem noblistki a… marksizmem.

 

Artykuł kończy się fragmentami wiersza ks. Szymika. Ksiądz ostrzega w nim twórców przed wyprowadzaniem „zdań ze swojej ciemności”, gdyż „demony bywają hojne i za wierną służbę płacą nierzadko fontannę złocistego słowa”. Teraz chyba wiemy już wszystko. Tokarczuk jest po prostu opętana przez złego ducha… Pytanie, co opętało księdza…?

Ksiądz Szymik oprócz tego, że jest poetą, to jest także profesorem nauk teologicznych i wykładowcą teologii dogmatycznej. „Takie będą Kościoły, jakie ich kleryków chowanie” – rzec by się chciało.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl, wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

22
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
SławekAntoniantyuzurpatorChermesJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz W.
Mariusz W.

„Takie będą Kościoły, jakie ich kleryków chowanie”? Czyli patologiczne, zakładane, zdewociałe i pornograficzne?

Mariusz W.
Mariusz W.

*zakłamane:)

Lehoo
Lehoo

A kto się przejmie bredniami zabobonnego dziadygi w śmiesznej kiecce ?

Zbigniew
Zbigniew

wypada docenić tak dogłębną analizę książek O.Tokarczuk 😀 i myślę sobie, że idąc tokiem myślenia księdza profesora, to każdy kryminał propaguje śmierć i zniszczenie, a romans – demoralizację społeczną. W skrócie: ciemnogród.

Zbyszek
Zbyszek

Buk przez niego przemówił.

HerodAntypis
HerodAntypis

Jeśli twórczość pani Tokarczuk cofa nas do czasów przed Jezusem i chrześcijaństwem to zgodnie z logiką tego profesora z bożej łaski należy odrzucić również Stary Testament. Jeśli ktoś czytał choćby pobieżnie, to wie że tam aż się roi od pogaństwa- złoty cielec to chyba najbardziej znany symbol. Część ksiąg można uznać za natchnione, część ma wartość historyczną, zwolennicy wizyt kosmitów też znajdą tu wiele potwierdzeń swych teorii ale część została uznana za święte wg niezrozumiałego dla mnie widzimisię. Prawdziwe nauki Jezusa zostaną rozwinięte i odkryte na nowo, przetrwają bo są uniwersalne, natomiast tak zwane wartości chrześcijańskie szerzone przez tych pożal… Czytaj więcej »

Marian
Marian

Jedyni prawi i żyjący po bożemu to księża i poddany im lud. Tak by chcieli. Ale tak nie jest. Pani Olga Tokarczuk jest wspaniałą pisarką o rozległej wiedzy. Wczoraj skończyłem jedną jej książkę. Dziś rozpoczynam następną. W Poznaniu pochowano po cichu znanego z obleśnego zachowania biskupa Petza. On też głosił prawdy boże a żył jak , no jak?

Marek
Marek

Po paleniu książki o Harrym Potterze przyszła kolej na Tokarczuk….A może lepiej by było żeby ks „profesor” zajął się tą teologia a nie literaturą, bo za chwilę okaże się ze Mickiewicz ( Dziady) też nas chciał zrobić poganami, podobnie jak Słowacki (Balladyna) czy Kraszewski (Stara Baśń) . Kiedyś był diabeł rogaty, potem czarownice, diabelskim wynalazkiem były maszyny….potem księżowskie fobie skierowały się na seks, gender, LGBT i hellowen , teraz znowu przyszedł czas na literaturę, tym razem polską.. I warto zadać pytanie co będzie następnym „wrogiem” kościelnych funkcjonariuszy? Co nas znowu będzie pchać w piekielne czeluście? Jak przeczytasz książkę O. Tokarczuk… Czytaj więcej »

Wolnościowiec
Wolnościowiec

No właśnie! Czemu im nie przeszkadzają Dziady? Przecież jest tam opisany rytuał wywoływania duchów czyli okultyzm.

HerodAntypis
HerodAntypis

Sorry wolny człowieku ale wywoływanie duchów to spirytualizm często mylony ze spirytyzmem a także mediumizm. Okultyzm to wiedza tajemna, dla niedouczonych katoli równoznaczna z satanizmem i herezją. Okultyzmowi jednak bliżej do nauki i mistycyzmu niż do religii.

