Życie na podsłuchu. Najczęściej podsłuchują: policja, Straż Graniczna i CBA

Życie na podsłuchu. Najczęściej podsłuchują: policja, Straż Graniczna i CBA

5711 osób było podsłuchiwanych przez policję i służby specjalne w ubiegłym roku – wynika z dorocznego sprawozdania Prokuratora Generalnego, które trafiło do Senatu – podaje TVN 24. Niewielka część wniosków spotkała się z odmową sądu bądź prokuratury.

 

Najczęściej oznacza to stosowanie podsłuchu telefonicznego, co nie zawsze jest jedyną metodą stosowaną przez służby wobec danej osoby. Zdarza się, że służby np. obserwują Facebooka.

Najwięcej wniosków o objęcie kogoś podsłuchem składa policja, Straż Graniczna i CBA, najmniej – Krajowa Administracja Skarbowa. W 2019 było ich mniej niż przed rokiem, a wnioski dotyczyły 5839 osób, aczkolwiek podwoiła się liczba wniosków składanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.  Być może ta ostatnia agencja, która zajmuje się głównie przestępstwami VAT, a nie ściganiem korupcji,  przejmuje także sprawy KAS.

Najmniej wniosków składa ABW, chociaż jest służbą trzykrotnie liczniejszą nić CBA. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wśród zadań ma sprawy takie,  jak np. zwalczanie terroryzmu, szpiegostwa czy ochronę ekonomicznych interesów państwa. Może ta mniejsza liczba wniosków wiąże się z faktem, że w 2017 r. CBA zakupiło system Pegasus, przełamujący szyfrujące aplikacje w telefonach.

 

W dorocznym sprawozdaniu Prokuratora Generalnego nie ma danych dotyczących służb wywiadowczych: cywilnej Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego. Obie powinny działać wyłącznie poza granicami kraju, jednak praktyka jest odmienna. Ich dane nie podlegają jednak publikacji.

O podsłuchy nie wnioskowały nigdy Służba Ochrony Państwa, ani Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które według Mariusza Błaszczaka miało ścigać najpoważniejsze przestępstwa popełnianie przez funkcjonariuszy służb.

Tak czasem bywa, że pod latarnią jest najciemniej.

/ep/

Źródło:tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Zwinkakubasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Teraz wiadomo w jakim celu sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości zakup systemu Pegasus.

kuba
kuba

A ja zawsze na początku rozmowy pozdrawiam podsłuchujących, nawyk z PRL-u

Zwinka
Zwinka

Kiedyś t obyło oficjalnie:
ROZMOWY KONTROLOWANE, ROZMOWY KONTROLOWANE, ROZMOWY KONTROLOWANE…
Puste życie mają chłopaki, to muszą je sobie cudzym zapełnić.

Zwinka
Zwinka

Ale Dudy nie upilnowali !!!