Żołnierze Wyklęci elementem zabawy historią

Mamy w Polsce świetlaną tradycję państwa podziemnego, nie jesteśmy więc skazani na czczenie zbrodniarzy. Ci, którzy gloryfikują Łupaszkę czy Burego, robią tak z wyboru, a nie konieczności

Historia na usługach polityki i poglądów to nie historia, to czysta konfabulacja, która prowadzi donikąd.

Jedno jest pewne – każdy system dyktatorski buduje swoją siłę na legendach. Tworzy je, wbija swoim obywatelom do głów, uzasadniając swoją rację, swoją prawdę, swoją niezłomność i wyższość. Hitler odwoływał się do mitów starogermańskich, wyższości rasy aryjskiej. Mussolini budował Wielkie Włochy, które miały być kontynuacją Imperium Rzymskiego.

Co robi PiS? Wykorzystuje Lecha Kaczyńskiego, by oprzeć się na legendzie smoleńskiej i dorzuca do tego, ot tak, w pakiecie, Żołnierzy Wyklętych. To ma być podstawa nowej Polski. To mają być jej bohaterowie, których czczenie da przyzwolenie na wszystko, co wykombinuje poseł K. To ma być siła, wokół której zbiorą się prawdziwi, polscy patrioci i poprowadzą nas drogą do dyktatury. Lecha Kaczyńskiego dzisiaj zostawię w spokoju, ale chciałabym słów kilka poświęcić Żołnierzom Wyklętym. Rzecz chwalebna, że przywraca się pamięć o nich, jednak sporo we mnie wątpliwości. Nie wiem, czy każdy z obecnych bohaterów zasługuje na to miano. Nie wiem, czy każdemu z nich należy się hołd. Odnoszę wrażenie, że tak po prostu, wrzucono wszystkich „zapomnianych” do jednego worka. Bezkrytycznie, bez zastanowienia. Nie oddzielono ziarna od plew, bo sam fakt, że „zapomniani” wystarczy, by teraz pamięć o nich przywrócić i lecieć z legendą między strzechy. Czy wszyscy zasłużyli sobie na powrót w glorii chwały?

Kapitan Romuald Rajs „Bury” – odpowiedzialny jest za zbrodnię we wsiach Zaleszany, Wólka Wygonowska, Puchały Stare, Zanie, Szpaki. 79 osób zostało rozstrzelanych lub spalonych żywcem.

Major „Szary” stał na czele oddziału, który wymordował 200 osób we wsi Wierzchowiny. Była to kara za sympatie lewicowe, wspieranie podczas wojny oddziałów AL i sowiecką partyzantkę, kara za działalność w PPR, MO i UB. Wśród zamordowanych było 152 kobiety i dzieci. Decyzja o spacyfikowania wsi zapadła na odprawie dowódców PAS w dniu 28 maja 1945 r., w której wzięli udział szef PAS KG NZW kpt. Jan Morawiec „Henryk”, szef okręgowego PAS kpt. Zygmunt Wolanin „Zenon”.

Józef Kuraś „Ogień” – jego oddział zabił 430 ludzi, w tym nie tylko przedstawicieli wrogiej władzy, ale też Żydów i 131 innych osób cywilnych. Nie miał oporów, by powiesić ciężarną kobietę tylko za to, że nazwała go oprawcą, okraść angielskich dyplomatów, ściągać z cywilów kontrybucję.

Henryk Gawkowski „Rola” zadziałał skutecznie we wsi Łady Borowe pow. łomżyński. Śmierć ponieśli: Aleksander Mozolewski – lat 55, Wiesław Mozolewski – lat 9, Helena Mozolewska – lat 28, Sabina Mozolewska – lat 6, Stanisława Myślińska – lat 42, Aleksander Myśliński – lat 16, Stanisław Myśliński – lat 18, Wiesława Myślińska – lat 9 i Józefa Zaniewska – lat 45. Była to zemsta za zamordowanie przez funkcjonariuszy UB rodziców „Roli”. Zemsta na kobietach i dzieciach?

