Zwolniono redaktorów naczelnych pism Polska Press. Wielka czystka

Zwolniono redaktorów naczelnych pism Polska Press. Wielka czystka

W grudniu 2020 r. Orlen wykupił spółkę Polska Press, która wydaje szereg czasopism lokalnych. Decyzja o przejęciu tytułów prasowych została zatwierdzona przez UOKiK, co jednak zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

 

Na początku kwietnia sąd wstrzymał więc zgodę UOKiK do czasu, gdy odpowiednie instytucje zajmą się kwestią skargi przedstawionej w tej sprawie przez RPO.

Oznacza to, że Orlen nie może podejmować decyzji o dalszych losach czasopism. Niemniej jednak państwowy potentat nie stosuje się do tego i prowadzi czystkę w szeregach redakcyjnych swoich tytułów prasowych.

Do zarządu Polska Press została już wepchnięta prawicowa Dorota Kania, która poinformowała o wypowiedzeniach dla redaktorów naczelnych dzienników – „Dziennik Zachodni”, „Dziennik Polski”, Kurier Lubelski” i „Gazeta Krakowska.

 

Największą sensacją jest odwołanie głównego redaktora rzeszowskich „Nowin”. Przejęcie kontroli nad czasopismem może poprawić notowania kandydata PiS w przyśpieszonych wyborach prezydenta Rzeszowa.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Sam Daniel Obajtek, w jednym z nowych wywiadów, zasugerował, że decyzja sądu ws. czasowego wstrzymania zgody UOKiK nie jest nazbyt istotna. Jak powiedział:

„Decyzja sądu w sprawie skargi RPO jest decyzją bardzo kontrowersyjną i to nie jest moja prywatna opinia, tylko opinia renomowanych, międzynarodowych doradców prawnych, którzy dla nas pracują. Mogę zacytować taką opinię, w której mówi się wprost, że postanowienie sądu nie ma wpływu na skuteczność wykonywania udziałów w Polska Press i nie ogranicza prawa wykonywania udziałów w spółce”.

Cóż, kierownictwo Orlenu zdaje się nie stosować do postanowień innych instytucji.

/kw/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
30 kwietnia 2021 20:29

Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany też już poszły pod nóż. Ale tu pisiorstwo niewiele zyska, bo te szmaty zalegają w każdym kiosku i piekarni i nikt ich nie kupuje. Teraz po zmianach w redakcjach nie będą schodzić nawet te egzemplarze, które jeszcze były kupowane.

Rafapon
Rafapon
1 maja 2021 16:36
Reply to  Jantar

Aha, to wyjaśnia, dlaczego Zero-bajtek w ogóle mógł to kupić. Nikt nie sprzedał by mu gazety, która dobrze na siebie zarabia.

druh Marek
druh Marek
30 kwietnia 2021 21:06

Odkąd Obajtek z polecenia kaczystowskiej ferajny, kupił Polska Press przestałem kupować „Gazetę Wrocławską”- niech sobie piszą, ale dla siebie.Nie tankuję na Orlenie, a kółka i tak się kręcą, bez wspierania zbójeckiej bandy.

Stanisław
Stanisław
3 maja 2021 11:31
Reply to  druh Marek

„Nie tankuję na Orlenie”- a paliwo to masz od kogo? Putin Ci wysyła czy jego niemieccy przyjaciele? A co sądzisz o pomyśle, aby przestać oddychać pisowskim powietrzem do czasu, aż powróci demokracja?

antyuzurpator
antyuzurpator
4 maja 2021 14:41
Reply to  Stanisław

Już przestań w kółko to samo powtarzać. Wiadomo, na którym etapie sprzedaży jest największa marża i że „cepeen” ma praktycznie monopol na dostawy.

smętek
smętek
1 maja 2021 12:15

No cóż, takie przyszły czasy kiedy ex wójt lekceważy wyrok sądu. Inne zero tj. obecny minister sprawiedliwości/prokurator generalny wydaje już wyrok w sprawie Rydzyka. Chyba nawet we wczesnych latach PRL nie dopuszczano się takich zagrywek.

Ryszard
Ryszard
1 maja 2021 13:35

Władzy, władzy! Dorota pragnie władzy, jak kania pragnie dżdżu!

Czytelnik
Czytelnik
1 maja 2021 17:03

Moczarowcy z PiSu w akcji.