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Jestem wierzący ale daleko mi do „katola” bo nie popieram wszystkich poglądów Kościoła i uważam że religia nie powinna być finansowana przez państwo.

HerodAntypis
HerodAntypis

Są kibice i kibole są katolicy i katole. To jak dwa izotopy tego samego pierwiastka jak dwie strony naszego księżyca- jasna i ciemna- dosłownie i w przenośni. Nie każdy wierzący to katol tak jak nie każdy miłośnik sportu to kibol. Załóż szalik Legii i pospaceruj po Żoliborzu lub po Gdyni a nie ujdziesz więcej kroków niż żyd w szabat. Przy okazji będziesz miał nieprzyjemność poznać kiboli.

frankie
frankie

Za parę lat zostaną z pustymi kościołami.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Nie sądzę, aby osoby do których intelektu przemawia „Gość niedzielny” sięgały po książki Olgi Tokarczuk, więc artykuł tego księdza to typowa „sztuka dla sztuki”.

Irena
Irena

To niech się pan Szymik wypisze z tych wszystkich organizacji….. skoro docenia inteligencje , warsztat literacki , wyobraznie i talent pani Olgi Tokarczuk !!!

smętek
smętek

Ciekaw jestem ile z napisanych przez Panią Tokarczuk książek ten klecha przeczytał, że się na ich temat wypowiada. Sądzę, że podobnie jak Gliński nie miał czasu na przeczytanie do końca żadnej z nich, szczególnie „Ksiąg Jakubowych”, Niezależnie od ilości stron nie da się dzieła przekartkować. Dlaczego on nie przestrzega wrażliwszych ludzi przed czytaniem Biblii, w której są zapisy mrożące krew w żyłach.

Jantar
Jantar

Czyżby zapowiadało się „narodowe palenie powieści Tokarczuk na stosach”?

Chermes
Chermes

Ksiądz Szymik (nie mylić z księdzem Tymusiem) jest profesowem teologii i wykładowcą teologii dogmatycznej. Przypomnę więc czym się teologia zajmuje: Co księża studiują przez 6 lat w seminarium ? A no, teologię, każdy odpowie. To strasznie mądra i bardzo trudna dziedzina wiedzy naukowej . Więc tym którzy nie wiedzą dokładnie co tam się wykłada, przybliżę temat: 1.Angelologia – dział „nauki” zajmujący się poznawaniem aniołów, których nikt nigdy nie widział no chyba że ksiądz po mocno zakrapianej imprezie. Bo jak wiemy księża piją i to ostro. 2.Demonologia – podobny dział tyle że tych upijających się na smutno… pesymistów . O demonach,… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

A czy rozwiązali już odwieczny problem Kościoła: ile aniołów mieści się na łebku od szpilki?

antyuzurpator
antyuzurpator

Boskie!
(Takie określenie Twojego komentarza, w tym kontekście pasuje wybitnie!)

A co do sakramentologii, domyślam się, że traktuje o obrządku i organizacji chrztów, komunii, ślubów, pogrzebów i innych pomniejszych „zabiegów nad duszyczką”. Skoro tak, to chyba jest najważniejszym działem tych wszystkich „nauk”, zwłaszcza w dzisiejszych czasach i w katolsko-narodowej wolsce. W zwykłej szkole jej odpowiednikiem byłby chyba przedmiot finanse i księgowość, czyli potocznie mówiąc „jak zarobić i się nie narobić”.

Antoni
Antoni

Wywody tego klechy, to próba klajstrowania mózgów „owieczek” – o ile jeszcze je posiadają. Mówi to człowiek z kasty polskiego KK, który od dawna nie wie co to są te tzw wartości chrześcijańskie. W obecnym wydaniu, to przecież pedofilia, pazerność, chciwość, polityka, hipokryzja, obłuda, mizoginia i szereg innych cech.

Sławek
Sławek

Z wolności korzystać wolno dowolnie, ale wg komentujących – nie każdemu… cóż, lepsi się odezwali. Zaślepienie tak działa, że jeno jazgot i brednioinsynuacje. Aż chce się zapytać, czy to aby nie toksyczna lektura nie zmieni rozumu w warczący beton? Ps. warto źródło poczytać, a nie ze skrótów korzystać, by samoośmieszanie nie było tak bolesne.