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – nie można przejść obojętnie obok zbrodni dokonanych przez jego oddział w Dubinkach. Najpierw jego żołnierze wciągnęli w zasadzkę litewskich policjantów. W ramach odwetu ci zamordowali 38 Polaków, mieszkańców Glinciszek. W odpowiedzi Łupaszka wymordował 21 cywilów, właśnie w Dubinkach. W czasie, gdy trwały uroczystości pogrzebowe „Łupaszki” pominięto milczeniem monografię pracownika IPN Pawła Rokickiego, „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”.

Mogłabym tak jeszcze długo. O „dokonaniach” „Bruzdy”, „Marchewki”, „Zegi”, „Jastrzębia”, „Żelaznego”, „Salwy”, „Żefka”. Mogłabym i o innych co nieco napisać, ale nie chodzi mi o wyliczanie czy tworzenie listy. Chciałabym tylko, byśmy w tym pędzie szukania nowych „bohaterów” pisowskiej Polski zatrzymali się na chwilę, przyjrzeli się im dokładnie, zastanowili, dlaczego stawiamy na półprawdy i fałsz. Czy zgodnie z zasadą, że „cel uświęca środki”, wykreślimy z ich życiorysów wszystko, co psuje wizerunek prawdziwego patrioty i Polaka, bo tak wygodniej, łatwiej, bo tego potrzebuje obecna władza i chłopcy-narodowcy?

Przyglądam się wielbicielom Żołnierzy Wyklętych. Szarpią tę naszą historię, wycinając z niej tylko to, co im odpowiada, co sprzyja ich poglądom, co da się wykorzystać. Bawią się dziejami Polski, manipulują nimi, zapominając, że mają one i swoje jasne i mroczne strony. Historia na usługach polityki i poglądów to nie historia, to czysta konfabulacja, która prowadzi donikąd. Może pomóc w budowie wymarzonego, pisowskiego pseudo imperium, ale jaka będzie to Polska, rozchwiana na grze kłamstw i fałszu?

Dopóki to nie trafi do niektórych, dopóki nie pogodzą się z różnymi odcieniami naszej historii, nie nabiorą dystansu, dopóty nigdy nie uda się zbudować prawdziwie polskiej tożsamości. Piłsudski powiedział „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Pamiętajmy o tym.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

35
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
15 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
bibiprofanatorTurekAdamTeresa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Oddział Łupaszki w czerwcu 1944 r wymordował ponad 60 osób w miejscowości Dubinki, ponad połowa z wymordowanych to kobiety i dzieci. Czy ten mord to też fragment chwalebnej walki o niepodległą Polskę?

Zwinka
Zwinka

A kogoś zamawiającego podniesioną łapą 5 piw i drącego mordę: „chwała wielkiej Polsce” to obchodzi ??? Owszem, może i wymordowali jakąś wieś, ale na pewno w „słusznej sprawie” ( np. nie chciano im już oddać żywności, bo dzieciska wieśniaków też chciały jeść – znam taką historię)… Taki zbieg okoliczności : dzisiaj umarł Fidel Castro…a wydawało mi się, że to chyba już nigdy nie nastąpi. Z dzieciństwa pamiętam napięcie związane z Zatoką Świń… Wojna światowa wisiała na włosku. Niektórzy (nawet u nas !!!) uczynili swoim idolem „Che” Guevarę, ale czy naprawdę znają jego historię i to, jak w końcu obszedł się… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

No wiesz… Wielka Polska dla Polaków.

Maur
Maur

Bzura. Nie 60 a 27. Nie zamordował a zastrzelił w odwecie za mord na 38 Polakach w Glinciszkach parę dni wczesniej..

Marek
Marek

Sprostowanie: Nie 60, a 27. Poza tym, o ile te osoby zostały zabite przez pododdziały 5 Brygady Wileńskiej (w akcji odwetowej za uprzednie rozstrzelanie 39 Polaków, w tym kobiet, starców i dzieci), nie ma dowodów na to, że pododdziały te dokonały mordu na rozkaz majora „Łupaszki”. O ile „Łupaszko” zlecił akcję odwetową, mordy na kobietach i dzieciach nie pojawiały się w jego akcjach. Jeśli Pan próbuje dojść prawdy, proponuję rzetelność.

