Zwolnienia lekarskie policjantów powinien sprawdzić ZUS – uważa Gowin

Zwolnienia lekarskie policjantów powinien sprawdzić ZUS – uważa Gowin

„Poradzimy sobie” – powiedział butnie w Polsat News wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany m.in. o to czy wobec „plagi zachorowań” w szeregach policji będzie wystarczająca liczba funkcjonariuszy, by ochronić marsz organizowany przez rząd, pod patronatem prezydenta – 11 listopada w Warszawie.

Nie kryjąc dezaprobaty dla postawy policjantów minister stwierdził, że „zwolnienia lekarskie, na które poszła w ostatnim czasie część policjantów, powinny być sprawdzone przez ZUS”.

Wątpiąc w autentyczność przedstawionych L4 wicepremier dodał: „Policjanci z definicji powinni być raczej młodymi, raczej wysportowanymi, raczej zdrowymi osobami. Jeżeli nagle setki takich osób idzie na zwolnienia lekarskie, to jest to pytanie nie tylko o nich. To jest pytanie przede wszystkim o lekarzy, którzy masowo nagle udzielają zwolnień” – zauważył wicepremier.

Z informacji rzecznika KGP insp. Mariusza Ciarki wynika, że w całym kraju na zwolnieniach lekarskich może przebywać nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy, lecz – jak podkreślił w TVN24 nikt nie ma zamiaru nasyłać na nich kontroli, bo obdarzeni są pełnym zaufaniem.

Przyznał, że sytuacja jest dynamiczna. Jedni wracają ze zwolnień, inni przeciwnie, przynoszą nowe.

Zachęta 1000 złotych premii dla tych którzy pojadą do stolicy, by ochraniać marsz nie zrobiła na policji większego wrażenia. Jak się dowiaduje TVN24 efekty tej propozycji to zaledwie 200 chętnych funkcjonariuszy z terenu całego kraju.

To oznacza, że udało się zebrać dwie kompanie, a potrzebnych jest 25.

Jak podają media, zwolnienia mają być formą protestu policjantów domagających się m.in. podwyżek, czemu stanowczo zaprzecza Rafał Jankowski z Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Zapewnia, że związek nie wzywał do takiej formy protestu.

Od lipca trwa protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego.

Ponad trzydzieści tysięcy policjantów jest już na zwolnieniach lekarskich – wynika z nieoficjalnych informacji TVN24.pl., a to oznacza, że co trzeci polski policjant bierze udział w nieoficjalnym proteście.

/j/

Źródło: DGP/TVN24

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AleksanderRyszardNikaJoannasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

Gowin a może tez nalezy sprawdzic Kaczyńskiego czy pobierał diety poselskie podczas siedzenia w domu po wyjściu ze szpitala, albo jeżeli był na L4 dlaczego tak ochoczo brał udział w kampanii wyborczej

Dociekliwy
Dociekliwy

Człowiek na wysokim stanowisku z powagą na twarzy bredzi jak potłuczony. Jedno pytanie panie Gowin co ma ZUS do mundurowych? Jakby miał pan problem to podpowiem – NIC.

jurek
jurek

Trzeba stanowczo sprawdzić, czy to nie ta sama choroba, która dopadła kóregoś dnia troje „sędziów” z tzw. Trybunału Konstytucyjnego. Medycyna zyska na tych badaniach.

Nika
Nika

Sluszna uwaga. Gratuluje pamięci.

smętek
smętek

Gowin znawca wszystkiego, czyli niczego. On swoimi wypowiedziami pokazuje jaki ma stosunek do szarego człowieka. Ja, chciałbym się dowiedzieć jak to jest ze zwolnieniem lekarskim J.Kaczyńskiego. To jest poseł zawodowy i co? Kolejny raz pokazuje, że prawo jest dla maluczkich a on prawie dyktator.

Joanna
Joanna

Gowin jest niedouczony ZUS nie ma nic do zwolnień policjantów oni podlegają pod inny system emerytalny

Ryszard
Ryszard

Ty, Gowinu, co to końca z końcem nie łumisz związać, lepiej sprawdź, jak twoja kumpela z rządu, Szydlata Beata, pracuje i za co kasiorkę bierze. Jej się po prostu należy?

Aleksander
Aleksander

Mam dziwne podejrzenie,że służby mundurowe nie mają nic wspólnego z ZUSem.Gowin tego nie wie??