Teresa
Teresa

Po co autorce tego paszkwilu wiedza?Odbiorców ma raczej miałkich intelektualnie..Przyjmują wszystko na słowo..

adama
adama

Mimo wysiłków pisowskiej propagandy wątpię by udało siee zrobić bohatera narodowego z Lecha Kaczyńskiego który był nieudacznikiem i miał charyzme starego kapcia. Podobnie ‚żołnierze wyklęci’ zdziczali przez wojnę socjopaci nadają się na bohaterów dla kiboli. Naszymi współczesnymi bohaterami są ci, którzy budowali jedność europejska i nas do UE wciągnęli. Polska w Europie to najbardziej patriotyczna idea naszych czasów.

Grzegorz
Grzegorz

Masz rację, Lech Kaczyński marnym prezydentem był. Jednak miał w sobie trochę tej przyzwoitości która nie pozwalała mu rozwalać państwo. Jarosłąw K. to już tylko ziejący zemstą frustrat gotów rozwalić cały kraj byle móc się zemścić na przeciwnikach i na narodzie, który nigdy go na przywódcę nie wybrał i tak mu nie ufa że musiał wysunąć dwie posłuszne marionetki.

Janka
Janka

Żołnierzy wyklętych to Kaczyński może sobie brać za patronów, bo zionie nienawiścią do Polaków jak oni!!!

Wojciech
Wojciech

Największą nienawiścią do Polaków zionął znany polonofob, maturzysta Bartoszewski.

bibi
bibi

Co ty bredzisz Wojciechu? Któryś z apostołów publicystyki skrajnej prawicy wypaczył twój osąd zdrowego myślenia? Bartoszewskiemu większość z nich niegodna byłaby stóp całować.

Karusek
Karusek

‚ Rzeczy zasługujące na poparcie godzi się umacniać i utwierdzać dokumentami i świadkami, rozgłosem
i jawnością faktu, ażeby nie były zaciemnione mgłą zapomnienia lub przekręceniem.”
Tak oto rozpoczyna się akt lokacyjny miasta Krakowa ! W Średniowieczu ! Gdzie my jesteśmy ze swoimy
Instytutami Historycznymi, pytam Was – młodzi, gniewni bojowcy z IPN.

Janka
Janka

Pani Tamaro, uważam odwrotnie , właśnie bardzo by się przydało więcej historii na temat „działalności żołnierzy wyklętych”. Może jakiś cykl? Ja pamiętam tylko jak przez mgłę wspomnienia rodziców, którzy przebywali w czasie okupacji na Podlasiu, o straszliwych mordach polskiej ludności przez tych których obecnie uznano za bohaterów narodowych! Brakuje rzetelnej wiedzy na ten temat, może wówczas delegacja KOD nie dołączyła by się w Gdańsku do tej niechwalebnej celebry „żołnierzy wyklętych”.

Wojciech
Wojciech

Nie ładnie tak powtarzać sowieckie kłamstwa o naszych bohaterach narodowych.

Marek
Marek

Ciekawe skąd ubecki kod ma takie informacje? Czyżby główny siepacz Kiszczak im udostępnił przed śmiercią?

Weronika
Weronika

Dzisiaj żyją jeszcze niektórzy naoczni świadkowie tych wydarzeń. IPN prowadziło kilka dobrych lat temu śledztwo, w sprawie Burego i uznało go za winnego ludobójstwa (jego temat jest mi ‚najbliższy’, co do reszty się nie wypowiem z powodu braku dostatecznej wiedzy). Ale najprościej jest wrzucić wszystko do worka lewackiej propagandy.
Pozdrawiam i polecam wyedukowanie.

Teresa
Teresa

Poleca Pani edukację,a wcześniej przyznaje,że nie ma dostatecznej wiedzy.Po co się Pani zatem wypowiada?Setki tysięcy polskich żołnierzy zamieniło się w bandytów „”polujących na niewinnych chłopów w czasie żniw?Logika się kłania i podstawowa wiedza o tamtych czasach,Bronicie ludzi,którzy niewolili Polskę przez lata-stąd bzdury,które za nimi posłusznie klepiecie.Poprawia samopoczucie,ale nie zmienia faktu,że siedzicie po uszy w grzęzawisku łgarstwa.

ZWZ
ZWZ

cześć szma/ciarze ko.munistyczne pachołki 🙂

poko
poko

Negując tych co ginęli i poświęcali się WOLNEJ POLSCE.. po części negujecie sami siebie..Swoje istnienie, wreszcie -Polskę.. Jeszcze trochę a Szechterom POmniki ..zaczniecie i Armii Czerwonej ..tej sile” wyzwoleńczej”…. Żołnierzy Wykletych -wykląć na nowo jako zbrodniarzy.. ..to : Szechtery, Baumany i UB i SB i WSI są dobroczyńcami a kapitalizm z coca-colą i hamburgerem i chipsami ..to wstecznictwo do zwalczania.. Precz z coca-cola i stonką amerykańską.. Bierut , Gomółka Jaruzelski – ksywka „generał” taki mafioza i Kiszczak -bandyta..ludźmi ” honoru”.. I lewa..I lewa …. I, lewa..tywa. .drodzy towarzysze.. Towarzysze! Jest robota i dla sierpa i dla młota….. Na przekór, w… Czytaj więcej »

adam
adam

jak głupia tak i brzydka, dramat

Bartek
Bartek

Powinniście się nazwać raczej KOK- Komitet Obrony Komunistów.

Bartek
Bartek

Tak kochać demokracie? to dlaczego, usuwacie negatywne komentarze. Też mi wolność słowa.

Bartek
Bartek

Tak kochacie demokracje? To dlaczego usuwacie komentarze. Też mi wolność słowa.

Młode Pokolenie
Młode Pokolenie

A można źródła? Np. na powieszenie przez Ognia ciężarnej w Ostrowsku czy na jego udział w mordzie na Żydach w Krościenku? Bo pierwsza zbrodnia w literaturze historycznej jest zupełnie odwrotnie opisywana [1]- Ogień mordercę ciężarnej nakazał ścigać i wydał na tegoż wyrok śmierci (wykonany) a sytuacja z zabójstwem wspomnianych Żydów w świetle obecnie znanych faktów wygląda na samowolę podkomendnych Kurasia [2]. Podobnie można odnosić się do kolejnych przytoczonych „faktów”. Jednak wyklęci będą wzorami do naśladowania dla młodzieży, Pani tekst tym bardziej się do tego przyczyni w tak prostacki i głupi sposób mijając się z prawdą. Żołnierze Wyklęci to nie święci… Czytaj więcej »

Maur
Maur

A Tamara to uczy się historii czy tylko poprzestaje na bolszewickiej propagandzie? Sprawę Łupaszki z Glinciszkami i Dubinkami znam dość dokładnie. Było zupełnie inaczej. Dokładnie: policja litewska na służbie Niemiec zauważyła patrol AK. Patrol szedł jako czujka awangardy czego lietuvisy nie wzięli pod uwagę. Zaatakowali patrol lecz po chwili do zaatakowanych dołączyła pozostała część awangardy. Lietuvisy stracili 4 zabitych. Pozwolono im zabrać zabitych i wycofać się. Co tez zrobili. Lecz ślepa żądza odwetu na Polakach nie dała im spokoju. Zebrali się w większej liczbie i postanowili zemścić się na Polakach w Glinciszkach, gdzie był majatek ziemski – źródło zaopatrzenia dla… Czytaj więcej »

profanator
profanator

czyli jednak zamordowali 2 polaków, co czyni ich mordercami

Czas komuny i zdrajców nie bedzie wieczny
Czas komuny i zdrajców nie bedzie wieczny

Prostacki opis skopiowany żywcem z komunistycznych podręczników historii, niezgodny z prawdą. Autorce proponuję się dokształcić w archiwach, a nie z podręczników wydanych w ’56r. Przekaz tego artykułu jest prosty mówiąc słowami piosenki big cyca: „Naród chce czerwonej gwiazdy, krzyczy wiec komuno wróć”. Na szczęście wy nie jesteście większością tego narodu, nawet jego 1/10, jesteście marginesem tego społeczeństwa. I dobrze. Precz z komuną.

profanator
profanator

„precz z komuną” … powiedział popierając cenzurę informacji, brak nadzoru nad działaniami (nie)rządu, spolegliwość wobec partii rządzącej osoby pełniącej obowiązki prezydenta RP, wprowadzanie ograniczeń w ramach wolności zgromadzeń (5 pro rządowych gburów ma mieć większe prawa niż 1000 osób przeciwnych rządowi, to rząd ustala kto może gdzie manifestować), manipulacje historią, faktami, okłamywanie obywateli

Clint.E.
Clint.E.

Pani Tamara zapomina z, Żołnierze Wykleci walczyli w imieniu wszystkich Polakow o suwerenny i wolny kraj.Po 1945 r. podjeli nierowna walke z nowym okupantem i zdrajcami w polskich mundurach,czesto płacac za tonajwyzsza cene,cene zycia. -Tego typu publikacje sa kolejna czescia kampanii pogardy prowadzonej przeciwko prawdziwym polskim bohaterom.Te kłamstwa i oszczerstwa sa dokładnie tym samym zjawiskiem,z ktorym mielismy do czynienia po 1945 r.,kiedy to komunisci probowali zrobic z naszych żołnierzy bandytów.Dzis postkomunisci kontynuuja te tradycje,probujac bronic swej we3rsji historii,ale jak widac po polskim społeczenstwie-przegrywaja.Zatakie publikacje powinna grozic odpowiedzialnosc karna.

skorpion
skorpion

Wszystkim obrońcom wszelakich ,,ogni”, ,,łupaszków” &co polecam konwencje haskie dotyczące prowadzenia wojny lądowej. Może zrozumiecie, dlaczego byli zwykłymi bandytami.

Step61
Step61

Żałosny tekst, żenująca argumentacja…Zawsze znajdzie się kij jak się chce psa uderzyć. Szkoda że „autorka” nie podała budujących przykładów walki Żołnierzy Wyklętych z bezpieką, sowieckim NKWD czy milicją a tylko kontrowersyjne fakty. Tak też się nie buduje obiektywnej historii. Jestem tutaj pierwszy raz i ostatni. Tylko dlatego, że autorkę znam osobiście i wg jej zapewnień- podczas ostatnie spotkania przy kawie- zapewniała, że pisze dla KOD -czysto- prześmiewczo. A tekst już nie wygląda wcale na prześmiewczy a -raczej- na czystą demagogię pod potrzeby lewaków. I nikt mnie stąd nie musi wyrzucać- wyrzucam się sam…

profanator
profanator

Mordowanie cywilów, dzieci, kobiet nie ma uzasadnienia bez względu na cel jakiemu służy. Czy tak samo bronisz bojowników z ISIS czy protestantów z IRA mordujących katolików?

Adam
Adam

Weronika – Widać że Pani jest potomkinią trzody która najechała nas w 1944 z armią radziecką czyli hunami ( gdie żeszcziny dawaj ciasy) 300 00 tys Polaków więzionych torturowanych tysiące pomordowanych to wasz bilans . Jeszcze jedno uczył mnie geografii nauczyciel sierżant brygady spadochronowej gen Sosabowskiego..Brał udział w walkach pod pod Arnhem . Po przyjeździe do Polski został oskarżony o szpiegostwo i tak pobity że kulał na jedną nogę do końca życia .Też skazany na 10 lat więzienia bo się przyznał po skatowaniu. To są wasze wyroki i wasze sądy post radzieckie ja wasza historia bez faktów dokumentów chyba że… Czytaj więcej »

profanator
profanator

Ilu żydów zamordowali „polscy bohaterowie” na podlasiu, Ilu Ślązaków po 45 trafiło do polskich obozów koncentracyjnych. Kazimierz Wielki sprzedał Śląsk Czechom, dlaczego polska jest od wieków okupantem na tym terenie.

Turek
Turek

Są jakieś źródła tych danych?